کد خبر: ۱۶۱۶۱
|
۲۵ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۸
در ستاد زیست فناوری محقق شد؛
معاونت علمی اعلام کرد فروش محصولات زیستی کشور در بازارهای جهانی هدفی است که به تدوین ۳۰ برنامه منجر شده تا ۴۵۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به وجود بیاید.

به گزارش« نبض فناوری» ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گسترش صادرات محصولات زیست فناورانه را در ۳۰ سرفصل هدفگذاری کرده است تا اجرای آن در طی ۵ سال آینده بیش از ۴۵۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به همراه داشته باشد.

محصولات با کیفیت و استاندارد دانش‌بنیان‌ها که در بازارهای جهانی مقبول بیفتند و کشورها خواهان خریداری آنها باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند و به بازارهای جهانی می‌رسند. این کار همچنین به رونق و شکوفایی اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند.

صادرات محصولات زیست فناوری یکی از این برنامه‌ها است که در قالب ۱۶ پروژه و با کمک ذینفعان و نهادهای اثرگذار در این حوزه در حال اجرا است و طی ۵ سال آینده به نتیجه خواهد رسید. اجرای پروژه‌های تولید مشترک در بازارهای هدف نیز در همین راستا دنبال می‌شود.

از دیگر برنامه‌های تدوین شده برای تحقق هدف توسعه صادرات محصولات زیستی در کشور می‌توان به پروژه حمایت از طرح‌های توسعه صادراتی شرکت‌ها اشاره کرد. کاری که قرار است با ارائه حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری از شرکت‌ها اجرایی شود.

ایجاد و راه اندازی ۷ دفتر تخصصی خارجی در کشورهای مالزی، شرق آفریقا و شرق اروپا نیز هدف دیگری است که در ذیل ۷ پروژه ملی در ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری می‌شود و در ۵ سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

پروژه دیگری که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب آن به دنبال توسعه دادن صادرات محصولات زیستی است، برنامه ریزی برای افزایش ارزآوری از محل فروش دانش فنی است که پیش‌بینی شده با اجرای آن طی ۵ سال اشتغالزایی مناسبی برای کشور شود.

همچنین توسعه شبکه واسطه‌های فروش در دنیا نیز با پیگیری ستاد توسعه زیست‌فناوری به نتیجه خواهد رسید و ارزش افزوده زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت. تقویت شبکه تخصصی بین المللی، انجام مطالعات میدانی بازارهای هدف، برگزاری و حضور در رویدادهای بین‌المللی و اعزام و پذیرش هیأت‌های خارجی نیز دیگر پروژه‌های تعریف شده در این برنامه هستند.

پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد که اجرای کامل این ۳۰ سرفصل تعریف شده عددی حدود ۴۵۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به همراه داشته باشد و برای ۵۰۰ نفر نیز اشتغالزایی شود.

ارسال نظرات
در میزگرد کنفرانس مهندسی برق ایران مطرح شد: ایرانسل حامی نخبگان دانشگاهی برای پیشرفت صنعت ارتباطات کشور
انتقاد سازمان نصر به نامه قالیباف: مسدود سازی صرافی‌های رمزارز تاثیر معکوس دارد
با استفاده از ابزار هوش مصنوعی؛ تعمیر ساختمان ها آسانتر می شود
نیازمندیها