کد خبر: ۱۲۲۲۱
|
۰۶ دی ۱۳۹۹ | ۰۶:۱۹


گروهی از محققان انگلیسی موفق شدند با استفاده از کاتالیزورهای ارزان قیمت آهنی، دی اکسید کربن موجود در هوا را به سوخت هواپیما تبدیل کنند.


به گزارش روز جمعه روزنامه دیلی میل، تولید سوخت جت از دی اکسید کربن برای هواپیماها به زودی می تواند به یک واقعیت تبدیل شود. اکنون گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد موفق شده اند با استفاده از کاتالیزورهای ارزان قیمت آهنی، دی اکسید کربن را از هوا جذب و آن را به سوخت هواپیما تبدیل کنند.

این محققان نوآوری خود را «پیشرفت اجتماعی قابل توجه ای» در زمینه نحوه تبدیل گازهای گلخانه ای عنوان کرده و ابراز داشته اند که نوآوری آنها، این پتانسیل را دارد که پرواز هواپیماها را برای محیط زیست بی خطر سازد.

در این واکنش شیمیایی، دی اکسید کربن از هوا گرفته و به سوخت جت تبدیل می شود که سپس توسط هواپیمای در حال پرواز منتشر می شود. از آنجایی که در این رویه نیازی به استخراج نفت از زمین نیست، این فرآیند کربن خنثی محسوب می شود.

حمل و نقل هوایی یک عامل بزرگ و در حال رشد در انتشار گازهای گلخانه ای محسوب می شود. به طوری که این صنعت عامل تولید ۱۰ درصد انتشار گازهای گلخانه ای در انگلیس است و با افزایش ترافیک هوایی در انگلیس و در خارج از این کشور در حال افزایش است.

در نتیجه موضوع پرواز هواپیماها به دلیل افزایش انتشار دی اکسید کربن در هوا، به یک میدان نبرد زیست محیطی و سیاسی تبدیل شده است و طرفداران محیط زیست مخالف گسترش سفرهای هوایی هستند.

در هنگام پرواز هواپیما، سوخت هواپیما به دی اکسید کربن و آب تبدیل شده و هر دوی این محصولات در اتمسفر منتشر می شوند. اما در روش جدید محققان دانشگاه آکسفورد، گاز دی اکسید کربنی که از پیش در اتمسفر وجود دارد، گرفته و به سوخت تبدیل می شود و دیگر نیازی به استخراج سوخت جدید از زمین نیست.

دی اکسید کربن به اندازه زیادی ثابت است اما این محققان موفق شدند تا آن را با استفاده از یک واکنش شیمیایی که توسط یک کاتالیزور مبتنی بر آهن و با افزودن هیدروژن ایجاد می شود، به سوخت تبدیل کنند.

محققان گفتند: این موفقیت می تواند انگلیس را در خط مقدم یک صنعت جدید و تحولی سبز قرار دهد. صنایع سبز، به صنایعی گفته می شود که در تولیدات خود روش های سازگار با محیط زیست را به کار می گیرند یا محصولات سازگار با محیط زیست تولید می کنند.


ارسال نظرات
توسط هوش مصنوعی امکان پذیر شد؛ پیش بینی حرکت بعدی یک جسم قبل از وقوع آن
توسط تسلا منتشر شد؛ تولید جذاب باتری+فیلم
محققان آمریکایی خبر دادند؛ تحول در باتری خودروهای الکتریکی
پروژه بلواسکای؛ پروتکل غیرمتمرکز توییتر که شبکه‌های اجتماعی را متحول می‌کند Bluesky چیست؟
با ایده جالب نیسان دفترکارخود را در هرجایی به پا کنید کار در خانه را فراموش کنید!+فیلم
نیازمندیها