کد خبر: ۱۱۷۷۰
|
۰۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۸


مهمترین اخبار فضایی روزهای اخیر چه بود؟

پایگاه خبری "اسپیس" منتخبی از اخبار و تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر کرده است.

به گزارش «نبض‌فناوری»؛  و به نقل از اسپیس، فضا یک مکان شگفت انگیز است که هر چه در آن کاوش کنیم بیشتر به زیبایی‌های آن پی می‌بریم. اخبار فضایی جذابی که طی این هفته پربازدید بوده‌اند به شرح زیر است.

آوردن نمونه‌های ماه به زمینچین ۲۳ نوامبر ساعت ۱۵:۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۰:۰۵ بامداد سه‌شنبه سوم آذر به وقت تهران) فضاپیمای بدون سرنشین خود را به سمت کره ماه پرتاب کرد. این مأموریت در تاریخ ۲۸ نوامبر وارد مدار ماه شد و در حالی که ماژول سرویس آن در مدار ماه باقی مانده بودند، سطح نشین و صعودگر آن در اول دسامبر در ماه فرود آمدند. سطح نشین سنگ‌ها و خاک ماه را جمع کرد و به ماژول سرویس در مدار متصل شد. این نمونه‌ها در یک کپسول برگشت برای سفر به زمین قرار داده شد و ۱۶ دسامبر این کاوشگر در "مغولستان داخلی" فرود آمد.

آوردن نمونه‌های سیارک ریوگو به زمینظرف نگهدارنده حاوی نمونه سیارک "ریوگو" که درون کپسلول ورود مجدد(re-entry) فضاپیمای هایابوسا-۲ بود، ۱۴ دسامبر باز شد و اکنون این نمای داخلی این ظرف است. محققان نیز پس از بررسی تایید کردند که ذرات سیاه موجود در ظرف ذرات مربوط به سیارک ریوگو است. چندی پیش سنگ‌های جمع‌آوری شده از سیارک ریوگو ۱۶۲۱۷۳ به زمین رسید. کاوشگر "هایابوسا-۲"(۲ Hayabusa) نمونه‌های ارزشمندی را همراه خود به زمین آورد و با یک چتر نجات در یک مکان امن در صحرای استرالیا فرود آمد.

مقارنه زحل و مشتریدرست پس از غروب آفتاب در شامگاه ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۰(اول دی ۱۳۹۹)، سیاره‌های مشتری و زحل در آسمان شب برای اولین بار پس از ۸۰۰ سال، نزدیک‌تر از همیشه به یکدیگر ظاهر خواهند شد. در این عکس، تصویر هلال ماه و دو سیاره مشتری و زحل قابل مشاهده است این تصویر ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰ از شهر نیویورک ثبت شده اما گفتنی است امشب این دو سیاره در نزدیکترین فاصله به یکدیگر قرار خواهند گرفت.

طوفان نوریستر زیر ذره بین یک ماهوارهماهواره رصد زمین "GOES-۱۶" اخیرا طوفان زمستانی که در این هفته به مناطق شمال شرقی ایالات متحده رسید و آنجا را سفیدپوش کرد را ردیابی کرد. این ماهواره بخشی از برنامه "اداره ملی اقیانوسی و جویایالت متحده"(NOAA) است. طوفان نوریستر چهارشنبه و پنجشنبه(۱۶ تا ۱۷ دسامبر) سبب بارش برف سنگینی در نواحی مذکور شد. نوریستر در مقیاس کلان به طوفان‌هایی اطلاق می‌شود که در امتداد ساحل شرقی ایالات متحده آمریکا و کانادا و غرب اقیانوس اطلس شمالی رخ می‌دهند. به دلیل اینکه این طوفان‌ها از سمت شمال شرق می‌آیند، به این نام معروف شده‌اند.

