کد خبر: ۱۴۴۸۸
|
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰
فناوری بیت‌کوین و بلاکچین همچنان به تحول روش انتقال داده‌ها و دارایی‌ها ادامه می‌دهند و بدیهی است که تأثیر آن جهانی است و محدود به این صنعت نخواهد ماند. مهم نیست که از کجا آغاز کنید، همین قدر که نخستین گام را در مسیر یادگیری یکی از این زبان‌ها بردارید،

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» امروزه استفاده از فناوری‌های نوین و دیجیتال انقلاب جدید را در عرصه کسب وکار‌ها ایجاد کرده است به طوری که اکثر فعالان به این عرصه ورود کرده‌اند و در این میان چیزی که حائز اهمیت است متاسفانه برخی از افراد بدون شناخت کافی وارد این حوزه می‌شوند و در برخی موارد با شکست مواجه می‌شوند. امروزه بلاکچین طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است.

در این میان بحثی که در این رابطه بیشتر مورد توجه است آشنایی با زبان برنامه نویسی در شبکه بلاک چین است. کامپیوتر‌ها با استفاده از این زبان دستوراتی را که از سوی کاربر در نظرگرفته می‌شوند، درک می‌کنند. با وجود اینکه همپوشانی‌های بسیاری بین زبان‌های برنامه‌نویسی که برای ساخت نرم‌افزار‌ها و تکنولوژی به کار رفته در بلاک چین وجود دارد؛ اما پروسه انجام کار و همین طور مهارت‌های ضروری برای استفاده از این زبان برنامه‌نویسی به کلی متفاوت هستند.

نگهداری و مراقبت از بلاک چین عمومی به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست. کد‌هایی که برای شبکه تولید می‌شوند باید از امنیت بالایی برخوردار باشند؛ چراکه نقاط ضعف در ایمنی شبکه توجه هکر را به خود جلب می‌کند. این امر تا حد زیادی روند انجام کار را کند می‌کند؛ چراکه توسعه‌دهندگان باید از ایمنی کامل کد‌ها و عدم وجود نقطه ضعف در کد‌نویسی‌ها و آدرس‌ها اطمینان حاصل کنند.

زبان برنامه‌نویسی ابزاری است که برای تأمین ایمنی شبکه بلاک چین به کار برده می‌شود. به‌این‌ترتیب شبکه بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند نیز از دقت بالایی برخوردار خواهند بود.

در این گزارش سعی می‌شود که چند زبان برنامه نویسی را معرفی کنیم. چرا که ورود به این صنعت نیاز به یک برنامه نویس قوی دارد که بایستی با تمام تکنیک‌ها آشنا باشد.
چندین زبان برنامه نویسی وجود دارند که می‌توانند برای ایجاد اپلیکیشن‌هایی برای بلاک چین کمک کنند می‌توان از زبان‌های قدیمی مانند جاوا و پایتون و ... استفاده کرد.

زبان سی پلاس پلاس این برنامه به عنوان مشتقی از زبان برنامه نویسی C ساخته شده است. زبان روندگرای ++C بر اساس زبان داده‌گرای C نوشته شده است. شاید همین بزرگ‌ترین تفاوت بین این دو زبان باشد. ++C اطلاعات و عملکرد آن‌ها را به داده‌ها تبدیل می‌کند که می‌توان آن‌ها را به راحتی در برنامه‌های دیگر مورد استفاده قرار داد. این زبان برنامه نویسی بلاک چین اجازه می‌دهد تا مدیریت مؤثرتری بر روی حافظه وجود داشته باشد.

بلاک چین به بسیاری از کاربران و ماینر‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت سیستماتیک و همزمان عمل کنند. ++C اپلیکیشن‌هایی را ایجاد می‌کند که نه تنها بین نقاط پایانی بلکه در پروسه انجام تراکنش سریع‌تر عمل می‌کنند. به همین علت است که پروژه‌های بلاک چین مانند بیت کوین اتریوم و ریپل همگی با زبان ++C نوشته شده‌اند.

زبان پایتون به وسیله یک برنامه نویس هلندی به نام گویدو وان روسام در سال ۱۹۹۱ ابداع شد. هدف او تولید زبان برنامه نویسی آسان و مینی مالیستی بود. ترکیب و منطق این برنامه، نشان از روحیه بلندپرواز، ابداع کننده آن دارد. در نتیجه پایتون در زمینه توسعه نرم افزار‌ها و وب، زبانی برتر است. این زبان در میان متخصصان کامپیوتری و دانشمندان زمینه دیتا بسیار معروف است. همچنین یکی از زبان‌های برتر برنامه نویسی بلاک چین است.

با وجود اینکه به وسیله زبان پایتون به تنهایی نمی‌تواند ساختاری مبتنی بر بلاک چین را ایجاد کرد، اما باید گفت که تقریبا در تمامی بلاک‌چین‌ها، یک یا چند ابزار عمومی با پایتون و یا برای این زبان وجود دارد.

