کد خبر: ۱۵۷۴۵
|
۱۱ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۳
یکی از حوزه‌های فعالیت شرکت‌های خلاق، گیاهان دارویی است. در این زمینه انواع محصولات مختلف توسط این شرکت‌ها تولید می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، هر چند بیشتر شرکت‌های خلاق، به واسطه عرصه‌های فرهنگی و فناورانه‌ای مانند کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دیداری و شنیداری، شناخته شده‌اند. اما عرصه گیاهان دارویی نیز یکی از زمینه‌های است که شرکت‌های خلاق بسیاری در آن فعال هستند. با توجه به وجود تعداد قابل توجهی از گیاهان دارویی و پرخاصیت در کشور، این شرکت‌ها، توانسته‌اند صدها محصول بر اساس این مواد طبیعی، تولید کنند.

تولید عصاره‌ها و محصولات دارویی

شرکت خلاق بادرنگ طب کوهستان یکی از این شرکت‌ها است که با استفاده از همین گیاهان دارویی، محصولاتی مانند پماد درمانی خار پاشنه و کرم پروپولین، تولید کرده است. تولید عصاره‌های گیاهی با پایه اتانول طبی، پلی اتیلن گلایکول و روغن‌های تولید شده از منابع ارگانیک گیاهی، از جمله دیگر محصولات این مجموعه خلاق است.

توسعه محصولات مراقبتی

شرکت خلاق کیمیایی باغ طبیعت، نیز محصولاتی مانند بت بامب و صابون طبیعی تولید می‌کند. بت‌بامب محصولی است که با نام کوکتل حمام و بمب حمام نیز شناخته می‌شود. این محصول حاوی نمک دریا، روغن‌ها و کره‌های گیاهی می‌باشد. صابون طبیعی این شرکت نیز با عصاره‌ها و افزودنی‌های گیاهی درست می‌شود و دارای مزایای بسیاری نسبت به صابون شیمیایی است.

اسکراب صورت و بدن، بالم دور چشم، سرم مو، شامپو و ماسک مو، از جمله دیگر محصولات این شرکت خلاق است.

شرکت خلاق سام آرین اکسیر نیز با محصولاتی نظیر تولید مکمل‌های داروی گیاهی، مانند، مولتی ویتامین ردجنسینگ و مکمل‌های تغذیه‌ای ویتامینه، در بازار مصرف محصولات گیاهی و طبیعی کشور فعالیت می‌کند. این مکمل‌ها، علاوه بر تامین بخشی از انرژی مورد نیاز بدن، از خاصیت‌های متعددی مانند تامین ویتامین و املاح معدنی مورد نیاز بدن، برخوردار هستند.

تولید محصولات بر پایه هسته میوه

دیبا اکسیر طبیعت، نام دیگر شرکت خلاقی است که چند سالی است با استفاده از نتایج تحقیقات علمی در حوزه محصولات یهداشتی و مراقبتی، فعالیت می‌کند. با توجه به مضرات مختلف استفاده از مواد شیمیایی، این شرکت، محصولات خود را با استفاده از مواد طبیعی و گیاهی تولید می‌کند. از جمله این محصولات می‌توان به ژل بعد از اصلاح آقایان، ژل حالت دهنده طبیعی مو، کرم سوختگی پای کودک و کرم ضد آفتاب طبیعی اشاره کرد.

شرکت خلاق پویا فرآوران کامیاب نیز از جمله دیگر شرکت‌های فعال در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی است که محصولات فراوری شده از خرما تولید می‌کند. از جمله این محصولات می‌توان به دمنوش هسته خرما، نان غنی شده با آرد هسته خرما، پودر هسته خرما و فیبر خوراکی خرما ، اشاره کرد.

تعاونی‌های خلاق روستایی

شرکت خلاق اکلیل قائم لاکوم شمال هم، شامپوی گیاهی تولید می‌کند. شامپوهای ضد ریزش موی سر، ضد سفیدی موی سر و ضد شوره سر، از جمله محصولات این شرکت خلاق است که با استفاده از فرمول و فناوری ایران‌ساخت تولید شده است و مجوزهای لازم را در این زمینه کسب کرده است.

تعاونی‌های روستایی و شرکت‌های تاسیس شده در روستاهای کشور نیز با توجه به آشنایی و دسترسی به منابع طبیعی و گیاهان دارویی از جمله فعالان صنایع نرم و خلاق در حوزه گیاهان و مواد اولیه گیاهی محسوب می‌شوند. تعاونی روستایی رویای سلامت، از جمله این واحدهای خلاق و روستا محور است که انواع سویق تولید می‌کند.

سویق، یا همان آرد حبوبات انواع مختلفی دارد از سویق جو گرفته تا گندم و عدس که هر کدام برای خود خواص، مختلفی دارد. سویق پنج غله، سویق ورزشکاران و سویق سه‌گیاه کاهنده اشت‌ها، از جمله محصولات این تعاونی خلاق است.

بیش از 10شرکت خلاق دیگر نیز با فعالیت در این حوزه، توانسته‌اند، اشتغال‌زایی قابل توجهی داشته باشند و ارزش افزوده قابل تاملی به وجود آورند.

ارسال نظرات
توسط ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال؛ اختصاص وام حمایتی به تیم های فناور صنایع معدنی
نیازمندیها