کد خبر: ۱۴۴۷۰
|
۲۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۵
با استفاده از انرژی خورشید؛
هواپیماهای کوچک با استفاده از انرژی نور خورشید می توانند بیشتر از حد توان هواپیماهای دیگر اوج بگیرند.

به گزارش «نبض فناوری»، پرواز در لبه فضا آسان نیست. آزمایشات نشان می دهد که میکرو فلایرهای کوچک(هواپیما) می توانند در جو زمین (که فقط توسط نور خورشید تأمین  انرژی می شود) اوج گیرند.

در ارتفاع بین 50 تا 80 کیلومتری سطح زمین و منطقه ای که تحت عنوان مزوسفر شناخته می شود، جو بسیار نازک است به طوری که هواپیماها و بالن ها نمی توانند در سطح بالای آن بمانند. محسن آزادی و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا دیسک هایی از Mylar شفاف را به قطر 6 میلی متر برش داده و قسمت های پایین آن را با نانولوله های کربنی پوشاندند. هنگامی که توسط نور گرم می شود؛ هواپیمای کوچک در داخل محفظه خلا با فشار که از مزوسفر تقلید شده شناور می شود.

نانولوله های کربنی کلید بالا رفتن میکرو فلایرها هستند. نانولوله ها نور را جذب و پرنده را گرم می کنند. مولکول های هوا وقتی با هواپیمای گرم شده برخورد می کنند، انرژی می گیرند و با سرعت بیشتری از آن دور می شوند. مولکول های هوا چندین بار با نانولوله ها برخورد، گرم می شوند و انرژی بیشتری نسبت به آنهایی که به قسمت بالای آن برخورد می کنند، بدست می آورند.

 این انرژی اضافی به مولکول های سریعتر تبدیل و در نتیجه مولکول های هوا با سرعت بیشتری از پایین میکرو فلایر کمانه می کنند و همین امر باعث بالارفتن پرنده می شود. میکرو فلایرها می توانند با نور خورشید یا نور لیزر کار کنند و روزی می توانند ابزارهای کوچکی برای اندازه گیری شرایط در باشند.

 

ارسال نظرات
با کنارگذاشتن خودروهای بنزینی؛ ولوو به جمع خودروسازان الکتریکی می‌پیوندد
در راستای تقویت شبکه ملی اطلاعات؛ شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد
انقلاب در صنعت الکترونیک؛ تولید سیمی با ضخامت تنها یک اتم
برای نخستین بار از زمان شیوع کرونا همه فروشگاه‌های اپل در آمریکا گشایش یافت
اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی در خصوص‌ خریدوفروش بیت‌کوین سایت‌های خریدوفروش بیت­‌کوین مجوز ندارند
نیازمندیها