جاوا به عنوان زبان جهانی اینترنت بسیار اهمیت دارد. زبان برنامه نویسی بلاک چین زبانی قدیمی و برای ایجاد پیج‌های اینترنتی فعال بسیار مفید است. همچنین برای ایجاد بلاک چین‌های ساده و تغییرناپذیر نیز کاربرد دارد. تغییر ناپذیری باعث می‌شود که هیچ کس نتواند اطلاعات یک بلوک را تغییر دهد هر بلوک تازه که بلاک چین اضافه می‌شود.

جاوا اسکریپت اولین زبان برنامه نویسی محسوب می‌شود که برای ایجاد واسط‌های کاربری تکامل یافته و بهبود صفحات HTML، CSS به وجود آمد. امروزه تقریبا تمامی مرورگر‌ها از جاوا اسکریپت به خوبی پشتیبانی می‌کنند. جاوا اسکریپت با کمک واسطه هایی، چون انیمیشن‌ها، منو‌های کاربران، کادر‌های گفتگو و نقشه‌های تعاملی توانسته است تا مسیر تکامل خود را طی کند و سبب بهتر شدن رفتار‌های صفحات وب در مرورگر‌های جدید و امروزی شده است. جاوا اسکریپت یکی از زبان‌های برنامه نویسی است که روز به روز در حال تکامل و بهتر شدن است و برای افراد تازه کار زبان نسبتا آسانی به شمار می‌رود.

استفاده از جاوا اسکریپت در پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین، برای اولین بار در پلتفرم لیسک به کار گرفته شد.
توسعه دهندگان پروژه لیسک معتقدند که توسط جاوا اسکریپت می‌توان یک اکوسیستم کامل بر روی بلاکچین را پیاده سازی کرد. از همین رو پلتفرم لیسک امکان ساخت و پیاده سازی برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین را با زبان جاوا اسکریپت برای برنامه نویسان فراهم کرده است.

زبان سیمپلیسیتی یک زبان برنامه نویسی بلاک چین است که برای تنظیم قرارداد‌های هوشمند به کار می‌رود. این زبان برنامه نویسی بلاک چین به گفته راسل اوکانر سازنده این برنامه بسیار ساده است. این زبان برای بهبود زبان‌های پایه‌ای ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به کار برده می‌شود. علاوه بر این درحال حاضر به عنوان یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین به شمار می‌رود و برای نوشتن قرارداد‌های هوشمند نیز کاربرد دارد.

زبان برنامه نویسی Golang یا به اختصار GO، در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت گوگل ایجاد شد، اما به مرور زمان و با شناخت کارایی‌های آن در سال ۲۰۱۲ مورد استقبال جامعه برنامه نویسان قرار گرفت. زبان Go، یک زبان برنامه نویسی قوی و چندمنظوره است که در عین داشتن سادگی، کارایی و امنیت بسیار بالایی از خود نشان داده است. علاوه بر این، زبان Go یک زبان مفسری محسوب می‌شود و قادر است تا به صورت مستقیم با سیستم عامل‌ها کار کند. این ویژگی سبب شده تا از این زبان در بخش‌های مختلف توسعه یک پروژه‌ی مبتنی بر بلاک چین استفاده شود. در حال حاضر اتریوم SDK پروتکلی بر اساس زبان برنامه نویسی GO ایجاد کرده است که برای تغییر در یک بلاک چین از آن استفاده می‌شود. همچنین بنیاد لینوکس از زبان Go برای توسعه پروژه هایپرلجر فابریک بهره می‌برد.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی، این زبان برنامه نویسی بلاک‌چین از سطح بالایی برخوردار است و بر پایه قرارداد تنظیم شده است. حروف آن مشابه با حروفی هستند که در جاوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخش‌های هم مانند متغیرها، کلاس‌ها و عملکرد‌های خود را از جاوا برداشت کرده است. یکی از بهترین راه‌ها برای ساخت یک برنامه غیر متمرکز (Dapp) و یا ICO استفاده از زبان برنامه نویسی Solidity است که هر فردی به راحتی می‌تواند از آن استفاده کند. به مرور زمان سالیدیتی به یک زبان برنامه نویسی تبدیل خواهد شد که توسط بسیاری از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌شود.

فناوری بیت‌کوین و بلاکچین همچنان به تحول روش انتقال داده‌ها و دارایی‌ها ادامه می‌دهند و بدیهی است که تأثیر آن جهانی است و محدود به این صنعت نخواهد ماند. مهم نیست که از کجا آغاز کنید، همین قدر که نخستین گام را در مسیر یادگیری یکی از این زبان‌ها بردارید، مهم‌ترین قدم را برداشته‌اید. عدم وجود موازنه بین عرضه و تقاضا در این زمینه گزافه‌گویی محسوب نمی‌شود.

ارسال نظرات
تحلیلگران سیتی‌بانک بررسی کردند؛ بیت‌کوین در راه تجارت جهانی؟
پرچم دیپلماسی فناوری بر بلندای محور مقاومت؛ خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه راه اندازی می شود
در چارچوب همکاری مشترک با دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفت؛ موفقیت محققان ایرانی در توسعه فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی
نیازمندیها