کد خبر: ۱۴۸۷۴
|
۰۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۵
یکی از جزایر واقع در اقیانوس آرام به علت داشتن محیطی بسیار عجیب، تنها ۱۱۱ سکنه دارد و به «جزیره قیامت» مشهور شده است.

به گزارش«نبض فناوری» «جزیره قیامت» یکی از جزایر جهان در اقیانوس آرام است که به علت داشتن تقریبا ۸۸۷ مجسمه بزرگ به نام «تادا موی» که در سال ۱۹۹۵ ایجاد شده و سکونت تنها ۱۱۱ نفر در آن به این نام شهرت یافته است.

دلایل مختلفی باعث شده است که این جزیره به یکی از عجیب‌ترین جزایر جهان تبدیل شود از جمله شکل عجیب مثلثی آن، مجسمه‌های بزرگ و بی نظیر، جمعیت بسیار کم و جدا بودن از دنیای خارج است.

در تاریخچه «جزیره قیامت» آمده است که در هزاره اول میلادی «پولینیزیایی ها» در آن ساکن شدند و فرهنگ و رفاه در آن ایجاد کردند که این از طریق مجسمه‌های موجود در آن مشهود است. با گذشت زمان فعالیت‌های انسانی آغاز شد و با افزایش جمعیت جنگل‌های موجود به مرور از بین رفت و این همان چیزی است که منجر به انقراض انواع مختلفی از منابع طبیعی شد که به نوبه خود علت نابودی تمدن «راپا نویی» بود به گونه‌ای که در سال ۱۷۲۲ میلادی جمعیت آن به ۳۰۰۰ نفر کاهش یافت.

در چند دوره اخیر، این جزیره در معرض خطرات فرهنگی و بهره برداری زیست محیطی از سوی دریانوردان اروپایی بوده است که بیماری‌ها را به ساکنان جزیره منتقل می‌کنند و همین امر منجر به کاهش قابل توجهی در تراکم جمعیت شده است و در سال ۱۸۷۷ میلادی جمعیت آن به ۱۱۱ نفر رسید.

جزیره رستاخیز یکی از جزایر مسکونی دورافتاده در جهان است و نزدیکترین سرزمین به آن جزیره «پیتکارین» است که ۵۰ نفر جمعیت دارد و حدود ۲۰۷۵ کیلومتر با آن فاصله دارد. جزیره «منگریو» نیز که بیش از ۵۰۰ نفر جمعیت دارد در فاصله ۲۵۶۰۶ کیلومتری آن قرار دارد و نزدیکترین نقطه قاره‌ای آن کشور شیلی است که در آن ۳۵۱۲ کیلومتر فاصله دارد.
درباره نامگذاری این جزیره به «قیامت» گفته شده که به نام اولین بازدید کننده اروپایی خود «یعقوب روگگوین» یک کاوشگر هلندی که در عید پاک در پنجم آوریل سال ۱۷۲۲ میلادی از آن بازدید کرده و هدف او جستجوی دیویس بوده است. این جزیره در اسپانیایی جزیره «ایستر» نامیده می‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۲۲:۵۳ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
Easter یعنی همون عیدپاک. به معنی قیامت نیست.
0
0
در یک شرکت دانش بنیان؛ پلتفرم شهر هوشمند طراحی شد
نیازمندیها