کد خبر: ۱۶۷۸۸
|
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۰
با یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی؛
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه ای برای پیش بینی ریسک آب و هوایی شدند که تا پایان تابستان امسال به بهره برداری می رسد.

به گزارش«نبض فناوری»،یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار کرد: بعد از تصادفات جاده‌ای، رویدادهای مرتبط با آب و هوا، مهمترین عامل درگیری نیروی‌های امدادی در طول سال و در اکثر نقاط کشور به شمار می‌روند.

وی افزود: از آنجا که تصادفات جاده‌ای، خود نیز تا ۲۵ درصد متأثر از عوامل جوی است، بنابراین ضرورت دسترسی به اطلاعات دقیق، محلی و هوشمند از آب و هوا و ریسک‌های مرتبط با آن، یک ابزار بسیار ضروری برای نیروهای سازمان امداد و نجات هلال احمر به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه در همین راستا یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه توسعه ژئواینفورماتیک هواشناسی شد تا بستری از داده‌های جوی با رزولوشن بالا و در بر بستر GIS طراحی کند، گفت: این سامانه نمونه خارجی دارد ولی در حال حاضر داده‌های داخلی این سامانه به روز نمی‌شود.

ابراهیمیان با بیان اینکه در طراحی این سامانه ۳ نکته مد نظر قرار گرفته شده است، ادامه داد: ارائه داده برای تمامی نقاط جمعیتی قابل ملاحظه با محوریت حفظ جان در اولویت اول از مواردی است که در طراحی سامانه مدنظر قرار گرفته شده است.

رئیس گروه ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری ادامه داد: محاسبه ریسک ناشی از پدیده‌های مختلف جوی و اطلاع رسانی به نیروهای امدادی و در نهایت دقت در مشخص شدن ابعاد وقوع پدیده‌های مختلف جوی از جمله مواردی است که در این سامانه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: بطور کلی ۸ پدیده‌ای که بر اساس اقلیم کشور می‌توانند باعث ضرر و زیان جالی و مالی شوند و نیاز است که قبل از وقوع و هنگام وقوع اطلاع رسانی به همراه اقدامات مناسب صورت بگیرد، به عنوان مرجع در این سامانه مد نظر گرفته شده است.

ابراهیمیان افزود: این سامانه طوری طراحی شده که داده ها بر اساس پیش بینی‌های کوتاه مدت ۴۸ ساعته در بازه‌های زمانی ۱ ساعت و همینطور ۷ روزه در بازه زمانی ۳ ساعته و همینطور وضعیت جغرافیایی منطقه استخراج و پس از صحت سنجی در اختیار کاربران سازمان در سطوح مدیریتی قرار داده خواهد شد.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: از این رو با استفاده از این سامانه می‌توان برای هر منطقه حتی در حد بخش، برای بازه‌های زمانی مختلف به پیش بینی ریسک پدیده‌های مختلف و شدت و نتایج محتمل آن دسترسی داشت و در مواقعی که قابلیت پیشگیری وجود دارد اقدامات ضروری صورت پذیرد.

ابراهیمیان با بیان اینکه پدیده‌های مختلف همچون طوفان، گردباد، بارندگی‌ها و… با این سامانه پیش بینی خواهد شد، خاطر نشان کرد: سازمان بهره بردار این سامانه سازمان امداد و نجات هلال احمر است و بعد از اینکه در تابستان امسال به بهره برداری رسید می‌تواند از سامانه استفاده کند.

وی تاکید کرد: استفاده از این سامانه و جایگزینی آن با نمونه خارجی می‌تواند یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور داشته باشد.
منبع: مهر

ارسال نظرات
پژوهشگاه فضای مجازی بررسی کرد؛ نقش رسانه‌های اجتماعی در برابر دموکراسی
پیام رئیس رگولاتوری به‌مناسبت روز جهانی ارتباطات رشد اشتغال‌آفرینی و توسعه فضای کسب‌وکار با ICT
مهمترین رویداد نوآوری کشور به میزبانی ناحیه نوآوری پردیس برگزار می شود اینوتکس ۲۰۲۱ از فردا آغاز به کار خواهد کرد
نیازمندیها