کد خبر: ۱۵۶۰۷
|
۰۶ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰
شرکت فیسبوک به جرم ایجاد محیطی ناامن با شکایت گزارشگران بدون مرز به دادگاه فراخوانده شد.

به گزارش« نبض فناوری» سازمان گزارشگران بدون مرز با طرح شکایتی علیه فیسبوک در فرانسه، این پلتفرم را متهم به عدم تأمین محیط ایمن برای کاربران با نقض شرایط و ضوابط کرده است. گروه حمایت از رسانه‌ها که در حال طرح پرونده‌های قضایی مشابه در سایر کشور‌ها است اعلام کرد: "قانون مصرف کننده در فرانسه مهم شمرده می‌شود. گمراه کردن مصرف کنندگان طبق قوانین فرانسه غیرقانونی است و شرکت‌ها در صورت مشاهده تخلف، ملزم به پرداخت جریمه تا ۱۰ درصد از فروش سالانه خود می‌شوند. "

طرح شکایت در دادگاه علیه فیسبوک

شکایتی که روز دوشنبه در دادگاه پاریس ثبت شد، می‌گوید که فیسبوک علیرغم قول به کاربران مبنی بر ایجاد محیطی امن اقدامات فریبنده تجاری را با اجازه دادن به شکوفایی اطلاعات و تهدید‌ها آغاز کرده است. " این گروه که در پاریس مستقر است، در بیانیه‌ای گفت که وعده‌های داده شده در شرایط و ضوابط فیسبوک تا حد زیادی در انتشار گسترده سخنان نفرت انگیز و اطلاعات غلط ناکارآمد است.

گزارشگران بدون مرز برای حمایت از ادعا‌های خود، با تکیه به اظهارات کارمندان سابق فیسبوک، دو گزارش طولانی با موضوع سخنان نفرت انگیز و تهدید علیه روزنامه نگاران فرانسوی، کار سازمان‌های بررسی کننده واقعیت و نمونه‌هایی از اطلاعات نادرست که در این سیستم عامل منتشر شده، نوشته است.

گزارشگران بدون مرز اظهار امیدواری کردند که دادستان‌ها تحقیق در مورد فیسبوک را آغاز می‌کنند. همچنین گفتند که می‌خواهند فیسبوک به تعهدات خود عمل کند. این گروه گفت: "ما انتظار داریم که فیسبوک به جای تظاهر به اجرای این قوانین، به طور موثری به تعهداتی که در قبال مصرف کنندگان خود دارد احترام بگذارد. "

فیسبوک در تلاش برای حذف اخبار جعلی

فیسبوک روز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت: "اجرای قانون ما هرگز کامل نخواهد بود، اما گرچه هیچ کس نمی‌تواند اطلاعات نادرست و سخنان نفرت انگیز را به طور کامل از اینترنت حذف کند، ما همچنان از تحقیقات، کارشناسان و فن آوری‌های مختلف برای مقابله با محتوای جعلی و نادرست به جامع‌ترین و موثرترین روش ممکن استفاده می‌کنیم. "

پای فیسبوک دوباره به دادگاه باز شد

فیسبوک سعی کرده اطلاعات غلط را از راه‌های مختلف از برچسب زدن ادعا‌های نادرست گرفته تا کاهش قابلیت مشاهده این پست‌ها توسط کاربران، برطرف کند، اما موضوع همچنان پابرجاست. مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، قرار است روز پنجشنبه با سوالاتی از طرف قانونگذاران در مورد نقش اطلاعات غلط رسانه‌های اجتماعی در حمله به پایتخت ایالات متحده در اوایل سال جاری روبرو شود.

گفتنی است، فیسبوک اعلام کرده که بیش از یک میلیارد حساب جعلی را در این پلتفرم برای جلوگیری و مقابله با محتوای جعلی و اطلاعات غلط حذف کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

ارسال نظرات
پس از اقدامات تنبیهی علیه توئیتر؛ روسیه برای کاهش سلطه گوگل بر بازار دست به کار شد
نیازمندیها