کد خبر: ۱۶۴۹۱
|
۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰
ارزی بی‌نظیر برای سرمایه‌گذاری؛
ارز دیجیتال تتا هم مانند سایر ازرهای دیجیتال بر بستر بلاکچین کار می‌کند . اما این ارز دیجیتال برخلاف سایر ارزهای دیجیتال بیشتر بر محتوای ویدپویی تمرکز دارد و بدین صورت که برای خرید و فروش محتواهای ویدیویی شبکه سیلور تی وی استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» وقتی صحبت از ارز دیجیتال می‌شود نام بیت کوین در ذهن اکثر افراد تداعی می‌شود؛ این درحالیست که ارز‌های دیجیتال مختلفی وجود دارد. ارز دیجیتال به نوعی پول الکترونیکی است که متعلق به هیچ سازمان و یا کشور و دولتی نیست و مبتنی بر شبکه بلاکچین است.

بلاکچین شبکه‌ای است که ارز‌های دیجیتال بر بستر آن خرید و فروش می‌شوند. نکته مهم ارز دیجیتال این است که محدودیت مکانی و جغرافیایی ندارد و از سراسر دنیا قابل معامله است و هم چنین این نوع از ارز‌ها در بستر امن رمزنگاری شده تبادل می‌شوند. اما ارز دیجیتال محدود به بیت کوین نمی‌شود و ارز‌های دیجیتال دیگری نیز برای معامله و خرید وجود دارند. یکی از این ارز‌ها تتا نام دارد. ارز دیجیتال تتا نیز تمام ویژگی‌های ارز دیجیتال که ذکر شده را دارد، اما تعریف آن در برخی از جزییات متفاوت است. در این گزارش سعی می‌کنیم که به ارز دیجیتال تتا بپردازیم.

ارز دیجیتال تتا چیست؟

انواع مختلفی از ارز‌های دیجیتالی وجود دارند که به طور کلی به همه آن‌ها نام ارز دیجیتالی اطلاق می‌شود، اما هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و مشخصات خاص خودشان را دارند. ارز دیجیتالی تتا موضوع صحبت امروز ما است. این ارز یکی از معدود ارز‌هایی است که برای معاملات ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اما معاملات ویدئویی چیست؟ این نوع از معاملات معمولا مربوط به برنامه‌های تلویزیونی می‌شوند که اغلب نیز برنامه‌های تلویزیون سیلور تی وی (شبکه نقره ای) هستند. به عباریت دیگر ارز دیجیتال تتا هم مانند سایر ازر‌های دیجیتال بر بستر بلاکچین کار می‌کند. اما این ارز دیجیتال برخلاف سایر ارز‌های دیجیتال بیشتر بر محتوای ویدپویی تمرکز دارد و بدین صورت که برای خرید و فروش محتوا‌های ویدیویی شبکه سیلور تی وی استفاده می‌شود. شبکه تتا ویژه محتوای ویدپویی است و THETA و TFUEL نام توکن‌های آن است.

بلاکچین Theta چگونه کار می‌کند؟
ارز دیجیتال تتا به دلیل اینکه فضایی برای محتوای ویدئویی خرید و فروش آن است طبیعتا به فضایی برای ذخیره سازی نیاز دارد و به همین دلیل ماینر‌های این نوع از ارز دیجیتال نیازمند اینترنت پرسرعت‌تر و قوی تری نسبت به سایر ارز‌های دیجیتال است. این نوع از ارز دیجیتال در ایران کم‌تر شناخته شده است، اما اکثر پروژه‌های بلاک چینی متمرکز بر ذخیره داده هستند، اما پلتفرم‌های پخش ویدئو در این میان، نیازمند فضای درایو بیشتری هستند. سرعت انتقال و پهنای باند از ویژگی‌های حیاتی برای این سرویس‌ها محسوب می‌شوند. در کل، باید بگوییم که برای این قبیل سرویس‌ها نیازمند اینترنت بهتری هستیم.

Theta چگونه کار می‌کند؟

در قلب Theta شبکه mesh کار می‌کند که شامل یک سری node است که به صورت ناشناس با هم در ارتباط هستند. این node‌ها به همدیگر متصل شده و استخوان‌بندی شبکه و پهنای باندی را که برای استریم ویدئو‌ها نیاز است را تامین می‌کنند. Theta قصد دارد عملکرد سیستم‌های استریم ویدئوی فعلی را بهبود بخشیده و یا شاید به طور کامل جای آن‌ها را بگیرند.

