کد خبر: ۱۳۹۸۵
|
۰۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۰
با انتشار نسخه Firefox 85 توسط موزیلا، فناوری Flash که قبلاً در مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای همیشه از بین رفته است.

فلش پلیر در نسخه جدید فایرفاکس حذف شد

به گزارش نبض فناوری، این نرم افزار به طور گسترده‌ای برای گسترش بازی، ویدئو و انیمیشن در وب مورد استفاده قرار گرفته می‌گرفت، هرچند Adobe در پایان سال ۲۰۲۰ پشتیبانی از آن را متوقف کرد. Firefox آخرین مرورگر اصلی بود که از Flash پشتیبانی می‌کرد. استیو جابز با ممنوعیت استفاده از Flash در آیفون و آیپد، به نابود شدن آن کمک کرد با دستور او در سپتامبر ۲۰۰۲ فلش در Safari 14 از کار افتاد. Google Chrome، پرکاربردترین مرورگر حال حاضر، در ۱۹ ژانویه با نسخه ۸۸ کاملا فلش را از خود جدا کرد.

سازندگان مرورگر‌ها سال‌ها می‌خواستند Flash را حذف کنند و از استاندارد‌های پیشرفته‌تری که مستقیماً در وب ساخته شده استفاده کنند. نامه «اندیشه‌های فلش پلیر» جابز در سال ۲۰۱۰ مخالفت‌ها را قوت بخشید و Adobe با از بین بردن نسخه اندروید فلش در سال ۲۰۱۱، حذف پلیر خود را آغاز کرد.

فلش پلیر در نسخه جدید فایرفاکس حذف شد

برای حذف کامل Flash سال‌ها تلاش شده است. ادوبی تا سال ۲۰۱۷ وقت داشت تا اعلام کند که Flash در پایان سال ۲۰۲۰ پشتیبانی نمی‌شود و هنوز هم برخی از آن‌ها مایلند کاری کنند تا Flash مدت زمان بیشتری بیشتر بماند.

شرکت نرم افزاری Macromedia در دهه ۱۹۹۰ افزونه مرورگر Flash Player و ابزار‌هایی را برای کمک به توسعه دهندگان در ایجاد محتوای Flash توسعه داد. Flash پلیر مشکلات ویدیو و صدا در وب را کاهش داد و زمینه کار را برای سایت‌هایی مانند YouTube هموار کرد.

فلش همچنین به بازی‌های آنلاین بی شماری و بهبود گرافیک و انیمیشن کمک می‌کند. اما موفقیت فلش تحت الشعاع مشکلات آن، به ویژه خطرات امنیتی و مصرف برق قرار گرفت. اکنون، Flash دیگر وجود ندارد و پست‌های وبلاگ مرورگر و یادداشت‌های منتشر شده، نهایی بودن این تصمیم را روشن می‌کند. موزیلا گفت: "هیچ تنظیماتی برای فعال کردن مجدد پشتیبانی Flash وجود ندارد."

منبع/ باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها