کد خبر: ۱۵۶۲۲
|
۰۷ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰
توسط محققان چین انجام شد؛
محققان چینی لیزری ابداع کرده‌اند که قادر است از فاصله یک مایلی مکان یک شیء مخفی را بیابد.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از دیلی مل، گروهی از محققان در چین با استفاده از لیزر توانستند یک شیء را که در آپارتمانی مخفی شده بود، بیابند. چنین لیزری در عملیات های نجات و جستجو، خودروهای خودران و یافتن دشمن کارآمد است.

محققان یک مانکن را داخل آپارتمانی مخفی کردند و لیزر را به آنجا تاباندند تا با محاسبه مدت زمان رسیدن فوتون‌ها به قسمت‌های مختلف اتاق و بازگشت آنها به لیزر مکان دقیق شیء مخفی را تعیین کنند.

با کمک این فناوری که تصویربرداری NLOS نام گرفته می‌توان نیروهای ارتش دشمن را با دقت ردیابی کرد یا آن برای ارسال گروه‌های نجات جهت یافتن قربانیان استفاده کرد.

همچنین چنین لیزری در خودروهای خودران کاربرد دارد و به اتومبیل‌ها کمک می‌کند عابران و وسایل نقلیه را از پشت ساختمان‌ها ردیابی کنند.

طی فرایند تحقیق، گروهی از پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری چین این فناوری جدید را ابداع کرده‌اند. آنها یک انتشار دهنده لیزری در پردیس دانشکده خود در شانگهای ساختند و سپس یک مانکن را پشت نمایشگری در یک آپارتمان در فاصله یک مایلی مخفی کردند.

در مرحله بعد آنها اشعه لیزری به آپارتمان تاباندند. برخی از فوتون‌های لیزر به دیوار برخورد کردند و به حسگری در نزدیکی انتشار دهنده آن برگشتند. محققان با بررسی مدت زمان سفر فوتون‌ها به مکان‌های مختلف و بازگشت آنها به انتشار دهنده، توانستند مکان قرار گرفتن هر قسمت از مانکن را از دیوار دریابند و یک تصویر سه بعدی از جستجوی خود بسازند.

در حقیقت آنها با استفاده از مدت زمان سفر فوتون‌ها توانستند موقعیت مانکن را تعیین کنند زیرا سرعت نور ثابت است. آزمایش‌های پیشین فقط به یافتن مکان اشیایی در فاصله ۱۰ فوتی کمک کرده بود.

منبع: مهر

ارسال نظرات
پس از اقدامات تنبیهی علیه توئیتر؛ روسیه برای کاهش سلطه گوگل بر بازار دست به کار شد
نیازمندیها