کد خبر: ۱۳۸۱۵
|
۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۰
در جریان سفر وحدت به یزد صورت گرفت؛
با حضور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی،از طرح ساخت یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیو ساخت یکی از شرکت‌های دانش بنیان که دارای کاربردهای نیروگاهی است،رونمایی شد.

رونمایی از طرح ساخت یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیو با حمایت صندوق نوآوری

به گزارش«نبض فناوری» این شرکت یاتاقان‌های مختلفی از قطر 25 میلیمتر تا قطر 1500 میلیمتر تولید می‌کند و در حال حاضر ظرفیت تولید آن 2 هزار یاتاقان در سال است.

رضا جوادپور، مدیر عامل شرکت صافات انرژی در مورد این طرح توضیح داد و گفت: با اتکا به توان مهندسان و متخصصان داخلی موفق به طراحی و ساخت دستگاه سانتریفیوژ برای تولید یاتاقان‌های بالای هزار میلیمتر شده‌ایم. با توجه به حساسیت بالای یاتاقان‌ها از نظر عملکرد، تمامی مراحل کار اعم از ساخت لاینر، ایجاد پوشش، بابیت‌ریزی و ماشین‌کاری بر اساس استانداردهای روز اروپا و آمریکا انجام می‌گیرد. با همکاری سازمان آب و برق خوزستان به عنوان کارفرما موفق به ساخت یاتاقان فوق سنگین با قطر 1200 میلیمتر شدیم که صددرصد از توان داخلی و با استفاده از دانش بومی تولید شده است.

مدیر عامل شرکت صافات انرژی در مورد یاتاقان‌های بابیتی توضیح داد و گفت: یاتاقان از دو قسمت پوسته و آلیاژ نرمي که به روش‌های مختلف به پوسته داخلي چسبانده می‌شود تشکیل شده است. بدنه یاتاقان معمولا از جنس چدن و آهن است و آلیاژ نرم داخلي دارای انواع مختلفي است که طراح و سازنده، ترکیب شیمیایي و پارامترهای ابعادی آن را با در نظرگرفتن محل استفاده، فشار و بار اعمالي، تعداد دور، دمای کارکرد و نیز اولویت‌بندی خواص مکانیکي مورد انتظار تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: بابیت دارای خاصیت مقاومت در برابر ساییدگي چسبنده است. هنگامي که یاتاقان کار مي‌کند، فلز نرم‌تر به مقدار کمي ساییده مي‌شود که این باعث ایجاد مسیری برای روانکاری بین شفت و یاتاقان مي‌شود. بابیت باید مواد ضد سایش مثل روغن را بر سطح خود نگه دارد و بین سر محور و یاتاقان، ضریب اصطکاک کوچکي به وجود آورد. بابیت‌ها غالبا بر پایه قلع و سرب هستند. پایه قلع از نظر خواص و ویژگي و هزینه نسبت به یاتاقان‌های پایه سرب گرانتر بوده و مقاومت بابیت پایه سرب در برابر خستگي نسبت به بابیت پایه قلع بیشتر است.

وی در مورد دستاوردهای این محصول به جلوگیری از خروج ارز اشاره کرد و گفت: از دستاوردهای تولید یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیو می‌توان به صرفه جویی ارزی 100 هزار دلاری برای تولید اشاره کرد. همچنین ساخت این یاتاقان‌ها از خروج ارز از کشور به منظور واردات این محصول جلوگیری می‌کند. مشتریان اصلي این محصول نیروگاه‌های برق آبي و معادن هستند.

مدیر عامل شرکت صافات انرژی در مورد تعامل بیشتر با صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به همکاری در دریافت تسهیلات لیزینگ اشاره کرد و گفت: بیشتر تسهیلات برای ساخت توربین بادی و قطعات توربین را از صندوق پژوهش و فناوری یزد به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم و در حال حاضر در حال پیگیری دریافت تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری در قرارداد با نیروگاه‌های خصوصی هستیم.

جوادپور با اشاره به برنامه‌های آتی شرکت، از راه‌اندازی خط تولید یاتاقان‌های سبک‌تر در کشور ترکیه خبر داد و گفت: اقدامات اولیه برای ثبت و تاسیس انجام شده است و سال آینده کارخانه تولید یاتاقان در ترکیه راه‌اندازی خواهد شد.

لازم به ذکر است که شرکت صافات انرژی یزد تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ 6.5 میلیارد ریال برای طراحي و ساخت یاتاقان فوق سنگین را به روش سانتریفیو از طریق صندوق پژوهش و فناوری یزد عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده است.

ارسال نظرات
کشف یک سیاره کلیدی خارج از منظومه شمسی؛ امید به یافتن اتمسفر برای حیات انسان قوت گرفت
مطالعه‌ای که به تازگی در مجله زنان و زایمان بریتانیا منتشر شد انتقال کروناویروس از مادر به جنین؛ نادر اما شدنی!
مدیرعامل ایرانسل در صفحۀ اینستاگرام خود خبر داد: «جزیرۀ زیبای کیش، نگین خلیج_فارس، جدیدترین مقصد 5G ایرانسل است.»
نیازمندیها