کد خبر: ۱۳۸۰۵
|
۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۵
دانشمندان انگلیسی برنامه آنلاین رایگان را توسعه دادند که خطر انتقال کووید-19در فضاهای داخلی را محاسبه می کند.

محاسبه خطر انتقال کرونا با استفاده از برنامه آنلاین

به گزارش «نبض فناوری»، نقش تهویه در انتشار کووید-19توسط محققان بسیار برجسته شده و آنها دریافتند كه در فضاهای با تهویه ضعیف، ویروس بیش از دو متر در ثانیه و احتمالاً از طریق صحبت طولانی مدت گسترش می یابد.

نتایج گزارش شده در مجله «Proceedings of the Royal Society A» نشان می دهد که اقدامات فاصله ی اجتماعی به تنهایی محافظت کافی در مقابل ویروس را تأمین نمی کند و همچنین بر اهمیت حیاتی تهویه و ماسک های صورت برای کاهش سرعت گسترش کووید-19تأکید می کند.

محققان، از دانشگاه کمبریج و امپریال کالج لندن با استفاده از مدل های ریاضی نشان دادند که ویروس کرونا در محیط های بسته باتوجه به اندازه، تهویه و اینکه آیا ماسک استفاده می شود یا خیر چگونه انتقال میابد. این مدل ها همچنین اساس ابزار آنلاین رایگان، Airborne.cam هستند که به کاربران کمک می کند متوجه شوند تهویه و سایر اقدامات چگونه بر خطر انتقال داخلی تأثیر می گذارد و اینکه این خطر با گذشت زمان چگونه تغییر می کند.

محققان با استفاده از مدلهای ریاضی مقدار ویروس موجود در ذرات بازدم را محاسبه و نحوه تبخیر و نشستن آنها را بر روی سطوح تعیین کردند. علاوه بر این، آنها از ویژگی های ویروس مانند بار ویروسی در افراد آلوده استفاده کردند تا خطر انتقال در محیط داخلی به دلیل گفتار طبیعی یا سرفه کوتاه توسط فرد عفونی را تخمین بزنند.

 آن ها بر اساس مدل های خود، Airborne.cam را ساخته اند، ابزاری رایگان و منبع باز که برای افرادی که فضای عمومی را مدیریت می کنند؛ مانند مغازه ها، محل کار و کلاس ها، (برای تعیین کافی بودن تهویه) کمک کننده است.

 این ابزار در حال حاضر در چندین بخش دانشگاهی در دانشگاه کمبریج استفاده می شود.

بخشی از توسعه Airborne.cam که به زودی برای سیستم عامل های تلفن همراه در دسترس خواهد بود؛ توسط کمبریج اینترپرایز و کالج چرچیل پشتیبانی می شود.

ارسال نظرات
کشف یک سیاره کلیدی خارج از منظومه شمسی؛ امید به یافتن اتمسفر برای حیات انسان قوت گرفت
مطالعه‌ای که به تازگی در مجله زنان و زایمان بریتانیا منتشر شد انتقال کروناویروس از مادر به جنین؛ نادر اما شدنی!
مدیرعامل ایرانسل در صفحۀ اینستاگرام خود خبر داد: «جزیرۀ زیبای کیش، نگین خلیج_فارس، جدیدترین مقصد 5G ایرانسل است.»
نیازمندیها