کد خبر: ۱۲۴۰۹
|
۰۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۳
اینکه هوش مصنوعی می تواند در روند گسترش و شیوع ویروس کرونا موثر باشد یا نه به یکی از مهم ترین حوزه های مطالعاتی دانشمندان AI تبدیل شده است.

 

به گزارش «نبض‌فناوری»؛ وضعیت فعلی بهداشتی در سراسر جهان به خاطر موج جدید بیماری کرونا دچار بحران شده‌است و نیاز به استفاده از فناوری‌های جدید به عنوان یک راه حل احتمالی برای مهار بیماری کرونا، بیشتر حس می‌شود. با ارائه مجموعه‌ای از فرصت‌های جدید برای مقابله با چالش‌های مهم، ابزارهای هوش مصنوعی به عنوان یک ناجی برای آینده ظهور می‌کنند. یک الگوریتم هوش مصنوعی بررسی نشده نیز مجوز اضطراری را از سازمان غذا و داروی ایالات متحده دریافت کرده است. اما یک سوال پیش می‌آید: با توجه به اینکه فناوری‌ها و مفاهیم جدید هر روز شکل می‌گیرند، آیا می‌توان تصور کرد که هوش مصنوعی برای کنترل چنین همه‌گیری‌هایی مفید باشد؟

 

چشم انداز نظارتی الگوریتم‌های هوش مصنوعی در رابطه با بیماری کرونا نگرانی قابل توجهی را در بین محققان پزشکی ایجاد کرده است. یک بررسی سیستماتیک زنده که در BMJ منتشر شده نشان می‌دهد که مدل‌های هوش مصنوعی کرونا به دلیل ضعف زیاد در گزارشات، گزارش نشده و آموزش داده شده‌اند. گزارش کلیه جزئیات مهم توسعه و ارزیابی مدل‌های پیش بینی کرونا حیاتی است. عدم گزارش آن جزئیات به تحقیق درباره پسماند کمک می‌کند. از همه مهم‌تر این مورد می‌تواند منجر به استفاده از مدلی با ضعف توسعه یافته و بررسی شده شود که می‌تواند آسیب بیشتری نسبت به منافع در تصمیم گیری بالینی داشته باشد.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند مانع گسترش بیماری کرونا شود؟

کد منبع و مجموعه داده‌های شناسایی نشده بیمار برای الگوریتم‌های هوش مصنوعی کرونا باید برای جامعه تحقیقاتی باز و قابل دسترسی باشد تا از گزارش شفاف و قابل تکرار پشتیبانی کند. گزارشات یک آزمایش جدید غربالگری هوش مصنوعی به نام CURIAL AI را نشان می‌دهد که از داده‌های بالینی به طور معمول جمع‌آوری شده برای بیمارانی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند، استفاده می‌کند. به امید اینکه هوش مصنوعی بتواند بیماران و کارمندان بهداشت را ایمن نگه دارد، آزمایش‌های هوش مصنوعی می‌تواند به بیمارانی که کرونا ندارند اجازه دهد و اطمینان حاصل کند که بیماران مبتلا به کرونا را به سرعت معالجه می‌کنند. این آزمایش یکی از مطالعات عظیم هوش مصنوعی است که تاکنون با اطلاعات بالینی بیش از صد هزار مورد در انگلستان انجام شده است. اعتبارسنجی احتمالی آزمون غربالگری هوش مصنوعی نتایج دقیق و سریع‌تری را در مقایسه با آزمایشات استاندارد RT-PCR نشان داد.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند مانع گسترش بیماری کرونا شود؟

مدل‌های هوش مصنوعی کرونا برای ارزیابی عملکرد دنیای واقعی نیاز به اعتبار سنجی در بین جمعیت‌های مختلف جغرافیایی و قومی دارد. شرکت تابعه اعلام کرد که آن‌ها می‌توانند برای شناسایی ویژگی‌های داده‌های الکتروانسفالوگرافی هوش مصنوعی که می‌توانند برای تشخیص افسردگی و اضطراب مفید باشند، یک هوش مصنوعی ایجاد کنند، اما آن‌ها دریافتند که متخصصان از ارزش بالینی کمک تشخیصی اطمینان ندارند. اینکه چگونه ابزارهای هوش مصنوعی برای تشخیص شرایط سلامتی می‌توانند مراقبت‌های پزشکی را افزایش دهند، همیشه توسط توسعه دهندگان هوش مصنوعی قابل درک نیست. بدین ترتیب مدلهای هوش مصنوعی کرونا باید در مشارکت نزدیک با کارکنان بهداشت و درمان ساخته شوند تا از چگونگی استفاده از تولید این مدل‌ها در مراقبت از بیمار مطلع شوند.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند مانع گسترش بیماری کرونا شود؟

اگر اثبات نشود که ابزار هوش مصنوعی می‌تواند یک ذات الریه را از دیگری تشخیص دهد، استفاده زودرس از چنین فناوری‌هایی می‌تواند تشخیص اشتباه و مراقبت‌های بالینی خرابکارانه را برای بیماران افزایش دهد. اگر مجاز به مقیاس گذاری شود، اشتباهاتی از این قبیل باعث کندی استفاده آینده از فناوری‌های بالقوه نجات‌دهنده زندگی و اعتماد بالینی و بیمار به هوش مصنوعی می‌شود. آزمایشات بالینی برای درک اینکه چگونه هوش مصنوعی می‌تواند بیماران کرونا را در دنیای واقعی برای ارزیابی صحت ابزارهای هوش مصنوعی برای کرونا پشتیبانی کند، ضروری است.

ارسال نظرات
سید جمال هادیان در توئیتر منتشر کرد؛ اتهامات آذری جهرمی در دادسرای فرهنگ و رسانه چه بود؟
زنگنه در آئین افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران، اساسنامه ایجاد پارک فناوری نفت و گاز ری در مراحل پایانی است/حضور ۵۲ شرکت استارتاپی در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت
وحدت در رویداد سرمایه‌گذاری سکوی پرتاب یزد: معرفی استان یزد به عنوان پایلوت اقتصاد دانش‌بنیان
مدیر عامل شرکت زنجیره بلوک رمز پرداز، در گفت‌وگو با نبض فناوری؛ ساماندهی استخراج‌کنندگان رمز ارز با ماینو/ بجای بی‌انصافی در حق ماینینگ‌ها مدال شجاعت دهید
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛ با خالق وب جهانی آشنا شوید
با بومی‌سازی تجهیزات راهبردی فناوری نانو؛ توانمندی‌های صنعتی به چرخه تولید می‌رسد
در مجمع عمومی دوم بهمن‌ماه سازمان نصر استان تهران اعلام شد: برگزاری مجدد انتخابات اعضای هیأت مدیره دوره ششم در دو شاخه فروشگاه‌ها و مشاوران
نیازمندیها