کد خبر: ۱۴۳۳۵
|
۲۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۰
نبض فناوری گزارش می‌دهد؛
بسیاری از کارشناسان اعتقاد براین دارد که باید مدل‌های بومی در زمینه اقتصاد دیجیتال در کشور طراحی شود؛ اگر بخواهیم براساس سقف توانمندی‌ها وضعیت کشورمان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم هنوز با کشور‌های خارجی فاصله زیادی داریم و این امر مهم ناشی از شرایط نامطلوب اقتصادی و تحریم کشور‌های خارجی است

اقتصاد دیجیتال ناجی کشور/ باید مدل‌های بومی در حوزه  اقتصاد دیجیتال طراحی شود

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» اقتصاد دیجیتال یا اقتصاد دیجیتالی (Digital Economy) از جمله اصطلاحاتی است که طی دهه‌های اخیر، به شکلی گسترده رواج یافته است. امروزه دیجیتال‌سازی اقتصاد با رویکرد ارتقای بهره‌وری، افزایش رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال به‌عنوان یکی از رویکرد‌های غالب در اغلب کشور‌های جهان درآمده است. با توجه به ساختار‌های سنتی حاکم بر تولید و تجارت کشور و پایین بودن توان رقابتی اقتصاد که با پایین بودن نرخ رشد بهره‌وری، رشد اقتصادی نازل و نرخ بیکاری بالا به‌ویژه نرخ بیکاری دانش‌آموختگان همراه است؛ توسعه اقتصاد دیجیتالی برای حل بخشی از مشکلات کشور در ایران یک الزام و نه یک انتخاب است.‌

می‌توان گفت اقتصاد دیجیتال در تمام بخش‌های کلیدی نمود پیدا کرده مخصوصا از زمان شیوع ویروس کرونا مردم به سمت خدمات الکترونیکی روی آوردند بدون اینکه به بانک مراجعه کنند، همه این‌ها از طریق سیستم الکترونیک و دیجیتال کار‌های خود را انجام می‌دهند و در واقع این فناوری اطلاعات و موبایل‌های هوشمند بود که کمک کرد و همه دست به دست هم دادند تا مردم خیلی راحت بتوانند خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

همچنین حوزه سلامت الکترونیک از این قافله عقب نماند و توانست در این حوزه به صورت چشمگیری توسعه پیدا کند می‌توان یادآور شد در بخش سلامت کشور تا حد زیادی الکترونیکی شده و الان پرونده‌های الکترونیکی سلامت برای بیماران تشکیل می‌شود، همچنین در حوزه غربالگری توانست کمک زیادی را انجام دهد. نیازی نبود به خانه افراد مراجعه کنند و به جای آن به پرونده الکترونیکی افراد مراجعه می‌کردند و بر مبنای آن با مردم تماس تلفنی و یا تماس اینترنتی برقرار می‌کردند و شاهد این بودیم که در موضوع مقابله با کرونا این فناوری چقدر دولت و نظام درمانی کشور را یاری و کمک کرد.

بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که اقتصاد دیجیتال در اکثر کشور‌ها مسیر تغییر و تحول را در پیش گرفته است، بنابراین برای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور بایستی به استارت آپ‌ها و مخصوصا تجارت الکترونیکی توجه اساسی داشت تا کشور را به معیار‌های جهانی نزدیک کرد.

براساس گزارش «نبض فناوری» علاوه برموارد فوق بحث شفافیت و مبارزه با فساد یکی از مسائلی است که از طریق فضای مجازی و سیستم الکترونیک بتوان با شیوه‌های سنتی با فساد مبارزه کرد.
امروزه فضای بسیار مناسبی در کشور فراهم شده است، بنابراین اگر بخواهیم با کشور‌های دیگر در اقتصاد رقابت کنیم، چاره‌ای نداریم جز اینکه این فضا را توسعه دهیم.

در همین راستا مهدی نصیری کارشناس اقتصاد دیجیتال در گفتگو با نبض فناوری با اشاره به اینکه امروز ایران در عرصه توسعه اقتصاد دیجیتال جهش خوبی داشته و توانسته همسو با کشور‌های منطقه در این صنعت پیشرفت کند، گفت: برای اینکه بتوانیم در این حوزه فعالیت‌های قابل توجهی را ارائه دهیم بایستی دانش و تکنولوژی استفاده از این بخش را توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم براساس سقف توانمندی‌ها وضعیت کشورمان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم هنوز با کشور‌های خارجی فاصله زیادی داریم و این امر مهم ناشی از شرایط نامطلوب اقتصادی و تحریم کشور‌های خارجی است به طور یقین زمانی در عرصه اقتصاد دیجیتال یا الکترونیک به نتیجه می‌رسیم که ارتباطات بین‌المللی و شبکه ملی اطلاعات را در کشور تقویت کنیم، زمانی که مشکلی در این عرصه به وجود می‌آید خودبه‌خود باعث ایجاد یاس و ناامیدی و گاهی سبب عقب نشینی از فعالیت‌ها می‌شود.

این کارشناس ادامه داد: بخشی از این عقب‌ماندگی‌ها بخاطر تفکرات سنتی و رفتار‌های غلط برخی از مسئولان است و اجاز نمی‌دهد که افراد در حوزه کسب وکار‌های اینترنتی و اقتصاد دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا برخی افراد معتقدند که در این حوزه سوددهی وجود ندارد باید این‌گونه افراد را مجاب کرد که سود بیشتر در انتظارشان است.

نصیری اظهار کرد: ایران بیش از هر کشوری به اقتصاد دیجیتال و اقتصاد الکترونیک نیازمند است و ایجاد این اکوسیستم نیازمند شفاف‌سازی و پاسخگو کردن تمامی دستگاه‌ها است.

این کارشناس اعتقاد براین دارد که باید مدل‌های بومی در زمینه اقتصاد دیجیتال در کشور طراحی شود. در حال حاضر نمونه‌های موفق زیادی در دنیا داریم که بایستی از آن‌ها الگو گرفت. وقتی دنیا به سمت توسعه تکنولوژی حرکت کرده ما نمی‌توانیم خلاف جهت شنا کنیم؛ بنابراین پیشرفت ما بستگی به ساختار حکومتی و اداری دارد و این امر مهم نیاز به تغییر بنیادین در ساختار دارد.

نصیری گفت: برای تداوم حیات و پیشرفت در این عرصه علاوه بر توسعه خدمات الکترونیک بایستی امنیت سایبری و زیرساخت‌های نوین را تقویت کنیم تا بتوانیم به اهداف تعیین شده برای این صنعت دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: روند رو به رو رشد به‌کارگیری فناوری‌های نوین و برنامه‌های حمایتی از بنگاه‌های حوزه اقتصاد دیجیتال، در کنار فراهم کردن بستر تحقق الزامات توسعه اقتصاد دیجیتال، چشم‌انداز روشنی را به تصویر می‌کشد.

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها