کد خبر: ۱۶۴۲۹
|
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰
مونرو یک شبکه بلاک چینی و یک ارز دیجیتال با نماد XMR است که از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌کند.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» مونرو یک شبکه بلاک چینی و یک ارز دیجیتال با نماد XMR است. این ارز، در زمره ارز‌های دارای ساختار منحصر به فرد قرار دارد به بیان دیگر مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و پیگیر گریز است و از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌کند. در جهانی با شفافیت روزافزون، دلیل به وجود آمدن ارز دیجیتالی مانند مونرو و علاقه به آن را می‌توان درک کرد. مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

مونرو (XMR) که در سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد در واقع مسیر این رمز ارز، با انتشار یک مقاله حاوی یک پروتکل کاربردی برای قدرت بخشیدن به رمزنگاری ارز‌های مجازی به نام کریپتونایت – CryptoNote، آغاز شد. نویسنده این وایت پیپر همانند ساتوشی ناکاموتو، خالق اسرارآمیز بیت کوین، از اسم مستعار نیکلاس فن زابرهاگن (Nicolas van Saberhagen) برای محافظت از هویت خود استفاده کرد. به‌طور معمول، وایت پیپر‌ها در ابتدا اهداف پروژه را شرح داده و سپس، برنامه‌های فنی پیش‌رو در جهت اجرای فناوری مورد نظر را معرفی می‌کنند. با این حال، وایت پیپر کریپتونایت بیشتر نقدی بود به ارز دیجیتال بیت کوین و مشکلات عمده آن در زمینه‌هایی همچون حفظ حریم خصوصی کاربران و همچنین سانسور در شبکه بلاک چین این ارز دیجیتال.

مونرو دارای یکی از پویاترین جوامع در دنیای ارز‌های دیجیتال است و بیش از دویست و چهل توسعه‌دهنده فعال دارد، که حدود ۳۰ نفر از آن‌ها تیم توسعه‌دهنده اصلی ارز دیجیتال Monero را تشکیل می‌دهند. بخش اعظمی از تیم اصلی مونرو و سایر توسعه‌دهندگان این ارز، با اسامی مستعار فعالیت می‌کنند و تمایلی ندارند تا نام اصلی آن‌ها در اخبار مربوط به حوزه کریپتو ذکر شود.

مونرو (XMR) یک رمزارز متن‌باز (open source) با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی است که با استفاده از مفهوم بلاک‌چین ساخته شده و کار می‌کند. بلاک‌چین، که اساس تکنولوژی ارز‌های دیجیتال است، یک دفترکل عمومی است که تمام تراکنش‌های انجام شده روی شبکه را نشان می‌دهد. بلاک‌چین مونرو عامدانه به شکلی طرح ریزی شده تا این شفافیت را نداشته باشد.

مونرو اطلاعات مرتبط با تراکنش‌ها، مانند هویت فرستنده‌ها و گیرنده‌ها و همچنین مقدار منتقل شده در هر تراکنش، را با مخفی کردن آدرس استفاده شده توسط شرکت کننده‌ها ناشناس می‌کند. علاوه بر حفظ حریم شخصی، فرآیند استخراج (mining) مونرو نیز براساس مفهوم تساوی‌گری انجام می‌شود، این مفهوم تمام افراد جامعه را مساوی و شایسته دریافت فرصت‌های برابر می‌داند.‌

می‌توان گفت؛ ارز دیجیتال مونرو – XMR با قابلیت‌هایی همچون امنیت بالا، حفظ حریم خصوصی کاربران و علی‌الخصوص تراکنش‌های غیرقابل ردیابی، یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین رمزارز‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال است. مونرو همچون دیگر ارز‌های مجازی، دارای یک بلاک چین متن باز است که تراکنش‌ها روی آن ثبت شده و می‌توان به‌وسیله فرایند استخراج و ماینینگ، این ارز دیجیتال را بدست آورد. در حقیقت آن چیزی که ارز دیجیتال Monero را از دیگر ارز‌های مجازی متمایز می‌سازد، بلاک چین منحصربفرد آن است که از ردیابی تراکنش‌ها و نمایش جزئیات آن‌ها جلوگیری می‌کند. در واقع مونرو یک لایه محافظتی اضافی برای هویت کاربران خود فراهم آورده است.

