کد خبر: ۱۵۸۰۹
|
۱۴ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۴
طی یک فراخوان اعلام شد؛
فراخوانی برای بکارگیری توانمندی شرکت‌های فناور داخلی در تامین مواد اولیه پروژه‌های واکسن کرونا از سوی ستاد توسعه زیست فناوری و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش «نبض فناوری» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام رحمت الله علیه به عنوان دو مجموعه پیشرو در شکل دهی به اکوسیستم توسعه فناوری در کشور، اقدام به سرمایه گذاری و حمایت از طرح‌های مواد اولیه واکسن کرونا با استفاده از ظرفیت داخلی کرده است.

شرکت‌های توانمند در زمینه تولید محیط‌های کشت، مواد معدنی با گرید دارویی مورد نیاز در فرآیند‌های تولید واکسن، ژل‌های تخلیص و ادجوانت‌های فرمولاسیون و همچنین مواد پلی استایرنی مورد نیاز در کشت‌های سلولی می‌توانند در این فراخوان شرکت کرده و ضمن تلاش برای تأمین نیاز کشور به مواد اولیه، از حمایت‌های لازم برخوردار شوند.

در حال حاضر چند طرح توسعه واکسن کرونا در کشور در حال پیگیری است و به نظر می‌رسد، علیرغم تمامی فشارها، تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، عزم ایران برای ورود واکسن‌های کرونای ملی به بازار دارویی کشور در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ جدی است.

در حال حاضر به دلیل شدت نیاز به این واکسن‌ها، مواد اولیه مورد نیاز در فرآیند‌های تولید نیز کاملاً در دنیا کمیاب شده است؛ به نحوی که برخی از ساده‌ترین مواد اولیه مورد نیاز نیز صف‌های خرید بعضاً ۶ ماهه را پیش روی خود می‌بینند.

از این رو این فراخوان برای محققان و شرکت‌های دانش بنیان از سوی ستاد زیست فناوری و ستاد اجرایی فرمان امام منتشر شده تا مواد اولیه تولید واکسن هم توسط محققان به تولید برسد و در این زمینه بی نیاز شویم.

ارسال نظرات
توسط ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال؛ اختصاص وام حمایتی به تیم های فناور صنایع معدنی
نیازمندیها