امنیت و کیفیت ویدئو‌ها در Theta

یکی دیگر از حوزه‌هایی که Theta می‌خواهد در آن مدل‌های ارائه محتوای سنتی را به چالش بکشد بحث امنیت است.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز این پلتفرم و وجود هزاران node در شبکه احتمال حمله هکران فوق‌العاده پایین می‌آید. عدم وجود یک دیتاسنتر متمرکز و اصلی باعث می‌شود که تشخیص محل اصلی اطلاعات سخت شود.
در بحث کیفیت نیز باید خیال‌تان از بابت محتوای ارسالی در این پلتفرم راحت باشد؛ زیرا در این سیستم node‌ها وظیفه دارند که بالاترین کیفیت را در اختیار کاربران قرار بدهند. در واقع هرچه کیفیت کار آن‌ها بالاتر برود؛ پاداشی که دریافت می‌کنند نیز بیشتر می‌شود.

سیستم Theta اینگونه کار می‌کند که node‌هایی که به همدیگر نزدیک‌تر هستند را به هم متصل می‌کند و آن کاربرانی که دور هستند به این node‌ها وصل نمی‌شوند؛ در نتیجه کیفیت و سرعت بارگذاری ویدئو‌ها بسیار بالاتر می‌رود. با این روش دیگر خبری از لگ و پایین آمدن سرعت و یا کیفیت فوق‌العاده پایین نخواهد بود؛ مشکلاتی که در سیستم‌های سنتی به دلیل دور بودن دیتاسنتر‌ها یک موضوع معمول است.

بلاکچین Theta چگونه کار می‌کند؟

شبکه Theta مخصوص بارگذاری و استریم ویدئو‌ها طراحی شده است؛ اما بلاکچین Theta برای تامین امنیت و توزیع پاداش‌ها به وجود آمده است. همانطور که می‌دانید ذخیره و ارسال ویدئو‌ها نیازمند فضای عظیمی است و این کار توسط بلاکچین انجام نمی‌شود. بلاکچین Theta از مکانیسم گواهی اثبات سهام با برخی روش‌های ابداعی و خلاقانه دیگر برای توزیع پاداش‌ها، تایید تراکنش‌ها و کنترل کیفیت محتوا استفاده می‌کند.

بلاکچین Theta چگونه کار می‌کند؟
در این سیستم‌های خلاقانه هزاران node وجود دارند که به صورت مستقیم اطلاعات و ویدئو‌ها را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. شبکه Theta وظیفه دارد که کاری کند تا این node‌ها به بهترین شکل ممکن عمل کنند.بلاکچین از آن طرف وظیفه مدیریت توکن‌های THETA را بر عهده دارد و زیرساخت‌های لازم برای توزیع پاداش‌ها را تامین می‌کند.

بلاکچین برای این کار از چند مکانیسم استفاده می‌کند. اولین چیزی که بلاکچین آن را به کار می‌گیرد ایجاد یک سیستم دو لایه از node هاست. لایه اول جایی است که حداکثر بیست node برای اعتبار سنجی وجود دارند و در مورد اضافه شدن بلاک‌ها به بلاکچین تصمیم‌گیری می‌کنند. لایه دوم را گروهی دیگر از node‌ها با نام نگهبان‌ها تشکیل می‌دهند. این گروه از node‌ها وظیفه دارند که از طریق راه‌های از پیش تعیین شده امنیت شبکه را تضمین کنند.

توکن THETA

بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی، توکن‌های THETA نقش بزرگتری از یک توکن عادی ERC۲۰ ایفا می‌کنند.
بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی، توکن‌های THETA با مقیاس ۱ به ۱ به توکن‌های اصلی تبدیل شدند و برای مدیریت، امنیت و پیشرفت پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاریخچه ارز دیجیتال تتا

تتا در مارس ۲۰۱۹ با شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر که به کاربران امکان می‌داد پهنای باند و منابع محاسباتی را به اشتراک بگذارند، راه اندازی شد. دفتر مرکزی شرکت تتا و شرکای آن در کالیفرنیا قرار دارد و میچ لیو (Mitch Liu) مدیر عامل و بنیانگذار ارز دیجیتال تتا همچنین از بنیانگذاران سایت پخش بازی‌های ویدیویی SLIVER.tv است که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد.

تیم Theta

پلتفرم Theta توسط میچ لیو (Mitch Liu)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت، مدیریت می‌شود. لیو پیش از این سرویس SILVER.tv را مخصوص استریم بازی‌های ویدئویی راه‌اندازی کرد.