ارز دیجیتال Monero چگونه کار می‌کند؟

شبکه ارز دیجیتال مونرو از سه طریق نسبت به حفظ حریم خصوصی کاربران و ناشناس ماندن آن‌ها در شبکه بلاک چین خود اقدام می‌کند. امضا‌های حلقه – Ring Signatures به فرستنده یک تراکنش این امکان را می‌دهد تا بین گروهی از آدرس‌های ارسال‌شده در شبکه مخفی شود. در واقع زمانی که یک تراکنش انجام می‌شود، گروهی از فرستنده‌های احتمالی وجود دارند که توسط کلید‌های خود در شبکه نشان داده می‌شوند، ولی هویت فرستنده واقعی هرگز در داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین آشکار نمی‌شود.

ارز دیجیتال مونرو چگونه حریم شخصی را بهتر حفظ می‌کند؟

تراکنش‌های محرمانه حلقه یا RingCT، در حقیقت نحوه پنهان کردن مبلغ تراکنش‌ها و معاملات است. این برنامه در ژانویه سال ۲۰۱۷ (دی‌ماه ۱۳۹۵) روی بلاک چین مونرو پیاده‌سازی شد و از سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریورماه ۱۳۹۶)، به شکل رسمی اجرا شد. در واقع از آن زمان بود که تمام معاملات در شبکه بلاک چین مونرو، به طور پیش‌فرض از قابلیت RingCT استفاده می‌کنند. این به‌روزرسانی با پنهان‌سازی مبلغ تراکنش‌ها، آدرس فرستنده و گیرنده و همچنین مقصد، مبدأ و شیوه تولید کوین‌های XMR، امضا‌های حلقه و دیگر مؤلفه‌های تراکنشات را بهبود بخشیده است.

آدرس‌های مخفی این امکان را به فرستنده می‌دهد تا یک آدرس یکبار مصرف را برای تراکنش‌هایی که به‌طور تصادفی ایجاد می‌شوند، بسازد. در حقیقت تراکنش میان این آدرس‌های مخفی ثبت می‌شود، ولی به هیچ عنوان نمی‌توان آن را به گیرنده (خریدار) یا فرستنده (فروشنده) نسبت داد. در کمال تعجب، افرادی هم وجود دارند که نگران محرمانه بودن تراکنش‌ها در شبکه مونرو هستند. در واقع مخفی بودن هویت ارسال‌کنندگان، گیرندگان و مبلغ معاملات، ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای هستند که مجرمان را قادر می‌سازد تا بدون شناخته شدن و ردیابی، معاملات غیرقانونی خود را انجام دهند. اما حریم شخصی چیزی است که مردم همواره به آن علاقه‌مند بوده‌اند. در حقیقت تمامی افراد چیز‌هایی دارند که دوست دارند آن‌ها را خصوصی نگه‌داشته و بخش عمده‌ای از آن‌ها نیز حتی کاملاً قانونی هستند.

ارز دیجیتال مونرو چگونه حریم شخصی را بهتر حفظ می‌کند؟

مونرو دغدغه افراد در مورد حفظ حریم شخصی را با استفاده از مفاهیمی مانند امضا‌های حلقه‌ای (ring signatures) و آدرس‌های مخفی (stealth addresses) کمتر می‌کند.

ارز دیجیتال مونرو چگونه حریم شخصی را بهتر حفظ می‌کند؟

امضا‌های حلقه‌ای باعث می‌شود که یک فرستنده بتواند هویت خود را از سایر افراد در یک گروه مخفی کند. امضا‌های حلقه‌ای امضا‌های دیجیتالی ناشناسی از یک عضو از گروه هستند، درحالیکه مشخص نیست که کدام عضو گروه تراکنش را امضا می‌کند.

برای ایجاد یک امضای حلقه، پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلید‌های حساب فرستنده استفاده کرده و آن را با کلید‌های عمومی روی بلاک‌چین یکپارچه می‌کند، کاری که آن را هم منحصر به فرد و هم خصوصی می‌کند. این عملیات اجازه می‌دهد تا هویت فرستنده نیز مخفی شود، زیرا حصول اطمینان از اینکه کلید‌های کدام اعضای گروه برای ایجاد این امضای پیچیده استفاده شده است به لحاظ کامپیوتری امری غیرممکن است.

