کد خبر: ۱۲۳۵۳
|
۰۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۷:۵۲طرح رجیستری گوشی همراه چند سالی است که در کشور اجرایی شده و هنوز هم شاهد اضافه شدن قوانین مختلفی به آن هستیم. یکی از آخرین تغییرات در این زمینه غیرحضوری شدن رجیستری گوشی مسافری از ابتدای دی ماه بود که دلیل آن ازدحام جمعیت در گمرکات و عدم امکان رعایت دستور العمل‌های بهداشتی مطرح شده بود.

به گزارش «نبض‌فناوری»؛ حالا معاون فنی گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی، اعلام کرده است که هر گونه تخلفی در ثبت رجیستری، نه تنها باعث لغو آن شده، بلکه با خاطی برخورد خواهد شد و مبلغ واریزی هم باز گردانده نخواهد شد.

 

فرش قرمزی برای قاچاقچیان موبایل پهن نشده است


در این بین گویا انجمن واردکنندگان موبایل مدعی شده است که سامانه EPL ورود و اطلاعات موبایل مسافر را بررسی نمی‌کند. معاون فنی گمرک ایران اما توضیح داده است که این طور نیست و از ابتدای دی ماه همه‌ی اطلاعات به وسیله‌ بارکدخوان در گمرک وارد سیستم خواهد شد و تنها آن دسته از افرادی که قبلا این اطلاعات را در هنگام ورود مسافر به کشور در گمرک وارد کرده باشند، قادر به رجیستر کردن گوشی خود خواهند بود.

ارونقی در ادامه به این موضوع اشاره کرده که هیچ فرش قرمزی برای قاچاق موبایل و سوء استفاده برخی افراد پهن نشده است. وی در این خصوص چنین توضیح داده است:

در مورد مسافرینی که از ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹ تا اول دی سال جاری وارد شده و به نحوی از فرایند رجیستری کردن اطلاع نداشتند یا به هر دلیلی از جمله صف های طولانی یا قطعی سامانه امکان رجیستری در هنگام ورود در مبادی ورودی نداشتند نیز فرصتی داده شده که گوشی های خود را با ورود به سامانه رجیستر کنند. در این مورد نیز کنترل های لازم انجام می شود و ضمن حصول اطمینان از این که این شخص توسط سامانه های همتا و سامانه گذرنامه که نشان می دهد شخص مسافر بوده و در کدام مقطع زمانی وارد کشور شده نسبت به رجیستری کردن گوشی آنها اقدام خواهد شد؛ بنابراین مشخص است هیچ فرش قرمزی برای قاچاق موبایل و سوء استفاده برخی افراد سود جو پهن نشده است.


-


جلوگیری از سو استفاده در رجیستری غیرحضوری


همانطور که اشاره کردیم رجیستری غیرحضوری از ابتدای دی ماه آغاز شده است و از آنجایی که در روزهای ابتدایی امکان دور زدن این طرح وجود دارد، مهرداد جمال ارونقی توضیحات زیر را ارائه کرده است:

باید توجه داشت که مطابق بخشنامه گمرک ایران هر مسافر ورودی به ایران سالانه صرفا «یک گوشی تلفن همراه» می تواند به همراه خود وارد و ثبت کند، اما درصورتی که در هنگام اجرای طرح، برخی افراد سودجو نسبت به رجیستری کردن تعداد بیشتری گوشی یا ترفندهای دیگر اقدام کرده و به نحوی با یک گذرنامه تعداد بالایی شماره ثبت کنند قطعا در خصوص لغو یا حذف این گوشی ها و عملاً لغو رجیستری آنها اقدام خواهد شد.


-ارونقی اشاره کرده است که هر بار که کاربر به سامانه وارد می‌شود، پیام هشداری به او نمایش داده خواهد شد که با پذیرش این هشدار، می‌تواند به سامانه رجیستری وارد شود. این پیام هشدار به صورت زیر است:

در صورتی که با یک گذرنامه، بیش از یک گوشی رجیستر شود، وجه واریزی بابت حقوق ورودی گوشی برگشت داده نمی‌شود؛ در عین حال با متخلفان برخورد و به مراجع مختلف نظارتی معرفی می‌شوند.


-حتی وی اشاره کرده است که از ابتدای دی تا به امروز، افرادی دست به سو استفاده از شرایط زده‌اند، به این ترتیب که با یک گذرنامه، اقدام به رجیستری مسافری تعداد زیادی گوشی کرده‌اند. گویا در طول بررسی‌ها این مسئله فاش شده و رجیستری بیش از 3400 گوشی سریعاً بعد از شناسایی لغو شده و از طریق پیام به فرد خاطی اطلاع رسانی شده است.


ارسال نظرات
در دوران قبل و بعد از ریاست جمهوری آمریکا؛ سود مالی شرکت های وابسته به ترامپ چقدر بوده است؟
رشد 500 درصدی کاربران تلگرام در 72 ساعت! ثبت بزرگ‌ترین مهاجرت دیجیتال
درهنگام بحث های رودر رو استفاده شد؛ فناوری طیف سنجی مادون قرمز برای ثبت آنی فعالیت مغز
با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و زیرساخت؛ توسعه نخستین سکوهای ابری توزیع‌شده در کشور آغاز شد
یک مقام مسوول انجمن واردکنندگان تلفن همراه: رجیستر کردن تبلت، هزینه اضافه‌ای برای مصرف‌کننده ندارد
این فناوری پیشرفته معضل آب مناطق محروم را حل می‌کند بومی‌سازی یک دستگاه تحریمی توسط محققان ایرانی
نیازمندیها