کد خبر: ۱۵۰۶۴
|
۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۰
پژوهشگران آمریکایی، یک پلتفرم رباتیک را به کار گرفته‌اند تا وجود کروناویروس را در نمونه‌های فاضلاب شهری شناسایی کنند.

به گزارش« نبض فناوری» در آغاز شیوع کووید-۱۹ و پیش از در دسترس بودن آزمایش‌های تشخیصی به صورت گسترده، بررسی میزان ابتلا و یا پیش‌بینی احتمال شیوع کووید-۱۹ مشکل بود. پیش‌بینی‌ شیوع این بیماری هنوز هم کار پیچیده‌ای است زیرا افراد مبتلا می‌توانند بدون این که خودشان نشانه‌های بیماری را تجربه کرده باشند، آن را به دیگران انتقال دهند.

نگامی که برخی از پژوهش‌ها نشان دادند کروناویروس در مدفوع افرادی که آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت است، ظاهر می‌شود، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو" (UCSD) دریافتند که فاضلاب می‌تواند محل خوبی برای جستجوی آن باشد.

ین گروه پژوهشی، از ماه ژوئیه تا نوامبر سال ۲۰۲۰ به نمونه‌برداری از فاضلاب پرداختند تا ببینند که آیا شناسایی کروناویروس در آن ممکن است یا خیر. آنها توانستند این کار را انجام دهند اما دریافتند که این روش، یک فرآیند چندمرحله‌ای آهسته و دشوار است.

ژوهشگران اکنون در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که می‌توانند با کمک ربات‌ها به بررسی فاضلاب بپردازند. آنها مقاومت روش خود را به واسطه مقایسه آن با روش‌های موجود نشان دادند و دریافتند که با بررسی فاضلاب شهری می‌توانند کووید-۱۹ را با دقت شناسایی کنند.

عیب این روش، این است که نمونه فاضلاب را مانند نمونه‌های سواب بینی، به طور مستقیم مورد بررسی قرار داد.

پژوهشگران در آزمایشگاه، نمونه‌های فاضلاب را با کمک پلتفرم رباتیک خود بررسی می‌کنند. این پلتفرم رباتیک، آران‌ای کروناویروس را از نمونه‌ها استخراج می‌کند و "واکنش زنجیره‌ای پلیمراز" (PCR) را برای جستجوی ژن‌های ویروس به کار می‌گیرد. این سیستم خودکار می‌تواند در هر ۴۰ دقیقه، ۲۴ نمونه را پردازش کند.

به گفته پژوهشگران، این روش، سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و حساس‌تر از سایر روش‌های بررسی فاضلاب است.

این پژوهش، در مجله "mSytems" به چاپ رسید.
منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
محمد لشکری
۰۳:۱۶ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
سلام
بد نیست بدانید الان در ایران دستگاهی اختراع و تولید شده ویروس کرونا و میزان درگی ی ریه شخص مبتلا را در مدت ۲۰ ثانیه با دقت ۹۵٪ نشان می‌دهد
دستگاه در آمریکا هم ثبت و تائید شده است
در حال حاضر آزمایشگاههای خصوصی و نهاد های دولتی مثل ریاست جمهوری از این روش برای تشخیص افراد استفاده میکنند
هزینه استفاده از این روش در مقایسه با روش‌های مرسوم خیلی پائین تر و دقیق تر است‌
دستگاه تشخیص بیماران کرونایی و التهابات ریوی RDSS
0
0
در یک شرکت دانش بنیان؛ پلتفرم شهر هوشمند طراحی شد
نیازمندیها