کد خبر: ۱۴۴۰۱
|
۲۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۹
رویداد ارائه نیازهای فناورانه حوزه کاتالیست به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ارائه توانمندی‌ دانش‌بنیان‌ها برگزار شد.

به گزارش «نبض فناوری» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سلسله رویداد‌های فناورانه‌ای برگزار می‌کند تا میان بازار عرضه و تقاضای فناوری‌های کاربردی و راهبردی در صنعت آب و انرژی حلقه واسط شود. «رویداد ارائه نیاز‌های فناورانه حوزه کاتالیست» نخستین رویداد برگزار شده در این حوزه است که با حضور عرضه‌کنندگان و متقاضیان این عرصه فناورانه برگزار شد.

کاتالیست‌ها در صنایع مختلف پتروشیمی، پالایشگاهی، صنایع فلزی مانند فولاد، حمل‌ونقل و ... نقش جدی بازی می‌کنند و جزء محصولات با ارزبری و ارزآوری بالا و گلوگاهی محسوب می‌شوند. ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز برای توسعه این محصول در تلاش است تا از کمک شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان استفاده کند.

مهدی شریف‌زاده دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رویداد ارائه نیاز‌های فناورانه حوزه کاتالیست با اشاره به باز شدن فصل جدیدی از فعالیت‌های ستاد در چندماه گذشته، گفت: ستاد مامور به اجرایی شدن ۶ رسالت فناورانه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی افزود: «ایجاد مرجعیت علمی»، «شناسایی، تقویت و بومی سازی فناوری‌های نوین»، «برنامه‌ریزی برای دستیابی به فناوری‌های راهبردی و کاربردی»، «ترویج فرهنگ کارآفرینی و فرهنگ دانش‌بنیان» و «توسعه بازار دانش‌بنیان‌ها» و «تسهیل تبادل فناوری در داخل و خارج مرزها» شش ماموریت اصلی ستاد در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

به گفته شریف‌زاده، کاتالیست‌ها نقش مهمی در صنایع مختلف انرژی‌بر دارند. این محصول جزء کالا‌های کاربردی و راهبردی در صنایع مختلف است و باید به صورت دائمی تولید و روانه بازار شوند. کاتالیست‌ها تعیین‌کننده تجاری و اقتصادی بودن یک صنعت هستند.

وی ادامه داد: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری جمهوری از ابتدای فعالیت خود در معاونت علمی و فناوری اهتمام ویژه‌ای به توسعه فناوری و تولید کاتالیست در کشور داشتند. بر همین اساس نیز حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور این حوزه یکی از اولویت‌های این نهاد است. تاکنون شرکت‌های زیادی از این حمایت‌ها برای توسعه محصول خود بهره برده‌اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به وجود شرکت‌های توانمند دانش‌بنیان در حوزه کاتالیست‌ها در کشور، تاکید کرد: این شرکت‌ها با اتکا به توان علمی و دانشی خود در بستر مناسب فناورانه‌ای که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد کرده است به توسعه محصولات خود مشغول هستند.

وی به برنامه ستاد برای برگزاری سلسله رویداد‌های فناورانه نیز اشاره کرد و گفت: این کا را با برگزاری رویداد ارائه نیاز‌های فناورانه حوزه کاتالیست آغاز کردیم و در تلاشیم تا با کمک صنعتگران و نیرو‌های دانشی کشور، برای دیگر حوزه‌های فناورانه نیز چنین رویداد‌هایی برگزار کنیم. این کار پل ارتباطی خواهد بود میان عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری و محصولات فناورانه.

شریف‌زاده ادامه داد: در این رویداد‌ها ارتباط نزدیکی میان صنعت و دانشگاه برقرار می‌شود و شرکت‌های توانمند دانش‌بنیان، تخصص و توان خود را به صنعتگران ارائه می‌کنند تا مسیر برای تجاری‌سازی این محصولات تسهیل شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی معاونت علمی همچنین عنوان کرد: در تلاشیم که این رویداد‌ها به شکلی دایمی برگزار شود. با ایجاد وب سایت رویداد‌ها که به آخرین فناوری‌های سه بعدی نیز مجهز است این کار را انجام می‌دهیم و به نوعی فضایی برای به روزرسانی و به هم رسانی تقاضا و عرضه ایجاد می‌شود که بر پایه پلتفرم ایجاد شده با عنوان نمایشگاه دائمی فناوری‌های حوزه آب و انرژی تا برگزاری رویداد بعدی به صورت مجازی ادامه می‌یابد.

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها