کد خبر: ۱۵۸۷۴
|
۱۵ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۴
با تغییرات جدید گوگل، وی‌پی‌ان و پراکسی‌های ایرانی شناسایی و دسترسی ایرانیان به سرویس‌های گوگل مسدود شد.

از چند روز پیش برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی گزارش داده‌اند که گوگل در حال شناسایی IP‌های ایرانی است و حتی در حال پیدا کردن IP‌هایی است که به‌رغم استفاده از برنامه‌هایی نظیر VPN، تغییر کرده است. هر چند برخی با توجه به باز شدن سرویس نویگیشن گوگل مپ برای ایرانی‌ها که به تازگی اتفاق افتاده این موضوع را جدی نمی‌دانند، اما کارشناسان فنی حدس و گمانه‌های متفاوتی در این باره دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

گوگل چطور کاربران ایرانی را شناسایی می‌کند؟

یکی از دلایل لو رفتن IP کاربران ایرانی، احتمالاً به خاطر استفاده از VPN‌های رایگان است. اکثر VPN‌های موجود فقط آدرس IP ما را مخفی می‌کنند و نمی‌توانند جلوی این نشت‌ها را بگیرند. در نهایت نباید فراموش کرد که گوگل راه‌های زیادی برای تشخیص کاربران ایرانی دارد، مانند استفاده از زبان سیستم و موارد بی‌شمار دیگری که اگر گوگل بخواهد سختگیری خود را بیشتر کند، می‌تواند از آن‌ها برای شناسایی IP‌ها استفاده کند.

شناسایی IP کاربران ایرانی چه تبعاتی دارد؟

گوگل با یک تغییر سیاست ساده می‌تواند میلیون‌ها کاربر ایرانی و هزاران کسب‌وکار داخلی را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این میان باید گفت که بسیاری از این سرویس‌ها هیچ معادل قدرتمندی در داخل کشور ندارند و برخی مدل‌های بومی موجود نیز پاسخ‌گوی نیاز کاربران ایرانی نیستند. در ابتدای کار برخی از یوتیوبر‌های ایرانی خبر از کاهش درآمدشان به واسطه شناسایی بازدیدکنندگان از داخل کشور توسط یوتیوب دادند؛ یوتیوب این کاربران را شناسایی می‌کرد و در ازای تماشای آن‌ها هیچ درآمدی به یوتیوبر نمی‌داد، اما به نظر می‌رسد موضوع پیچیده‌تر از صرفا سرویس یوتیوب باشد به طوری که برخی کاربران اعلام می‌کنند که استفاده از بعضی ابزار‌های گوگل مانند Analytics حتی با استفاده از VPN برای آن‌ها شدنی نیست. کارشناسان می‌گویند گوگل هم اکنون نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ درصد کاربران ایرانی را تشخیص می‌دهد، ولی بیم این می‌رود که این تعداد بیشتر هم بشود که در صورت بستن خدمات می‌تواند تاثیر زیادی بر کسب و کار‌های ایرانی داشته باشد.

گوگل

دلیل گوگل برای شناسایی IP کاربران ایرانی

هرچند دلیل شناسایی IP کاربران ایرانی هنوز به طور رسمی توسط گوگل اعلام نشده و از همین رو نمی‌توان به طور دقیق گفت چه اتفاقی بر فرض وجود آن در حال رخ دادن است، اما به نظر می‌رسد که گوگل قصد دارد تا تحریم‌های خود را موثرتر کند. قوانین جدید مالیاتی در آمریکا می‌تواند یکی از دلایلی باشد که گوگل سخت‌گیری خود را در این باره بیشتر کرده است و این موضوع می‌تواند طی روز‌های آینده سخت گیرانه‌تر هم بشود، چرا که علاوه بر گوگل برخی از دیگر سرویس‌ها نظیر اسپاتیفای نیز سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری را برای شناسایی کاربران ایرانی و ارائه نکردن سرویس به آن‌ها در پیش گرفته‌اند. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که گوگل پیش از این بار‌ها و بار‌ها کاربران و کسب‌وکار‌های ایرانی را به طرق مختلف مورد تشدید تحریم‌های خود قرار داده بود و برخی از این موارد بعد از گذر زمان به حالت قبلی بازگشتند یا کسب‌وکار‌ها راهی برای دور زدن آن‌ها پیدا کرده‌اند. به هر حال باید دید که سیاست آینده این شرکت دقیقا می‌خواهد در قبال کاربران ایرانی چگونه باشد و مسئولان چه تمهیدی برای آن اندیشیده اند.

منبع: روزنامه خراسان

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۰۰:۰۰ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
وقتی وزیر جوان و خام ما دنبال ولگردی در اینترنت، تفریح و حاشیه سازی و وظیفه اصلی خود را رها کرده است باید هیچ پیش بینی و اقدام موثری در قبال اقدامات تحریمی گوگل نداشته باشیم
16
23
ناشناس
۰۰:۰۷ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
اینم از گوگل جونتون! اگه اپل این کارا رو کرده بود الان همه اینجا ریخته بودن و شاکی بودن!!
7
9
باباجون
۱۰:۲۳ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
آقا اپل که اصلا ایرانی رو از اول آدم حساب نمیکرد و به رسمیت نمی شناخت و برخی ایرانی ها هم این توحین را بجان خریدند و همانند زگیل خود را به اپل چسبوندن . چطوری زیگیل
ناشناس
۰۰:۱۸ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
سایت IEEE بخش جستوجوگر مقالات هم بدون فیلترشکن باز نمیکنه
4
0
ناشناس
۰۰:۱۹ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
به نظر من علت اینکار از طرف گوگل بخاطر تحریم نیست بلکه بخاطر اینست که گوگل نمی تواند از فعالیتهای کاربران ایرانی و استفاده آنها از سرویسهای گوگل , درآمد کسب کند .
23
1
ناشناس
۲۰:۳۲ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
اتفاقه به خاطر قرارداد ترکمانچای دوم هستش امریکا کلا با چین مشکل داره درواقع حزب کونیسم ایران هم که به حزب کمونیسم فروخته شد دیگه مارو جز اونا میدونن تحریم کردند
ناشناس
۰۱:۱۸ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
عنابستانی یه سیلی به گوگل میزنه درست میشه
33
3
ناشناس
۰۴:۳۵ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
اگه اين كارها رو كردن و علم و دانش ما رو بخوان فلج كنن بايد اقدامات متقابل انجام بديم
البته الان هم گوگل تو چين ممنوعه بايد ببينيم مردم اونجا چطوري بدون گوگل اموراتشون رو ميگذرونن
8
20
ناشناس
۲۰:۳۴ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
باز میخواهید هواپیما بزنید
ناشناس
۰۸:۲۲ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
حاکمیت هم از این اقدام بدش نمیاد
25
5
ناشناس
۰۸:۴۴ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
فردا با افتخار اعلام می کنند که خوشحالند که تحریم شده اند و از نعمت آن برای دور زدن و کسب درآمد غیر قانونی بیشتر بهره می برند.
15
3
آره دیگه اینم از بدبختیه ما هستش گل این آخوندا اوفتادیم
۱۹:۳۲ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
ندا
ناشناس
۰۸:۵۷ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
اگر وضعیت ایران و امریکا به حالت بحرانی بگردد موضوع تحریم های مجازی از قبیل اینترنت و گوگل و.... که ابزار های مهم و واسطه ای هستند بسیار حائز اهمیت می شود ( البته از گذشته این موضوع از طریق مسئولین انقلابی به مسئولین خائن و بی کفایت و بی لیاقت تذکر داده شده است ) متاسفانه نتیجه اقدامات حتی مطلوب گزارش یا ارائه نشده است . تحریم های فوق الذکر تنها اسیب کسب و‌کاری ندارد حتی تابناک هم به فنا می رود .
6
4
بابک
۱۳:۳۴ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
این یعنی گوگل یک نهاد علمی خدماتی اقتصادی نیست بلکه ابزاری است در خدمت و در جهت تحمیل زور و تهدید کشور امریکا علیه کشورهای مستقل نظیر ایران
5
5
ناشناس
۲۰:۳۵ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
برو تو دم خونه ات بازی کن ساندیس خور
محسن
۱۵:۱۱ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
اینم از آزادی بیان کشورهای غربی ... تف به این آزادی بیانشون
5
1
واتور عبدل
۱۵:۲۶ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
گوگل شرکت آمریکایی هندی است برای دوستانی که در جریان نیستند کشور هند با ایران سازگاری ندارد
لطفا در شبکه های اجتماعی اعتراض خود را اعلام کنید
0
3
ناشناس
۱۸:۱۱ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
دارند بهانه سازی می کنتد برای مسدود کردن اینترنت ، به بهانه تحریم گوگل.
0
0
ندا
۱۹:۲۹ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
فقط همینو کم داشتیم
0
0
ناشناس
۲۰:۳۳ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
برا ساندیس خور ها تبریک میگم
بزن دیسکلایکو
0
1
کانسپت اورا Lightning Cat معرفی شد؛ یک کپی چینی عجیب از پورشه ۹۱۱
نیازمندیها