کد خبر: ۱۶۳۶۶
|
۳۱ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
گروهی از دانشمندان در ژاپن می گویند یک فناوری که می تواند بیش از ۱۰۰ نسخه جهش یافته ویروس کرونا را تنها در یک آزمایش شناسایی کند، توسعه داده اند.

به گزارش «نبض فناوری»روز سه شنبه از تلویزیون ژاپن، اعضای این گروه شامل «تاتدا کازوهیرو» استاد دانشگاه توهو و متخصص بیماری های عفونی و یک تولید کننده ژاپنی هستند.

این فناوری که روش «کد pi» نامیده می شود از دیسک هایی به عرض فقط ۰.۰۴ میلی متر استفاده می کند که روی سطح آنها الگویی شبیه به بارکد وجود دارد.

یک شناساگر که هنگام واکنش به ژن های منحصر به ویروس های جهش یافته نور منتشر می کند، بر روی این دیسک ها قرار داده می شود و آن گاه با نمونه ویروس ها مخلوط می شوند.

این گروه می گوید از لحاظ تئوری، می توان با استفاده از چندین دیسک که برای واکنش به اهداف مختلف طراحی شده، یک نمونه را برای بیش از ۱۰۰ نوع ویروس جهش یافته بررسی کرد.

اعضا می گویند یک دستگاه مخصوص الگوهای بارکد را خواهد خواند تا دیسک هایی که نور منتشر کرده اند را به طور خودکار شناسایی کند که به دانشمندان اجازه می دهد ویروس های جهش یافته در آن نمونه را تعیین کنند.

آنها توانستند تشخیص دهند که یک نمونه را می توان به طور همزمان برای نسخه جهش یافته بریتانیایی، نوع آفریقای جنوبی و دیگر موارد آزمایش کرد.

تاتدا می گوید که نسخه های جهش یافته ویروس کرونا ممکن است پیچیده تر شوند و از این رو شناسایی سریع تعداد بیشتری از آنها ضروری است. او می گوید توسعه این نوع فناوری برای آمادگی با چنین شرایطی مهم است.

منبع/ ایرنا 

ارسال نظرات
در میزگرد کنفرانس مهندسی برق ایران مطرح شد: ایرانسل حامی نخبگان دانشگاهی برای پیشرفت صنعت ارتباطات کشور
انتقاد سازمان نصر به نامه قالیباف: مسدود سازی صرافی‌های رمزارز تاثیر معکوس دارد
با استفاده از ابزار هوش مصنوعی؛ تعمیر ساختمان ها آسانتر می شود
نیازمندیها