کد خبر: ۱۳۷۴۵
|
۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۶
ویکی پدیا روز جمعه بیستمین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و اعلام کرد که 20 سال آینده را برای گسترش دسترسی آزاد به اطلاعات بیشتر صرف می کند.

ویکی پدیا 20 ساله شد

به گزارش «نبض فناوری»، ویکی پدیا در 15 ژانویه 2001 توسط جیمی ولز کارآفرین آمریکایی-انگلیسی تاسیس شد و اکنون با بیش از 55 میلیون مقاله هفتمین وبسایت محبوب جهان است.

این وبسایت به زبان انگلیسی آغاز به کار کرد اما در عرض دو ماه آلمانی و سوئدی هم راه اندازی شده بود و اکنون به 309 زبان در دسترس است. اما ولز قصد ندارد در این جا متوقف شود؛ زیرا زبانهای کشورهای در حال توسعه به عنوان چشم انداز این وبسایت در نظر گرفته شده است.

ولز در سال 2006  هدف خود را جهت داشتن 100هزار ورودی در ویکی پدیا برای هر زبان تعیین كرد؛ اما وی تشخیص داد که این وبسایت هنوز حداقل 20 سال از دستیابی به آن فاصله دارد.

بنیانگذار این وبسایت گفت:« من رشد نرم افزار منبع آزاد، نرم افزار رایگان را دیده بودم و به نظر می رسید بدیهی است که شما می توانید از همین نوع تکنیک ها برای ساخت یک دانشنامه رایگان استفاده کنید، بنابراین فکر کردم این ایده آشکاری است که افراد دیگر آن را انجام خواهند داد؛ اما ما یک قدم جلوتر بودیم.»

برخلاف دانشنامه های سنتی، مشارکت های غیر متخصصان در آن مورد استقبال قرار می گیرد؛ که بحث های بی شماری را در مورد محتوا پیش برده و منجر به محدودیت در به روزرسانی مدخل های خاص شده است.

این وب سایت همچنین به دلیل این واقعیت که داوطلبان آن اکثراً سفیدپوستان کشورهای غربی هستند؛ مورد انتقاد قرار گرفته است و منتقدان معتقدند که فاقد اطلاعات در مورد زنان و کشورهای در حال توسعه است.

ارسال نظرات
همزمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد انعقاد دو تفاهم نامه همکاری برای توسعه هوش مصنوعی
نیازمندیها