کد خبر: ۱۳۸۱۴
|
۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۵
همه می‌دانیم که کره زمین به دلیل سوزاندن سوخت‌های فسیلی در حال گرم شدن است و حالا ایلان ماسک برای رفع این مشکل اعلام کرده 100 میلیون دلار جایزه برای طراحی یک سیستم جذب کربن کارآمد در نظر گرفته است.

جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای توسعه بهترین فناوری جذب کربن

به گزارش نبض فناوری، جزئیات مسابقه بزرگ ایلان ماسک هنوز منتشر نشده است؛ اما هدف این پروژه کمک به کره زمین و توسعه سیستمی برای جذب کربن از جو زمین است که از تغییرات آب و هوایی ناشی از سوخت‌های فسیلی تا حد امکان جلوگیری می‌کند. انتظار می‌رود هفته آینده اطلاعات بیشتری در مورد این مسابقه به اشتراک گذاشته شود.

در سال 2018 نیز سازمان غیرانتفاعی «X-Prize» مسابقه مشابهی را برگزار و به پنج تیم فینالیست جایزه‌ای 20 میلیون دلاری اهدا کرد. این بار ایلان ماسک جایزه‌ای 5 برابر بیشتر از X-Prize برای این پروژه درنظر گرفته است. با این حساب، این نخستین باری است که وی چنین بودجه‌ای را برای پروژه‌ای انسان دوستانه و خیرخواهانه اختصاص می‌دهد.

جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای توسعه بهترین فناوری جذب کربن

البته این اولین باری نیست که موضوع جذب و تبدیل دی اکسید کربن مطرح می‌شود. دی‌ماه سال گذشته محققان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL)، طرح مفهومی جدیدی برای جمع آوری دی اکسید کربن از اگزوز خودروهای سنگین مطرح کردند.

این سیستم می‌تواند میزان انتشار این گاز مضر را در خودروها تا 90 درصد کاهش دهد. پژوهشگران می گویند 90 درصد از گاز کربن دی اکسید منتشر شده از اگزوز را می توان به کمک این روش بازیافت کرد.

علاوه بر این، محققان آکسفورد نیز راهی برای تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت کشف کرده‌اند. برخی محققان نیز موفق شده‌‌اند گازهای گلخانه‌ای را به الماس تبدیل کنند.

معمولا افراد ثروتمند بخشی از سرمایه خود را صرف امور خیرخواهانه می‌کنند و ایلان ماسک نیز مانند جف بزوس و بسیاری از ثروتمندان دیگر جهان همین رویکرد را در پیش گرفته است.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
علی خواجه گیری
۲۱:۳۱ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
به نام خدا سلام اقای ایلان ماسک شما میتوانیدبا تولیدیک نوع ویروس کربن خوار همانندویروس کروناکه به سرعت تکثیرمیشودوباهمکاری دولت محترم ایالات متحده امریکا کربن جو رانابود کنید.از اینکه بزرگترین پروژه خدمت به بشر رامدیریت می کنید بینهایت سپاسگزارم
0
0
ناشناس
۰۰:۱۴ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
به نام خدا با سلام و عرض ادب اینجانب یک سیستم تولید ذغال به روش نوین و دود سوز اختراع کرده ام که بدون هیچ نوع الودگی زیست محیطی و توانایی جدا سازی گازهای مشتعل از چوب نظیر دی اکسید کربن و مونوکسید کربن اگه مایل به دیدن باشید برای شما فیلم بفرستم.باتشکر
0
0
کشف یک سیاره کلیدی خارج از منظومه شمسی؛ امید به یافتن اتمسفر برای حیات انسان قوت گرفت
مطالعه‌ای که به تازگی در مجله زنان و زایمان بریتانیا منتشر شد انتقال کروناویروس از مادر به جنین؛ نادر اما شدنی!
مدیرعامل ایرانسل در صفحۀ اینستاگرام خود خبر داد: «جزیرۀ زیبای کیش، نگین خلیج_فارس، جدیدترین مقصد 5G ایرانسل است.»
نیازمندیها