کد خبر: ۱۳۶۲۴
|
۱۹ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۷
طبق تحقیقی که انجام شده به نظر می رسد واکسن بیوان تک و فایزر در مقابل شاخه جدید ویروس کرونا N۵۰۱Y کارآمد است.

کارآمدی واکسن بیوان تک روی شاخه جدید ویروس کرونا

طبق اطلاعات آزمایشگاهی به نظر می‌رسد واکسنی که شرکت بیوان تک و فایزر برای مقابله با کووید ۱۹ توسعه داده‌اند در برابر شاخه جدید ویروس کرونا که در انگلیس و آفریقای جنوبی رصد شده‌اند، کارآمد است.

به گزارش «نبض‌فناوری»؛ این تحقیق توسط شرکت فایزر و با همکاری محققان دانشگاه تگزاس انجام شده و نشان می‌دهد واکسن مذکور در خنثی سازی جهش N۴۰۱Y پروتئین اسپایک ویروس کرونا کارآمد است. البته این تحقیق هنوز توسط پژوهشگران دیگر بررسی نشده است.

پژوهش مذکور روی نمونه خون افرادی انجام شده که واکسن را دریافت کرده بودند. البته یافته‌ها محدود هستند زیرا پژوهش مذکور کل جهش‌های رصد شده در شاخه جدید ویروس را بررسی نمی‌کند.

فیل درمیتزر یکی از محققان ارشد فایزر در این باره می‌گوید: نتایج کارآمدی واکسن در مقابله جهش جدید و همچنین ۱۵ جهشی که قبلاً بررسی کرده بودیم، نویدبخش است. بنابراین تابه حال ۱۶ جهش مختلف را بررسی کردیم که هیچکدام از آنها تأثیر قابل توجهی نداشت. هرچند این خبر خوبی است اما بدان معنی نیست که جهش هفدهم نیز روی کارآمدی واکسن تاثیر نخواهد داشت.

به گفته این محقق دیگر جهش ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی با عنوان E۴۸۴K رصد شده نیز نگران کننده است.

محققان تصمیم دارند آزمایش‌های مشابهی را برای این شاخه ویروس کرونا نیز انجام دهند تا کارآمدی واکسن در مقابل شاخه انگلیسی و آفریقای جنوبی را بررسی کنند و امیدوارند در هفته‌های آینده به اطلاعات جدیدتری دست یابند.

منع/مهر

ارسال نظرات
با افتتاح نخستین دیتا سنتر در منطقه پیام؛ موتور قطب دیتا سنتر کشور روشن می شود
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛ با خالق سیستم عامل لینوکس آشنا شوید
در راستای توسعه همکاری امضاء شد؛ نفوذ فناوری به حوزه نشر و کتاب
در راستای حمایت از شرکت­‌های دانش­‌بنیان برای ورود به بازار بورس؛ دستورالعمل اجرایی تبدیل شرکت‌های تجارتی به یکدیگر ابلاغ شد
نبرد بر سر اینترنت ماهواره‌ای و 5G: نبرد غول‌های فناوری در مقابل استارلینک
نیازمندیها