کد خبر: ۱۴۲۴۱
|
۱۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۰
عضو شورای عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با نبض فناوری مطرح کرد؛
عضو شورای عالی فضای مجازی، گفت: وزارت ارتباطات در ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها ضعف ضعیف عمل کرده است به طوری که وابستگی مردم به شبکه اجتماعی برای انجام تعاملات و گفت‌وگوها و برنامه‌های وبینار و تبلیغات کالاهایشان زیاد به خدمت خارجی وابستگی دارند و این وابستگی خطر دارد و باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

کوتاهی وزارت ارتباطات در ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و پایم‌رسان‌ها

رسول جلیلی عضو شورای عالی فضای مجازی، در گفتگو با خبرنگار «نبض فناوری» در رابطه با پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات حداقل در سه لایه قابل تفکیک است به طوری که در پایین‌ترین لایه ارتباطی وضع‌مان از همه لایه‌ها بهتر بوده و نسل شبکه توسعه یافته است. بالاتر از لایه ارتباطی لایه اطلاعاتی است که در این لایه پیشرفت‌مان کمتر بوده به طوری که در مراکز داده و میزبانی خدمات در این عرصه رشدش کمتر بوده است و نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد و می‌توان گفت دخالت دولت در این زمینه طبق سیاست‌ها کمتر بوده است و باید با برنامه‌ریزی اصولی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به این بخش بیشتر توجه شود.

وی تصریح کرد: مهم‌تر از این دو مورد لایه خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات است به عنوان مثال سرویس‌های مکان مبنا و غیره. خدمات داخلی خوبی در این عرصه داریم تا جایی که با خدمات خارجی قابل رقابت است. اما در زمینه شبکه اجتماعی و پیام رسانی ضعف بسیاری داریم وابستگی مردم به شبکه اجتماعی برای انجام تعاملات و گفتگو‌ها و برنامه‌های وبینار و تبلیغات کالاهایشان زیاد به خدمت خارجی وابستگی دارند و این وابستگی خطر دارد و باید تلاش بیشتری صورت گیرد. اگر بخواهیم به عملکرد این سه لایه درصدی نمره اختصاص دهیم عدد بالایی نیست و ۵۰ درصد است.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: موضوع شبکه ملی اطلاعات بحث یکی دو ماه نیست بلکه سال‌ها طول می‌کشد تا به طور کامل در این سه لایه به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم. ما در هر صورت از پهنای باند خارجی و اینترنت لاجرم برای رفع نیاز‌های پژوهشی، آموزشی، پزشکی، تجاری و بانکی استفاده می‌کنیم. باید پهنای باند و تعامل را به عنوان بخشی از خدمات داشته باشیم. جایی که خدمت داخلی برای داخلی و بومی است باید از خدمت خارجی مستقل شود.

جلیلی ادامه داد: ضعیف‌ترین بخش که در اجرایی مصوبات شورای فضای مجازی در بحث شبکه ملی اطلاعات بوده، بحث ساماندهی پیام رسان‌های داخلی است. ساماندهی شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی انجام نشده و خیلی ضعیف بوده است و این مصوبه اجرا نشده است و گلایه ما از وزارت ارتباطات و دولت این است که چرا مصوبه را اجرایی نکردند چرا که وزارت ارتباطات مسئول ساماندهی این‌ها بوده و در اجرای مصوبه کوتاهی کرده است.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
علی
۰۸:۴۵ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
متاسفانه وزارت ارتباطات اصلا به فکر مردم نیست و در تمام مباحث کوتاهی میکند چه از قیمت مکالمه تلفن گرفته تا ......
وزارت ارتباطات شده یک محل برای رانت و اعتبار دادن به زیاده خواهی شرکتها
0
0
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها