کد خبر: ۱۵۷۶۱
|
۱۲ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۰
معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و انتظاراتی که هست؛
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایدز ایران اظهار کرد: یکی از نقص‌های پژوهش در کشور ما به حوزه‌ی استفاده از پژوهش‌ها مربوط می‌شود. ما به عنوان پژوهشگر باید سعی کنیم بحث را دنبال کنیم. سیستم معاونت پژوهشی و مدیران ما نیز باید سعی کنند این نگرش را داشته باشند که مدیریت خود را بر اساس پژوهش قرار دهند. نظام پژوهش کشورهایی مانند ژاپن یا چین به نظام تصمیم گیری این کشورها متصل است یعنی تصمیماتشان پژوهش‌محور است.

به گزارش «نبض فناوری»، دکتر سید احمد سید علینقی، در پاسخ به پرسشی درباره انتظارات از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: ما انبوهی از پژوهش‌ها را در قالب پایان‌نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی داریم. در خصوص کرونا نیز در سال ۹۹، پژوهش‌های بسیاری در کشور انجام شده است و باید بتوانیم از این پژوهش‌ها استفاده کنیم. برای این طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌ها، هم وقت نیروی انسانی صرف شده و هم انجام آنها برای کشور هزینه دارد.

عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات ایدز با اشاره به اهمیت ترجمان دانش در حوزه پژوهش گفت: معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این موضوع را با ابلاغی از سوی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت آغاز کرده است. طی ترجمان دانش، نتایج پژوهش‌ها به زبان مردم عادی بیان و منتشر می‌شود تا برای همه قابل‌فهم باشد. مردم هر مملکتی حق دارند بدانند سرمایه‌ای که کشور از لحاظ مالی و انسانی صرف می‌کند در چه قسمتی هزینه می‌شود. به کمک ترجمان دانش می‌توان مردم را از این موضوع مطلع کرد.

سید علینقی با بیان این که «حتی اگر به زبان هم آورده نشود، ما تحریم علمی هستیم»، افزود: مقالات پژوهشگران ایرانی توسط مجلات خارجی رد می‌شود یا درخواست ایرانیان با تاخیر پاسخ داده می‌شود. ماجرا فقط هم به این محدود نیست. اگر در پایگاه‌های علمی بین‌المللی موضوعی را جست‌وجو کنید اولین مقالاتی که نمایش داده می‌شوند، مقالات کشورهای توسعه‌یافته است . این نشان می‌دهد مقالات محققان این کشورها بیشتر دیده می‌شود و ارجاع بیشتری به آن‌ها داده می‌شود.

عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان بیان کرد: راهکار این است که مجلات داخلی را تقویت کنیم از این لحاظ که در پایگاه‌های معتبری چون اسکوپوس، پاب‌مد و ISI نمایه شوند. از سوی دیگر، خود پژوهشگران باید تاب‌آوری داشته باشند و ناامید نشوند. ان‌شاء‌الله روزی حقانیت پژوهش‌هایی که انجام می‌دهیم ثابت شود و حساسیت بر روی دیتاهای ایرانی کم شود. امیدوارم تا جایی که می‌توانیم پژوهش‌های خود را به محصول تبدیل کنیم تا در رده کشورهای پیشرفته قرار بگیریم و اثر تحقیقات ما در دنیا بیشتر شود.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
توسط ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال؛ اختصاص وام حمایتی به تیم های فناور صنایع معدنی
نیازمندیها