کد خبر: ۱۴۷۴۶
|
۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۰
محققان دانشگاه بیرمنگام می‌گویند می‌توان از آهن رباهای مستعمل مورد استفاده در رایانه‌ها برای تولید برخی قطعات خودروهای هیبریدی استفاده کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، نیواطلس اعلام کرد، انواع آهن ربا در طیف گسترده‌ای از محصولات الکترونیکی و برقی مانند ژنراتورهای توربین‌ها، دستگاه‌های ام آر آی و غیره به کار می‌روند. این قطعات بعد از کاهش کارایی و پایان استفاده کنار گذاشته می‌شوند. اما شرکت بنتلی با همکاری محققان دانشگاهی قصد دارد تا از قطعات آهن ربای مذکور برای تولید خودروهای هیبریدی لوکس استفاده کند.

برای جداسازی آهن رباهای مغناطیسی از هارد دیسک‌های قدیمی رایانه‌ها از فناوری موسوم به HPMS استفاده می‌شود. از این طریق بازیابی آهن ربای نئودیمیم (NdFeB) ممکن می‌شود که از رایج‌ترین اشکال این فلز در کره زمین است. هزینه پایین عملیاتی کردن این فناوری و استفاده از هیدروژن به جای کربن از جمله مزایای کاربرد فناوری یادشده است.

فناوری یادشده تولید باتری و برخی قطعات برقی مورد استفاده در خودروهای هیبریدی را تسهیل می‌کند. با توجه به اینکه کشورهای غربی برای تأمین این نوع مواد اولیه فلزی بیش از حد به معادن چین وابسته هستند، از این طریق می‌توانند از وابستگی خود به این کشور هم بکاهند و برای تأمین نیازهای خود به بازیافت مواد فلزی مستعمل متوسل شوند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی محقق شد؛ تولید چوب حرارتی توسط یک شرکت دانش‌بنیان
توسط پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انجام می شود برگزاری وبینار "دوره مقدماتی ردیابی موارد تماس کووید ۱۹"
با همکاری محقق ایرانی انجام شد؛ ابداع سیستم اینترنت اشیا برای رصد سلامت خاک
به طور موفقیت آمیزی آزمایش شد؛ پنل خورشیدی فضایی برق را به زمین می رساند
براساس آمار پژوهشگاه دانش‌های بنیادی؛ فعالیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار سایت با هویت ایرانی
نیازمندیها