کد خبر: ۱۴۱۸۶
|
۱۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۰
دومین پرتاب آزمایشی نمونه اولیه راکت استارشیپ شرکت فضایی «اسپیس ایکس» موفقیت آمیز نبود و این نمونه نیز همانند اتفاقی که در آزمایش قبلی رخ داد به شدت با زمین برخورد کرد و منفجر شد.

راکت استارشیپ اسپیس ایکس منفجر شد

به گزارش «نبض فناوری»، روزنامه دیلی میل اعلام کرد، پس از بارها تأخیر و تنش میان اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) به دلیل نقض مجوز، اسپیس ایکس نمونه اولیه راکت استارشیپ به نام SN۹ را از مقر خود در بوکاچیکا در حوالی ایالت تگزاس به هوا پرتاب کرد که به شدت با زمین برخورد کرد.

راکت SN۹ که به سه موتور رپتور مجهز شده تا ارتفاع ۶.۱ مایلی (۱۰ کیلومتری) اوج گرفت و با افزایش ارتفاع موتورهای خود را یکی پس از دیگری به نوبت برای آماده شدن برای فرود خاموش کرد.

این راکت سپس به شکل افقی به سمت زمین شیرجه رفت و درست پیش از فرود آمدن نتوانست خود را کاملاً عمودی کند و مثل اتفاقی که در آزمایش قبلی در مورد راکت SN۸ افتاد به گوی آتشین تبدیل شد. پس از این آزمایش اداره هوانوردی فدرال آمریکا اعلام کرد: انفجار SN۹ را بررسی می‌کند.

سخنگوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا گفت: با وجود این که این آزمایش پرواز بدون سرنشین بود، علت ریشه‌ای حادثه را بررسی و فرصت‌های احتمالی برای بهبود امنیت در خلال پیشرفت برنامه را شناسایی می‌کنیم.

با این حال شرکت فضایی اسپیس ایکس این آزمایش را موفقیت آمیز خواند و یکی از مهندسان آن گفت که «فقط باید روی فرود صحیح» تمرکز کرد.

پرتاب SN۹ به خاطر نقض مجوز FAA توسط اسپیس ایکس در آزمایش قبلی با چند روز تأخیر انجام شد. این اداره سرانجام روز گذشته - سه شنبه - مجوز پرتاب SN۹ را صادر و فاش کرد که اسپیس ایکس نمونه قبلی یعنی SN۸ را بدون پیروی کامل از قوانین این اداره پرتاب کرده است.

منبع/ مهر 

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها