کد خبر: ۱۳۷۳۴
|
۲۵ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۹
کوچ از واتس آپ به سیگنال؛
برنامه پیام‌رسانSignal به دلیل اینکه کاربران واتس آپ به دنبال برنامه‌های جایگزین بودند، به رسمیت شناخته شد. توئیت مدیرعامل تسلا، "ایلان ماسک"، با تشویق کاربران برای تغییر وضعیت به سیگنال، باعث افزایش مراجعه به این برنامه شد. در ادامه همراه نبض فناوری باشید.

یه گزارش «نبض فناوری» به‌تازگی، واتس آپ متعلق به فیس‌بوک، سیاست حفظ حریم خصوصی خود را به‌روز کرده و باعث شده است که چندین کاربر به دنبال سیستم‌عامل‌های جایگزین باشند. این جستجو آن‌ها را به سمت چند برنامه پیام‌رسان رقیب در دسترس، سوق داد. مهم‌ترین آن‌ها سیگنال است، برنامه‌ای مستقر در کالیفرنیا که توسط یک سازمان غیرانتفاعی اداره می‌شود.

سیگنال به رسمیت شناخته شد/ تفاوت سیگنال با واتس آپ چقدر است؟

توئیت مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک، با تشویق کاربران برای تغییر کاربری در سیگنال، باعث افزایش فوق‌العاده این برنامه محرمانه شده است. پیام‌رسان سیگنال توسط "موکسی مارلین اسپایک" و "برایان اکتون" در سال 2018 تأسیس شد. ظاهراً اکتون همچنین یکی از بنیان‌گذاران واتس آپ است. وی سه سال پس از خرید این شبکه اجتماعی به قیمت 19 میلیارد دلار، متعلق به شرکت فیس‌بوک شد.

هدف بنیاد سیگنال ارائه یک برنامه پیام رسان رمزگذاری شده به کاربران خود است. این برنامه منبع باز است و درواقع، واتس آپ در حال حاضر از پروتکل رمزگذاری منبع بسته استفاده می‌کند.

سیگنال به رسمیت شناخته شد/ تفاوت سیگنال با واتس آپ چقدر است؟

تفاوت پیام رسان سیگنال با واتس آپ چیست؟

گفته می‌شود پیام‌های ارسالی از طریق سیگنال رمزگذاری شده‌اند، به این معنی که سیستم‌عامل نمی‌تواند به پیام‌ها یا رسانه‌های خصوصی دسترسی داشته باشد یا آن‌ها را در سرور خود ذخیره کند.

درحالیکه واتس آپ رمزگذاری انتها به انتهای پیام‌ها را نیز فراهم می‌کند، می‌تواند به سایر اطلاعات خصوصی مانند آدرس IP، جزئیات گروه و وضعیت دسترسی پیدا کند. این شرکت همچنین پیام‌های ذخیره‌شده در cloud را رمزگذاری نمی‌کند. گفته می‌شود حتی تلگرام، یکی دیگر از برنامه‌های پیام‌رسان رقیب، شماره تماس و شناسه کاربری کاربر را ذخیره می‌کند.

بااین‌حال، اگر دستگاه‌ها آفلاین باشند، سیگنال پیام‌های خاصی را تا زمان تحویل پیام‌ها در سرور خود ذخیره می‌کند.

سیگنال همچنین امکان تنظیم پین قفل ثبت‌نام را فراهم می‌کند که به کاربران کمک می‌کند تا از اطلاعات مشخصات خصوصی محافظت کنند. اگر کاربر دستگاه را گم کرد یا به شماره جدیدی سوئیچ کرد، از این شماره می‌تواند برای بازیابی نمایه، تنظیمات و مخاطبین نیز استفاده کند.

نکته مثبت دیگر این است که سیگنال برخلاف واتس آپ متعلق به یک شرکت بزرگ فناوری نیست.

وضعیت حریم خصوصی کاربران چطور است؟

شماره تلفن کاربر تنها داده‌ای است که گفته می‌شود سیگنال ذخیره می‌کند، برخلاف واتس آپ سرویس سیگنال علاوه بر رمزگذاری پیام‌ها، یکی دیگر از موارد مهم فراداده را پنهان می‌کند - چه کسی به چه کسی پیام می‌دهد. از طریق ویژگی مهروموم‌شده فرستنده، برنامه جزئیات فرستنده و گیرنده را پنهان می‌کند.

سیگنال همچنین به کاربر اجازه می‌دهد تا تماس‌های صوتی خود را به سرورهای خود انتقال دهد، درنتیجه هویت کاربر را از مخاطب پنهان می‌کند. همچنین کاربران می‌توانند حالت صفحه‌کلید ناشناس را فعال کرده و تصاویر صفحه را در برنامه مسدود کنند. به‌تازگی، برنامه همچنین قبل از ارسال تصاویر، ویژگی را به تاری چهره به‌طور خودکار اضافه کرده است.

سیگنال می‌گوید همچنین می‌تواند تعیین کند مخاطبین موجود در دفترچه آدرس کاربر، کاربران سیگنال هستند بدون اینکه مخاطبین موجود در دفترچه آدرس آن‌ها در سرویس مشخص شود.

چه طور باید شروع کرد؟

سیگنال در هر دو دستگاه Android و iOS در دسترس است. کاربران همچنین می‌توانند از طریق دسک تاپ به برنامه دسترسی پیدا کنند. می‌توان با ثبت شماره تلفن خود و تنظیم پین ثبت‌نام برای امنیت بیشتر، کار را شروع کرد.

 

ارسال نظرات
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛ با پدر زبان برنامه نویسی جاوا آشنا شوید
با حمایت صندوق نواوری و شکوفایی؛ بهره‌برداری از خط توليد ملی ايمپلنت دندانی
گشایش بزرگ‌ترین مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو با حضور ستاری؛ قطعه‌سازی خودرو صاحب مرکز نوآوری شد/بستری برای تحول خودرو با قطعات ایران‌ساخت
نیازمندیها