بهره گیری "دروازه ماه" ناسا از بازوی رباتیک آژانس فضایی کاناداناسا چندی پیش اعلام کرد که ایستگاه فضایی آینده ناسا موسوم به "دروازه ماه" یا "دروازه قمری"(Lunar Gateway) در مدار ماه که به عنوان بخشی از برنامه بازگشت به ماه ناسا موسوم به "آرتمیس"(Artemis) به دور ماه خواهد چرخید​​، به قطعات و ابزار رباتیک ساخته "آژانس فضایی کانادا"(CSA) مجهز می‌شود. ناسا در این همکاری برای تحقق برنامه "آرتمیس" که اولین برنامه مهم ناسا برای بازگرداندن فضانوردان خود به کره ماه پس از بیش از نیم قرن است، قصد دارد از آژانس فضایی کانادا(CSA) کمک بگیرد و این آژانس فضایی در اولین گام، اقدام به ساخت و توسعه نسل جدید از بازوهای رباتیک به نام "Canadarm۳" خواهد کرد که بتواند به بسیاری از قسمت های بیرونی "دروازه ماه" دست یابد و برای فضانوردان راهی آسان برای انجام تعمیرات فراهم کند.

خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۰پدیده خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۰ روز دوشنبه(۱۴ دسامبر) در آمریکای جنوبی رخ داد. بسیاری از علاقه‌مندان به این پدیده از ابزاری مانند عینک محافظ خورشیدی برای محافظت از چشم خود و مشاهده این پدیده استفاده کردند. البته آنها در این دوران علاوه بر عینک محافظ، به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ماسک نیز به صورت داشتند.

انتشار رادیویی از یک سیاره فراخورشیدیدانشمندان فکر می‌کنند اولین انتشار رادیویی از یک سیاره فراخورشیدی را رصد کرده‌اند. اخیرا یک تیم بین‌المللی از دانشمندان انفجارهای رادیویی منتشر شده از صورت فلکی "گاوران"(Boötes) را شناسایی کرده‌اند. به گفته دانشمندان، این می‌تواند اولین انتشار رادیویی منتشر شده از یک سیاره فراخورشیدی باشد. گروهی از ستاره شناسان "دانشگاه کرنل" در مطالعه اخیر خود جزئیات انفجارهای رادیویی منتشر شده از سیاره فراخورشیدی دوردستی را که در صورت فلکی "گاوران" قرار دارد را گفته‌اند. اگرچه برای تأیید یافته‌های اخیر محققان، به مشاهدات بیشتری نیاز است؛ اما در صورت تأیید، این کشف می‌تواند اولین نمونه ثبت شده از انتشار رادیویی در یک سیاره فراخورشیدی باشد.

انجام سومین آزمایش ضدماهواره‌ای در روسیهروسیه این هفته آزمایش موشکی ضد ماهواره (anti-satellite missile test ) جدیدی را انجام داد و با این آزمایش تعداد دفعات انجام آزمایش مذکور در سال ۲۰۲۰ را به ۳ مرتبه رساند. مقامات فرماندهی فضایی ایالات متحده گفتند که روسیه دو نوع سلاح فضایی مختلف را نشان داده است که یکی که از زمین پرتاب می‌شود و دیگری نیز مستقر در فضا است. آخرین آزمایش ضد ماهواره‌ای روسیه در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ انجام شد.

پرتاب ماهواره‌های تصویربرداری زمین به فضاروز سه‌شنبه(۱۵ دسامبر) شرکت "راکت لب" (Rocket Lab) مستقر در کالیفرنیا یک "تقویت کننده الکترونی دو مرحله‌ای"(two-stage Electron booster) را برای ارسال ماهواره‌های تصویربرداری زمین یک شرکت ژاپنی به فضا پرتاب کرد. این موشک از مرکز پرتاب موشک نیوزیلند راکت لب پرتاب شد.


ارسال نظرات
سید جمال هادیان در توئیتر منتشر کرد؛ اتهامات آذری جهرمی در دادسرای فرهنگ و رسانه چه بود؟
زنگنه در آئین افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران، اساسنامه ایجاد پارک فناوری نفت و گاز ری در مراحل پایانی است/حضور ۵۲ شرکت استارتاپی در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت
وحدت در رویداد سرمایه‌گذاری سکوی پرتاب یزد: معرفی استان یزد به عنوان پایلوت اقتصاد دانش‌بنیان
مدیر عامل شرکت زنجیره بلوک رمز پرداز، در گفت‌وگو با نبض فناوری؛ ساماندهی استخراج‌کنندگان رمز ارز با ماینو/ بجای بی‌انصافی در حق ماینینگ‌ها مدال شجاعت دهید
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛ با خالق وب جهانی آشنا شوید
با بومی‌سازی تجهیزات راهبردی فناوری نانو؛ توانمندی‌های صنعتی به چرخه تولید می‌رسد
نیازمندیها