کد خبر: ۱۶۷۹۶
|
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۵
محققان دانشگاه "آلبرتا" توانستند راهی برای تبدیل ضایعات کشاورزی و جنگل‌داری به سوخت بیابند.

به گزارش «نبض فناوری»، گلوبال نیوز اعلام کرد، دکتر دیوید برسلر(David Bressler)، استاد دانشگاه آلبرتا توانسته راهی برای تبدیل ضایعات کشاورزی و جنگل داری به سوخت جت پیدا کند.

برسلر رهبر پروژه‌ی "FORGE Hydrocarbons" است و برای سال‌ها به مطالعه‌ی نحوه‌ی تبدیل مواد کشاورزی، جنگل داری و شیمیایی به سوخت پرداخته است. نزدیک به دو دهه تحقیق به این گروه کمک کرد تا تحقیقات‌شان را به صورت متمرکزتر بر روی چربی‌ها ادامه‌ دهند.

برسلر می‌گوید: هنگامی که حیوانات ذبح می‌شوند اجزای باقی‌مانده برای جداسازی و بازیابی چربی به بخشی دیگر می‌روند و این همان چیزی است که ما می‌خواهیم. این چربی‌ها قیمت ارزانی دارند و می‌توانند برای تولید سوخت به کار بیایند.

برسلر می‌گوید: صنعت هوانوردی امروزه با چالش‌هایی روبه‌روست زیرا می‌خواهد میزان افزایش انتشار گازها را به حد استاندارد برساند.

هنگامی که یک بوئینگ ۷۷۷ یا هر وسیله‌ی نقلیه هوایی دیگری می‌خرید این وسیله برای مدت ۳۰ تا ۳۵ سال مورد استفاده خواهد بود و ما نیازمند راه‌حلی برای کاهش انتشار کربن در طول دوره‌ی مصرف این وسیله هستیم.

با حرارت بالا و استفاده از رادیکال‌های آزاد می‌توان این چربی‌ها و روغن‌ها را به سوخت‌های هیدروکربنی تبدیل کرد که اثر کربن کمتری به نسبت سوخت‌های سنتی دارند و پایدار هستند. این سوخت‌ها بهتر از نفت می‌سوزند.

او افزود که براساس تحقیقاتش راه‌حلی برای کربن‌زدایی نیز وجود دارد و در کوچک‌ترین تاسیسات می‌توان سالانه ۲۰ میلیون لیتر سوخت تولید کرد و تاسیسات بزرگ‌تر می‌توانند ۴۰۰ میلیون لیتر تولید کنند.

برسلر می‌گوید: گروهی از دانشجویان مقاطع ارشد، فوق دکترا و کارآموزان در این دو دهه برای رسیدن به این هدف کمک کرده‌اند.

گروهی از شرکت "ابداعات آلبرتا" نیز به دنبال همکاری با محققان این پروژه و شرکت‌های کوچک و صنایع بزرگ برای توسعه‌ی این دستاورد در منطقه هستند.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرا می شود؛ بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران
رییس دانشگاه امیرکبیر در مراسم افتتاح ابررایانه "سیمرغ" اعلام کرد راه اندازی "سیمرغ" با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیاردی
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران: جعبه ابزار را برای دستگاه‌های دولتی ساخته‌ایم
محمدجواد آذری‌جهرمی: «سرِکار گذاشتن یا ایجاد کار»
انجمن واردکنندگان موبایل: موبایل به کف قیمت رسید
نیازمندیها