کد خبر: ۱۴۱۵۱
|
۱۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۰
امشب می‌توانید به صورت زنده قمر مصنوعی کوچک زمین را که پیش از ترک مدار برای آخرین بار به سیاره‌ی ما نزدیک می‌شود مشاهده کنید.

خداحافظی قمر دوم زمین را زنده تماشا کنید

به گزارش«نبض فناوری» این شی که نامش "SO۲۰۲۰" است طبیعی نبوده و ساخته دست انسان است در حقیقت دانشمندان می‌گویند که بخشی از یک موشک فضایی است که در سال ۱۹۶۰ در ماموریت شکست خورده‌ی ناسا شرکت داشته است.

 این برنامه تصاویری زنده از این شی همزمان با گذرش از کنار زمین بر روی وبسایت VTP پخش خواهد شد. این رویداد قرار بود روز گذشته اول فوریه پخش زنده شود اما به دلیل وجود ابر و مشکل در دید، امروز (۲ فوریه) در ساعت ۲۳ ساعت جهانی(۲.۵ بامداد به وقت ایران) انجام می‌شود.

جیانلوکا ماسی(Gianluca Masi) از پروژه تلسکوپ مجازی(VTP) پیشتر گفته بود: در تاریخ ۱ فوریه این بخش از موشک بسیار به ما نزدیک خواهد شد.

این قمر مصنوعی در تاریخ ۱۷ آوریل سال ۲۰۲۰ توسط تلسکوپ ۷۱ اینچی Pan-STARRS۱ در قله‌ی کوه هالئاکالا (Haleakalā)در جزیره‌ی مائوئی(Maui) هاوایی کشف شد. در نوامبر به طور موقت توسط جاذبه زمین به دام افتاد و در مدار قرار گرفت.

مدل‌ سازی کامپیوتری نشان می‌دهد که این قمر تا هفتم ماه مارس ۲۰۲۱ در مدار خواهند ماند و پس از آن از مدار خارج شده و به سمت مداری در خورشید می‌رود.

مشخص نیست که این شی دوباره چه زمانی به مدار ما باز می‌گردد، اما باب کینگ(Bob King) یک ستاره‌شناس در روزنامه‌ی(Duluth News Tribune) نوشت: این احتمال وجود دارد اما بهتر است مردم تا زمانی که فرصت هست آن را تماشا کنند.

طی این رویداد SO۲۰۲۰ در فاصله‌ی ۱۳۹۵۰۰ مایلی(۲۲۴۵۰۳ کیلومتری) زمین قرار خواهد گرفت و این دومین باری است که انقدر به زمین نزدیک می‌شود. پیش از این نیز یک بار در تاریخ ۱ دسامبر در فاصله‌ی بسیار نزدیکی از زمین یعنی ۳۱۶۰۵ مایلی(۵۰۸۶۳ کیلومتری) زمین معادل ۱۳ درصد فاصله ماه با زمین، قرار گرفته بود.

ماسی در وب‌سایت پروژه‌ی تلسکوپ مجازی(VTP) نوشت: پس از قرارگیری در فاصله بسیار نزدیک در دسامبر این قمر اکنون بار دیگر به زمین نزدیک می‌شود این‌بار برای خداحافظی!

این قمر مصنوعی بخشی از ماموریت فضایی سروایور ۲ (Surveyor ۲) است. در این ماموریت قرار بود سطح ماه با کاوشگر رباتیک بررسی شود اما به دلیل مشکلات فنی اپراتورها کنترل فضاپیما را از دست دادند و این ماموریت بی‌نتیجه ماند. این فضاپیما دهها سال در فضا سرگردان بود تا در مدار زمین افتاد.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها