کد خبر: ۱۴۲۴۵
|
۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰
دانشمندان احتمال دادند که در نپتون و اورانوس باران الماس ببارد. احتمالا در خارج از منظومه شمسی یاقوت و یاقوت کبود نیز وجود داشته باشد؛ اما هنوز سنگهای قیمتی که در داخل زمین شکل می گیرند جزو خیره کننده ترین ها هستند.

بارش الماس در نپتون و اورانوس/ کهکشان ها صندوقچه ای از سنگ های قیمتی هستند

به گزارش «نبض فناوری»،  دانشمندان در سال 2012 اعلام کردند که یک سیاره به نام « 55 Cancri e» پیدا کرده اند که از الماس ساخته شده است. این ایده بر اساس تخمین اندازه و تراکم سیاره بود که بعدها رد شد.

گرچه ممکن است کل سیاره 55 Cancri e از الماس ساخته نشده باشد؛ اما دلیل خوبی وجود دارد که باور کنیم الماس همراه با سنگهای قیمتی دیگر مانند عقیق، یاقوت و یاقوت کبود در خارج از زمین و در سراسر جهان وجود دارد.

وندی مائو، استاد علوم زمین شناسی در دانشگاه استنفورد می گوید: «می توانیم انواع سنگهای قیمتی را به طور بالقوه در فضا ایجاد كنیم، به شرطی كه از دما و شرایط مناسب برخوردار باشید.»

مائو اعلام کرد که الماس ها کربن خالص هستند و کربن در جهان به وفور یافت می شود. با این حال، الماس فقط در هر جایی که کربن باشد و خود به خود تشکیل نمی شودبنابراین مجموعه خاص از شرایط باید وجود داشته باشد. الماس در محیط هایی که اکسیژن ندارند و در کنار دما و فشارهای بسیار زیاد تشکیل می شود.

در سال 1987، دانشمندان نانو الماسها قطعات کوچک میکروسکوپی الماس را در شهاب سنگ ها یافتند. محققان از آن زمان در داخل این نانو الماس ها، گازهای معدنی به دام افتاده و سرنخی از زمان و محل تشکیل آنها پیدا کرده اند. محققان در این الماس ها، موادی پیدا کردند که نشان می دهد این سنگهای قیمتی در داخل سیاره ای به قدمت منظومه شمسی ایجاد شده اند. با این حال، برخی از دانشمندان هنوز در این مورد اختلاف نظر دارند و معتقدند که این الماس می تواند نتایج برخورد قدرتمند بین اجسام کوچکتر باشد.

محققان همچنين گمان مي كنند؛ كه ممكن است در نپتون و اورانوس باران الماس ببارد. آن ها با آزمایشاتی که روی زمین انجام دادند و از دما و فشار این سیارات تقلید کردند؛ دریافتند که آنها به اندازه کافی برای تشکیل الماس مناسبند. از آنجا که الماس سنگین تر از محیط اطراف آنها است؛ می توانند در این سیاره فرو آید(شبیه باران).

 این الماس ها از برخورد با هم اصطکاک ایجاد می کنند، که ممکن است توضیحی برای علت گرمای بیشتر از حد انتظار این سیاره یخی باشد.

ارسال نظرات
در ادامه چالشهای حاکمیت سایبری؛ دعوای واتس‌اپ با دولتها بالا گرفت
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح کرد؛ نوآوری‌ در صنعت ورزش با کمک استارت اپ ها توسعه می یابد
نیازمندیها