کد خبر: ۱۶۷۴۰
|
۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۰
اخیرا دانشمندان مؤسسه زیست‌شناسی دهان و دندان دانشگاه زوریخ و موسسه فناوری فدرال زوریخ اولین اطلس سلول‌های تکی دندان‌های انسان را ایجاد کرده‌اند. آنها از فناوری پیشرفته تعیین توالی سلول تک برای تفکیک هر سلول‌ از پالپ دندان و پیرادندان استفاده کردند.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از تک اکسپلوریست، سالها است که دانشمندان روی جنبه‌های مختلف رشته پزشکی کار کرده‌اند، اخیرا نیز گروهی از محققان موفق به ایجاد اولین اطلس کامل تک سلولی دندان‌های انسان شده‌اند.

مغز دندان یا پالپ (Pulp) به رگ‌ها و اعصاب دندان گفته می‌شود و پیرادندان نیز مجموعه‌ای از بافت‌های کاملا تمایز یافته است که دندان را در بر می‌گیرند و از آن محافظت می‌کنند و وظیفه آنها نگه داشتن دندان در استخوان فک بالا و استخوان فک پایین است.

هر دو بافت (پالپ دندان و پیرا دندان) در معرض آسیب‌های خاص دندانی و باکتریایی مانند پوسیدگی و التهاب بافت‌های اطراف دندان هستند. هر دو بافت از سلول‌های بنیادی تشکیل شده‌اند که از توانایی بالایی برای بازسازی برخوردارند.

در این مطالعه دانشمندان ناهمگنی سلولی قابل توجهی را در پالپ دندان و پیرادندان شناسایی کردند. علاوه بر آن، آنها همچنین شباهت‌های جالبی در امضای مولکولی جمعیت سلول‌های بنیادی پیدا کردند.

"پیرفرانسسکو پگلا" (Pierfrancesco Pagella)، یکی از محققان این مطالعه گفت: ما فکر می‌کنیم که ریز محیط منحصر به فرد آنها رفتار متفاوت آنها را ایجاد می‌کند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که ویژگی ریز محیط منبع مهم تفاوت عملکرد قابل توجه سلول‌های بنیادی واقع در بخش‌های مختلف دندان است.

"تیمیوس میتسیادیس" (Thimios Mitsiadis) از محققان این مطالعه گفت: رویکردهای تک سلولی می تواند به ما کمک کند تا برهم کنش‌های پالپ دندان و سلول‌های پیرادندان را که در پاسخ‌های ایمنی ناشی از آسیب باکتریایی نقش دارند، درک کنیم. بنابراین تجزیه و تحلیل سلولی می‌تواند برای اهداف تشخیصی و تشخیص زودهنگام بیماری‌های دندانی مفید باشد.

این پیشرفت‌ها در تحقیقات دندانپزشکی می‌تواند به درمان‌های مناسب‌تر، بازسازی موفقیت آمیز قسمت‌های آسیب‌دیده دندان‌ها و حتی ابزارهای تشخیصی دقیق در آسیب‌شناسی دندان منجر شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرا می شود؛ بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران
رییس دانشگاه امیرکبیر در مراسم افتتاح ابررایانه "سیمرغ" اعلام کرد راه اندازی "سیمرغ" با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیاردی
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران: جعبه ابزار را برای دستگاه‌های دولتی ساخته‌ایم
محمدجواد آذری‌جهرمی: «سرِکار گذاشتن یا ایجاد کار»
انجمن واردکنندگان موبایل: موبایل به کف قیمت رسید
نیازمندیها