کد خبر: ۱۳۶۴۹
|
۲۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۳
با توجه به این نکات پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود، به این پرسش پاسخ دادند که آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه‌گیری کرونا مفید است؟

بخور اکالیپتوس می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد؟

محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بر اساس شواهد موجود می‌گویند: هیچ مدرک و شواهد علمی مبنی بر مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای از جمله اکالیپتوس برای درمان کووید ۱۹، در مطالعات انسانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل پیشگیری از بیمای‌ها نیز این ادعا را تایید نمی‌کنند.

به گزارش «نبض‌فناوری»؛  درخت اکالیپتوس؛ درخت بومی استرالیا، غذای اصلی کوالاها است. در گذشته از آن به عنوان ضدعفونی کننده برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده می‌کردند از روغن این درخت در داروهای سنتی بومی برای بهبود زخم‌ها و عفونت‌های قارچی و از چای تهیه شده از برگ‌های آن نیز برای کاهش تب استفاده میشد.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می‌دهد که روغن اکالیپتوس به عنوان خلط آور عمل می‌کند. امروزه، روغن درخت اکالیپتوس در بسیاری از محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، بدون نسخه برای تسکین احتقان (گرفتگی) استفاده می‌شود.

با توجه به این نکات پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود، به این پرسش پاسخ دادند که آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه‌گیری کرونا مفید است؟

ادعاهایی در مورد موثر بودن استنشاق بخار روغن‌های عصاره‌ای مانند روغن اکالیپتوس در درمان کرونا وجود دارد. برخی نیز اضافه کردن موادی مانند پرتقال یا لیمو و روغن نعناع به آب جوش و استنشاق آن را مطرح می‌کنند. این ادعاها توضیح می‌دهند که «حرارت بخار در مقابل ویروس‌های تنفسی، یک داروی طبیعی است که ویروس‌های کرونا، آنفلوانزا و رینوویروس را از بین می‌برد».

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های امریکا و سازمان جهانی بهداشت بخار درمانی با هر ماده‌ای را به عنوان درمان برای ویروس کرونا پیشنهاد نمی‌کنند. سازمان غذا و دارو در ایالات متحده به شرکت‌های فروش روغن‌های عصاره‌ای که «ادعای درمان یا پیشگیری از کووید-۱۹ را دارند»، هشدار داده است. این ادعاها اکنون از وب سایت‌های آن کشورها حذف شده است، اما پست‌های شبکه‌های اجتماعی هنوز در مورد مزایای بخار روغن اکالیپتوس جهت محافظت در برابر عفونت‌های ویروسی، وجود دارد.

بخار درمانی می‌تواند به عنوان یک روند مکمل به تسکین مخاط نازک در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا کمک کند اما به طور کلی، هنوز شواهد علمی از مفید بودن آن وجود ندارد. علاوه بر این، ترویج روغن اکالیپتوس به عنوان پیشگیری یا درمان برای عفونت کووید-۱۹ بی‌ضرر نیست زیرا؛ اعتقاد به این‌که می‌تواند عفونت را دفع کند از اهمیت رعایت اصول بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری فیزیکی در نزد افراد کم می‌کند.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ هیچ مدرک و شواهد علمی مبنی بر مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای از جمله اکالیپتوس برای درمان کووید ۱۹، در مطالعات انسانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل پیشگیری از بیمای‌ها نیز این ادعا را تایید نمی‌کنند.

ارسال نظرات
در دوران قبل و بعد از ریاست جمهوری آمریکا؛ سود مالی شرکت های وابسته به ترامپ چقدر بوده است؟
رشد 500 درصدی کاربران تلگرام در 72 ساعت! ثبت بزرگ‌ترین مهاجرت دیجیتال
درهنگام بحث های رودر رو استفاده شد؛ فناوری طیف سنجی مادون قرمز برای ثبت آنی فعالیت مغز
با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و زیرساخت؛ توسعه نخستین سکوهای ابری توزیع‌شده در کشور آغاز شد
یک مقام مسوول انجمن واردکنندگان تلفن همراه: رجیستر کردن تبلت، هزینه اضافه‌ای برای مصرف‌کننده ندارد
این فناوری پیشرفته معضل آب مناطق محروم را حل می‌کند بومی‌سازی یک دستگاه تحریمی توسط محققان ایرانی
نیازمندیها