کد خبر: ۱۴۱۶۳
|
۱۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۰
محققان اخیرا گونه‌ای از آفتاب‌پرست با عنوان Brookesia nana را کشف کردند که کوچکترین خزنده شناخته شده در جهان محسوب می‌شود. جنس مذکر این نوع آفتاب پرست که روی نوک انگشت دست جای می‌گیرد، کوچکترین جانور مذکر در بین تمام گونه‌های مهره‌داران است.

کوچکترین خزنده جهان کشف شد

به گزارش« نبض فناوری» این گونه در نواحی شمالی جزیره ماداگاسکار کشف شده است.

تاکنون تنها دو نمونه از این گونه کشف شده که یکی مذکر و دیگری مونث است.

طول بدن جنس ماده این آفتاب‌پرست ۱۹ میلی‌متر و طول دم آن ۱۰ میلی‌متر است اما جنس نر این جانور تنها ۱۳.۵ میلی‌متر طول دارد و طول دم آن به ۸.۵ میلی‌متر می‌رسد.

این ابعاد، گونه Brookesia nana را که به آن نانوآفتاب‌پرست هم گفته می‌شود، به رکورددار کوچکترین گونه از خزندگان تبدیل کرده است.

محققان برای اطمینان از این که نانوآفتاب‌پرست‌های کشف شده بالغ هستند، از فناوری سی تی اسکن استفاده کردند و توانستند دو تخم در بدن جنس ماده شناسایی کنند.

همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد دستگاه تناسلی جنس نر نانوآفتاب‌پرست نیز به طور کامل تکامل یافته و این جانور بالغ است.

به گفته محققان موسسه تحقیقاتی Bavarian State Collection of Zoology در آلمان هنوز علت ابعاد بسیار کوچک این خزندگان به درستی مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد این اندازه، نمونه‌ای از «اثر جزیره» باشد که بر اساس آن اندازه جانوران به دام افتاده در یک جزیره کوچک به مرور زمان کوچک‌تر می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.
منبع: ایرنا

ارسال نظرات
تحلیلگران سیتی‌بانک بررسی کردند؛ بیت‌کوین در راه تجارت جهانی؟
پرچم دیپلماسی فناوری بر بلندای محور مقاومت؛ خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه راه اندازی می شود
در چارچوب همکاری مشترک با دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفت؛ موفقیت محققان ایرانی در توسعه فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی
با کنارگذاشتن خودروهای بنزینی؛ ولوو به جمع خودروسازان الکتریکی می‌پیوندد
نیازمندیها