کد خبر: ۱۵۰۱۴
|
۱۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۰:۲۰
دانشمندان ربات مخصوص زیر آبی ساخته‌اند که برای نجات شناگران در حال غرق شدن از عمق آب برمی‌خیزد.

به گزارش «نبض فناوری»، نیواطلس اعلام کرد، نجات غریق‌ها یکی از عناصر اصلی در حفظ امنیت جان انسان‌ها در استخرها هستند. با این حال نمی‌توانند در جریان تمام اتفاقاتی که می‌افتد، باشند بنابراین وجود یک نجات غریق رباتیک با قابلیت شنا کردن بسیار مفید است.

گروهی از مهندسان موسسه فراونهوفر آلمان موفق به توسعه و ساخت نمونه اولیه ربات زیردریایی شده‌اند که مانند یک نجات غریق عمل می‌کند. این روبات بیشتر زمان خود را در ایستگاه بارانداز زیر آب سپری می‌کند. دوربین‌های نصب شده روی سقف، الگوهای حرکتی و موقعیت شناگران را ردیابی می‌کند. این سیستم مجهز به هوش مصنوعی بوده و می‌تواند نشانه‌های غرق شدن را شناسایی کند.

در این حالت، سیستم موقعیت شناگر در حال غرق شدن را به ربات ارسال می‌کند. ربات زیر آب شنا کرده و به مختصات داده شده می‌رود، سپس با استفاده از دوربین‌های خود شناگر را شناسایی می‌کند. این ربات از اعماق آب به بالا می‌آید، شناگر در قسمت صاف و برانکارد مانند بالایی این ربات قرار می‌گیرد و به سطح آب می‌رسد. اگر شناگر بیهوش شده باشد، مکانیسم بستن فعال شده تا بدن فرد به صورت ثابت در قسمت بالایی ربات باقی بماند.

از این ربات می‌توان در دریاچه‌ها نیز استفاده کرد. در این حالت سیستم دوربین‌های بالایی (مشرف به فعالیت حرکتی افراد در آب ) روی بالن‌ها یا پهپادها پیاده‌سازی می‌شود. همچنین به دلیل این که آب دریاچه به شفافی آب استخر نیست، ربات نجات غریق به جای دوربین از سنسورهای صوتی استفاده خواهد کرد.

منبع/ آنا 

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۱۱:۰۴ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
شناگر با چکمه کوهنوردی
0
0
در یک شرکت دانش بنیان؛ پلتفرم شهر هوشمند طراحی شد
نیازمندیها