کد خبر: ۱۴۴۹۲
|
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۷
بر اساس بررسی 4 ساله؛
بازار بیت کوین در این روزها بسیار داغ شده از اینرو مطالعه فنلاندی ها به حملات سایبری و تاثیر آن روی بازار بیت کوین پرداخته است.

به گزارش «نبض فناوری»،  مجموع 1.1 میلیون بیت کوین در دوره 2013-2017 به سرقت رفته است. با توجه به قیمت کنونی بیت کوین (بیش از40هزاردلار) معادل پولی ضرر و زیان بیش از 44 میلیارد دلار است که تأثیر اجتماعی این فعالیت جنایی را برجسته می کند.

 این سوال مطرح می شود که عدم اطمینان در بازار بیت کوین (که با نوسانات آن اندازه گیری می شود) چگونه به چنین حملات سایبری پاسخ می دهد؟

یک مقاله تحقیقاتی که اخیراً از«کلاوس گروبیس» (دانشگاه وااسا، فنلاند) در مجله معروف Quantitative Finance منتشر شده، به این سوال می پردازد.

وی در مطالعه خود 29 واقعه هکری را در دوره 2013-2017 بررسی کرد. نتیجه شگفت انگیز این مطالعه این است که نوسانات بیت کوین با افزایش عدم اطمینان در روز بعد  (? + 1)و چهارمین روز  (? + 4) پس از حمله سایبری، به هک ها پاسخ نمی دهد.

با این حال، این مطالعه شواهدی را برای پاسخ با تاخیر در نوسانات پیدا می کند. به طور خاص، نوسانات بازگشت بیت کوین در روز پنجم (? + 5) پس از وقوع حادثه هکری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

پاسخ تأخیری نوسانات بازگشت بیت کوین به عدم کارآیی در بازار بیت کوین اشاره دارد؛ زیرا شوک ها برای قیمت گذاری به زمان نیاز دارند.

یافته جدیدی از تحقیقات فعلی این است كه هك ها در بازار بیت کوین بر سایر بازارهای رمز ارز نیز تأثیر می گذارد.

به طور خاص، شواهد نشان می دهد که اثری مسری در نوسانات مرتبط با حوادث هک وجود دارد. همانطور که در بازار بیت کوین مشهود است، نوسانات در بازار اتریم با تاخیر زمانی در زمان ? + 5 به طور چشمگیری افزایش می یابد. نتیجه نسبتاً غافلگیرکننده این است که به نظر می رسد هیچ مدرکی برای واکنش همزمان در نوسانات اتریم وجود ندارد. با این حال، افزایش نوسانات تاخیری برای بازده اتریم تقریباً همان اندازه اثر اقتصادی دارد که بازده بیت کوین نشان می دهد.

نتیجه جالب دیگر این است که به نظر می رسد بازده بیت کوین و بازده اتریم در روند نوسانات خود عدم تقارن دارند؛ اگرچه این واقعیت تلقی شده از بازارهای مالی سنتی است که نوسانات نسبت به نوآوری های منفی پاسخ بیشتری می دهند.

کلاوس گروبیس گفت:« مطالعه من اولین تلاش برای آشکار کردن عوامل بالقوه خطرناک و تأثیرات آنها در بازارهای نو ظهور مالی دیجیتالی است؛ حملات سایبری تنها یکی از این عوامل است. از نظر من تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع باید انجام شود»

برچسب ها: هک بیت کوین سایبری
ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها