کد خبر: ۱۶۷۹۹
|
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰
سیاره زهره در همسایگی زمین قرار دارد؛ اما رازهای زیادی در مورد آن سر به مهر بوده است که دانشمندان اکنون یکی از آن ها را کشف کرده اند.

به گزارش «نبض فناوری»، از آنجا که زهره در همسایگی زمین قرار دارد، ممکن است تصور کنید که ما همه چیز را در مورد این همسایه خود در منظومه شمسی می دانیم. اما در حقیقت، چیزهای زیادی در مورد آن نمی دانیم، به دلیل عواملی مانند لایه ضخیم ابرهای اسید سولفوریک که بیشتر سطح آن را پنهان می کنند.

برخی از سوالات ظاهراً اساسی در مورد این سیاره وجود دارد که ما پاسخی برای آنها نداریم؛ از جمله اینکه مدت زمان یک روز زهره دقیقاً چیست. سرانجام  محققان دانشگاه کالیفرنیا پس از 15 سال رصد دقیق  به این معما پاسخ دادند. آنها از رادار برای دریافت سیگنالهای سطح سیاره استفاده کردند و توانستند علاوه بر طول روزهای آن، از اندازه هسته و محوری که در آن کج شده است نیز اطلاع پیدا کنند.

ژان لوک مارگوت، استاد علوم زمینی، سیاره ای و فضایی UCLA که هدایت این تحقیق را بر عهده داشت در بیانیه ای گفت: ونوس سیاره خواهر ما است و هنوز این خصوصیات اساسی ناشناخته مانده است.

یک روز در سیاره خواهر ما 243.0226 روز زمینی طول می کشد، یعنی تقریباً دو سوم سال زمینی! ناهید بسیار آهسته می چرخد​​، به همین دلیل روزهای آن خیلی طولانی می شود و همچنین در جهت مخالف زمین و بیشتر سیارات می چرخد. سرعت چرخش آن در طول زمان تغییر می کند (با تغییر در طول یک روز تا 20 دقیقه) این امر یافتن رقم دقیق برای مدت روزهای آن را دشوار کرده است.

مارگوت گفت: این احتمالاً توضیح می دهد که چرا تخمین های قبلی با یکدیگر همخوانی نداشتند. محققان فکر می کنند که فضای غریب زهره ممکن است عامل این تغییرات باشد. جو آن بسیار سریعتر از سیاره می چرخد​​، که ممکن است بر چرخش از طریق حرکت تأثیر بگذارد.

این تیم همچنین کشف کرد که ناهید 2.6392 درجه متمایل است و هسته آن حدود 2200 مایل است که باعث می شود اندازه آن مشابه هسته زمین باشد. محققان با ارسال امواج رادیویی به سمت سیاره و مشاهده اینکه چه زمانی امواج به عقب برگشته و اکو توسط تلسکوپ های روی زمین قابل تشخیص است، این کشف ها را انجام داده اند.

مارگوت گفت زهره مانند یک چراغ قوه بسیار  بزرگ و حدود 100هزار برابر روشنتر از چراغ قوه های معمولی است. حال اگر بازتاب های این دیسک بزرگ را ردیابی کنیم خصوصیات مربوط به چرخش را استنتاج می کنیم.

برچسب ها: زهره زمین روز زهره
ارسال نظرات
دانشگاه امیرکبیر ابر کامپیوتر ساخت "سیمرغ" با رونمایی رییس‌جمهور آغاز به کار می‌کند
نیازمندیها