مونرو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

بیت کوین، که مشهورترین رمزارز است بر اساس پروتکلی کار می‌کند که تلاش دارد هویت اشخاص را با آدرس‌های مستعار مخفی کند. این آدرس‌های مستعار به طور تصادفی و از ترکیب حروف الفبا و اعداد تشکیل می‌شوند. با این حال، حریم شخصی افراد در این روش به طور کامل حفظ نمی‌شود، زیرا آدرس‌های بیت کوین و همچنین تراکنش‌ها روی بلاک‌چین ثبت می‌شوند و در دسترس عموم قرار می‌گیرند. حتی آدرس‌های مستعار نیز نمی‌توانند به طور کامل خصوصی باشند. تعدادی تراکنش که توسط یک نفر در طول یک بازه زمانی انجام شده باشد را می‌توان مرتبط با آن آدرس دانست و از این رو عموم افراد، دولت، خانواده و دوستان می‌توانند از تراکنش‌های صاحب آدرس مطلع شده و در نتیجه هویت او را شناسایی کنند.

نحوه خرید ارز دیجیتال مونرو

ارز دیجیتال مونرو در بسیاری از صرافی‌های دیجیتال برای خرید و فروش در دسترس است. تعداد محدودی از صرافی‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند تا کاربران بتوانند توکن XMR را با ارز‌های فیات همچون دلار آمریکا، یورو و پوند انگلیس معامله کنند. با این حال، اکثر صرافی‌ها تنها اجازه می‌دهند تا مبادله مونرو و دیگر ارز‌های دیجیتال، اغلب توسط بیت کوین، اتر و یا تتر انجام شود.

ارز دیجیتال مونرو چگونه حریم شخصی را بهتر حفظ می‌کند؟

یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال، بایننس – Binance است که بستر ساده و مناسبی را برای خرید و فروش ارز‌های دیجیتال در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. از این رو، به کاربرانی که قصد خرید ارز دیجیتال XMR را دارند، توصیه می‌کنیم که از بیت کوین، اتریوم و یا اتر برای خرید مونرو در صرافی Binance استفاده کنند. از آنجایی که به سبب تحریم‌های موجود، استفاده از صرافی بایننس دارای پیچیدگی برای کابران ایرانی است، وبسایت بیت ۲۴ بستر مناسبی را برای خرید سریع مونرو با نماد XMR از طریق درگاه شتاب فراهم کرده است.

چالش‌ها

با اینکه مونرو با در اختیار داشتن مزایایی که برشمردیم به سرعت به شهرت و پذیرش چشمگیری دست پیدا کرده است، هنوز هم چالش‌هایی بر سر راه این شبکه وجود دارد.
ویژگی غیرقابل ردیابی و خصوصی بودن مونرو ممکن است باعث ایجاد سواستفاده‌های غیرقانونی در بازار‌هایی مانند خریدوفروش مواد مخدر و قمار شود. بازار‌های دارک وب (dark web)، استفاده روزافزونی از مونرو داشته‌اند.

اخیرا گزارشی توسط CNBC در مورد هکر‌هایی منتشر شد که با ساخت نرم‌افزاری مخرب اقدام به ویروسی کردن کامپیوتر‌ها و استفاده از آن‌ها برای استخراج مونرو و فرستادن آن به کره شمالی می‌کردند.
مونرو اساسا ارزی است که افراد بیشتری از آن برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند، زیرا مراجع قانونی نمی‌توانند کنترلی روی سرمایه داشته باشند و ارز‌های مونرو نیز قابل ردیابی نیستند.

نتیجه‌گیری

مونرو یکی از منحصربفردترین ارز‌های دیجیتال فعلی است. تراکنش‌های سریع، ارزان و ناشناس به لطف فناوری بی‌نظیری که برروی بلاک چین پایه‌گذاری شده، باعث شده که افراد بسیاری به این ارز مجازی علاقه‌مند شوند. در حقیقت پیدایش Monero نه در جهت افزایش ثروت افراد ثروتمند، بلکه به عنوان ابزاری برای انجام معاملات کاربران عادی که قصد دارند تا از سد اقدامات محدودکننده مؤسسات مالی سنتی و ابزار‌های آن‌ها عبور کنند، ساخته شده است.
اگرچه مونرو از عیب و ایراد عاری نیست، اما استفاده از این ارز دیجیتال برای مقاصد غیرقانونی توصیه نمی‌شود و در واقع این امر ناشی از نقص‌های موجود در طراحی شبکه این رمزارز است.

ارسال نظرات
پژوهشگاه فضای مجازی بررسی کرد؛ نقش رسانه‌های اجتماعی در برابر دموکراسی
پیام رئیس رگولاتوری به‌مناسبت روز جهانی ارتباطات رشد اشتغال‌آفرینی و توسعه فضای کسب‌وکار با ICT
مهمترین رویداد نوآوری کشور به میزبانی ناحیه نوآوری پردیس برگزار می شود اینوتکس ۲۰۲۱ از فردا آغاز به کار خواهد کرد
نیازمندیها