کد خبر: ۱۶۸۰۶
|
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰
در گفت‌وگو با نبض فناوری مطرح شد؛
مسئول انجمن نجوم مشهد، گفت: با توجه به اینکه نجوم می‌تواند بیشترین ارتباط را با مخاطبان غیرحرفه‌ای خود برقرار کند، در همین راستا کارگاه‌های آموزشی را در راستای ترویج علم نجوم برگزار می‌کنیم.

محمد مهدی مطیعی مسئول انجمن نجوم مشهد، در گفتگو با خبرنگار «نبض فناوری»، اظهار کرد: تشکیل یک انجمن نجوم آماتوری مستقل با استفاده از امکانات موجود در این استان پهناور و با هدف گسترش علم نجوم و هماهنگی بین گروه‌های کوچک نجومی در این استان ضروری است؛ لذا تصمیم گرفتیم انجمن نجوم آماتوری آسمان توس را در راستای شناساندن این علم به عموم علاقه‌مندان و فراهم کردن محیطی مناسب برای آنان گام‌های مفید را برداریم.

وی تصریح کرد: انجمن نجوم مشهد با همکاری سایر نهاد‌ها برنامه‌هایی را با هدف ترویج علم نجوم، عمومی‌سازی این علم در جامعه، آشنایی آنان با دستاورد‌ها و فواید علمی آن برنامه‌هایی را در دست اجرا دارد. مطیعی با بیان اینکه در راستای ترویج علم نجوم کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی و برگزاری برنامه‌های روز جهانی نجوم و ارائه مشاوره را انجام می‌دهیم، اظهار کرد: از سال ۸۱ به طور مداوم باشگاه نجوم را براساس آخر هر ماه شمسی برای علاقه‌مندان برگزار می‌کنیم هم اکنون این باشگاه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه نجوم می‌تواند بیشترین ارتباط را با مخاطبان غیرحرفه‌ای خود برقرار کند، به عنوان محور اصلی فعالیت‌ها قرار می‌گیرد. از طرفی به دلیل آنکه اغلب افراد جامعه امکان حضور در اماکن و موسسات علمی را ندارند، تلاش برای پاسخ صحیح به پرسش‌هایی که ذهن آنان را درگیر کرده، از دیگر دستاورد‌های برگزاری برنامه‌های نجومی در شهر است که خاطره خوشی را برای مخاطبان بر جای می‌گذارد.

مسئول انجمن نجوم مشهد، تأکید کرد: دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری انمجن نجوم شناسی توانسته رصدخانه دانشگاه فرودسی را راه‌اندازی کند. در رابطه با رویت هلال و آموزش به افراد علاقمند نجوم با ستاد استان خراسان فعالیت‌هایی را انجام می‌دهیم در مجموع ۳۰ گروه بوده که تا به امروز ۱۵ گروه به صورت فعال در سطح استان فعالیت می‌کنند. منجمانی که دوره‌های آموزشی را در انجمن طی کردند هم‌اکنون فارغ التحصیل شده و به صورت حرفه‌ای در داخل و خارج از کشور مشغول به کار هستند.

مطیعی گفت: به طور کلی سالی ۵۰ الی ۱۰۰ نفر دوره‌های آموزشی نجوم را طی می‌کنند تا به امروز ۶۰ هزار نفر از کارگاه‌های آموزشی نجوم و خدمات انجمن بهره‌مند شدند. اگر برنامه‌های هفته نجوم از سال ۹۰ را در نظر بگیریم نزدیک ۱۰ هزار نفر از خدمات انجمن استفاده کردند.

وی اضافه کرد: اگر استفاده از امکانات آموزشی و ترویجی مدنظر باشد به طور حتم همسو با دانش روز حرکت کردیم و امکانات کمک آموزشی و آموزش حضوری و مجازی را برگزار کردیم، ولی از نظر اینکه به پیشرفته‌ترین تلسکوپ و سخت افزار دسترسی داشته باشیم با توجه به ماهیت انجمن نبوده است.

مطیعی خاطرنشان کرد: بخاطر محدودیت کرونا باشگاه نجوم را به صورت مجازی ماهانه برگزار می‌کنیم. همچنین با رصدخانه دانشگاه فردوسی مشهد برای برگزاری کلاس‌های دوره آموزش مجازی همکاری می‌کنیم.

ارسال نظرات
پژوهشگاه فضای مجازی بررسی کرد؛ نقش رسانه‌های اجتماعی در برابر دموکراسی
پیام رئیس رگولاتوری به‌مناسبت روز جهانی ارتباطات رشد اشتغال‌آفرینی و توسعه فضای کسب‌وکار با ICT
مهمترین رویداد نوآوری کشور به میزبانی ناحیه نوآوری پردیس برگزار می شود اینوتکس ۲۰۲۱ از فردا آغاز به کار خواهد کرد
نیازمندیها