این سرویس در سال ۲۰۱۵ میلادی و دو سال قبل از به وجود آمدن Theta وارد دنیای مجازی شد. یکی دیگر از بنیانگذاران Theta جیی لانگ است که او نیز در پروسه تاسیس SILVER.tv حضور داشت.
Theta در دنیای تجارت نیز با برخی کمپانی‌ها همکاری‌های خوبی را ایجاد کرده است؛ یکی از این همکاری‌ها با twitch، سرویس استریم بازی‌های ویدئویی، است. در این شراکت کاربران می‌توانند با در اختیار گذاشتن پهنای باند خود در twitch توکن‌های THETA را به عنوان پاداش دریافت کنند. یکی دیگر از مهم‌ترین پروژه‌های همکاری Theta با دیگر شرکت‌ها، SamsungVR است.

معامله ارز دیجیتال تتا

تتا از دو بخش تشکیل شده و اولین شبکه ارائه فیلم ویدیویی آن است. این از گره‌هایی که به شبکه می‌پیوندند تشکیل شده و پهنای باند آن‌ها را تشکیل می‌دهد. این شبکه چیزی است که شکل واقعی تحویل ویدیو غیرمتمرکز را تشکیل می‌دهد. قسمت دوم، The blockchain Theta است. این برای اهداف تشویقی است.

مزایای ارز دیجیتال تتا

در مورد ارز دیجیتال تتا با هم صحبت کردیم و کاربرد آن را نیز برایتان به صورت کامل شرح دادیم. اما مزایای این ارز چیست؟ در ادامه مطلب به سراغ مزایا و قابلیت‌های این ارز مفید برای سرمایه گذاری خواهیم رفت.

ناشناخته بودن

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های ارز دیجیتال تتا در حال حاضر در کشور ایران آن است که این ارز هنوز ناشناخته باقی مانده و افراد کمی هستند که آن را می‌شناسند؛ بنابراین کاملا طبیعی است که هرچه تعداد افراد سرمایه گذار در یک ارز کمتر باشند احتمالا سودآوری بیشتری برای دیگر افرادی که در آن ارز سرمایه گذاری کرده اند وجود دارد.

غیر قابل پیگیری بودن

یکی دیگر از مزایای ارز‌های دیجیتال و به خصوص ارز دیجیتالی تتا استفاده از فناوری بلک چین است که باعث می‌شود این ارز به هیچ عنوان توسط هیچ کشور، ارگان و یا نهادی قابل پیگیری نباشد.

کیفیت بالاتر

ارز دیجیتال تتا همواره به نفع مشتریانش کار کرده است. تتا مشکلات افراد را در هنگام تماشای تلویزیون و برنامه‌های عادی مورد بررسی قرار داده است و سعی کرده تا این موضوعات را برطرف سازد. از جمله این مشکلات پخش بی کیفیت برنامه ها، قطع شدن فیلم در هنگام پخش و…. است که باعث کلافگی و سردرگمی مخاطبان و در نهایت کاهش رضایت آن‌ها خواهد شد.

یکی از معایب ارز دیجیتال تتا محتوای مورد معامله آن است. همان طور که گفته شد مورد معاملاتی این ارز برنامه‌های ویدئویی است، زمانی که شما می‌خواهید ویدئویی را خریداری کرده یا به فروش برسانید بایستی اینترنت پر سرعتی برای آپلود و دانلود و همچنین فضای ذخیره‌ای بزرگی برای ذخیره کردن ویدئو‌ها داشته باشید.

آینده ارز دیجیتال تتا چگونه است؟

البته گفتنی است بعد از صعود تاریخی‌ای که این ارز داشت در حال حاضر در نقطه سقوط است و به قیمت ۲۵/۰ $ مبادله می‌شود، ولی امروز تا یک سال بعد آینده این ارز چگونه خواهد بود؟ شاید اگر امروز هم مثل سال گذشته رشد چندین برابری داشته باشد سرمایه‌گذاری مطمئنی در این خصوص تجربه خواهد شد. از نظر کارشناسان جهانی ارز دیجیتال بعد از سقوط فعلی صعود این ارز می‌تواند متحمل باشد و احتمال افزایش آن دست‌یافتنی خواهد بود. حال شما بگویید که نظرتان چیست و چقدر قصد سرمایه‌گذاری روی این ارز را دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال نظرات
در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرا می شود؛ بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران
رییس دانشگاه امیرکبیر در مراسم افتتاح ابررایانه "سیمرغ" اعلام کرد راه اندازی "سیمرغ" با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیاردی
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران: جعبه ابزار را برای دستگاه‌های دولتی ساخته‌ایم
محمدجواد آذری‌جهرمی: «سرِکار گذاشتن یا ایجاد کار»
انجمن واردکنندگان موبایل: موبایل به کف قیمت رسید
نیازمندیها