کد خبر: ۱۴۵۲۳
|
۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۰
ایران در تعداد درخواست‌های ثبت اختراع نانو در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۱۳۱ درصد در تعداد و ۵ پله در رتبه رشد داشته و در جایگاه نوزدهم جهان قرار گرفته است ولی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع ایران در این فناوری در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۶ درصد افت داشته و با توجه به این رشد منفی، با ۲ پله سقوط نسبت به سال گذشته در جایگاه ۲۶ جهان قرار گرفته است.

به گزارش «نبض فناوری»، ستاد نانو اعلام کرد، در سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۲۲ هزار و ۴۶۲ اختراع در زمینه فناوری نانو در اداره ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) و ۵ هزار و ۲۹۲ اختراع نانو نیز در دفتر ثبت اختراعات اروپا (EPO) منتشر شده که به نیمی از این اختراعات متعلق به کشور آمریکا است و کشورهای کره جنوبی، چین، ژاپن و تایوان کشورهای بعدی در این رده‌بندی هستند.

ایران با ثبت ۳۷ پتنت نانو با ۵ رتبه صعود در رتبه نوزدهم دفتر ثبت USPTO قرار دارد.

بر اساس تعریف استاندارد (ISO/TS ۱۸۱۱۰) اختراعاتی در حوزه فناوری نانو قرار می‌گیرند که حداقل دارای یک ادعا (Claim) مرتبط با فناوری نانو و یا بر اساس کدهای طبقه بندی IPC دارای کد مرتبط با حوزه فناوری نانو باشند.

بر اساس بررسی آماری انجام گرفته از بانک داده Orbit مشخص شد که از مجموع ۲۲ هزار و ۴۶۲ اختراع ثبت شده نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا در سال ۲۰۲۰، تعداد ۹ هزار و ۵۶۱ اختراع مورد پتنت نهایی (Granted patents) و ۱۲ هزار و ۹۰۱ مورد مربوط به درخواست‌های ثبت اختراع منتشر شده (Published patent applications) است.

بر همین اساس برای اداره ثبت اختراع اروپا در سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۵ هزار و ۲۹۲ اختراع در زمینه فناوری نانو منتشر شده که از این تعداد ۳ هزار و ۱۳۸ مورد پتنت و ۲ هزار و ۱۵۴ مورد مربوط به درخواست‌های ثبت اختراع منتشر شده در حوزه فناوری نانو است.

پتنت‌های ثبت شده در EPO حدود ۶.۲۳ درصد پتنت‌های USPTO است که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۹ (۲۳٫۴ درصد) افزایش کمی نشان می‌دهد. مقایسه این سهم برای سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ با مقادیر به ترتیب ۱۸، ۲۰، ۶.۲۳ و ۴.۲۳ و ۶.۲۳ درصد نشان می‌دهد که روند صعودی به یک مقدار نسبتا ثابت در سه سال اخیر تبدیل شده است. به عبارتی دیگر این عدد نشان دهنده توجه کشورهای مختلف و شرکت‌ها در سال‌های اخیر به بازار اروپا در مقایسه با بازار ایالات متحده است.

در جدول ذیل پتنت‌های کشورهای برتر در حوزه فناوری نانو در USPTO و EPO در سال ۲۰۲۰ آورده شده است. به دلیل اهمیت و تعداد بیشتر اخترعات در USPTO، رتبه‌بندی کشورها بر اساس تعداد پتنت های این دفتر انجام گرفته است.

تعداد پتنت‌های فناوری نانو ۱۰ کشور اول در USPTO و EPO در سال ۲۰۲۰

افت ۱۶ درصدی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع نانو در سال ۲۰۲۰

آمریکا با دارا بودن سهمی حدود ۴.۵۱ درصد از کل اختراع‌­های ثبت شده در حوزه فناوری نانو در USPTO رتبه اول را از این حیث دارد که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۹ با سهمی معادل با ۸۴.۵۰ درصد اندکی افزایش را نشان می‌دهد. کره جنوبی و چین با اختلاف زیادی نسبت به آمریکا در این رتبه بندی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

نکته قابل توجه در این لیست توجه ویژه کشورهای آسیایی از جمله عربستان، چین، کره جنوبی و تایوان در مقایسه با کشورهای آمریکایی و حتی اروپایی به حوزه و بازار اروپا است. در سال ۲۰۲۰، پتنت‌های نانوی کشورهای عربستان، چین، کره‌جنوبی و تایوان در EPO به ترتیب حدود ۱۰۸، ۳۱، ۲۷ و ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشتند.

ایران در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵۷ اختراع در حوزه فناوری نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا منتشر کرده است که از این تعداد ۳۷ مورد اختراع به ثبت رسیده (پتنت) و تعداد ۲۰ مورد درخواست ثبت اختراع منتشر شده هستند.

در تعداد پتنت‌های نانو در USPTO، ایران در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۱۳۱ درصد در تعداد و ۵ پله در رتبه رشد داشته و در جایگاه ۱۹ام جهان قرار گرفته است. ولی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع ایران در این فناوری در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۶ درصد افت داشته و با توجه به این رشد منفی، با ۲ پله سقوط در جایگاه ۲۶ جهان قرار گرفته است. در حوزه فناوری نانو همانند سال‌های قبل ایران دارای هیچگونه اختراعی در اداره ثبت اختراع اروپا نیست.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها