کد خبر: ۱۷۰۴۲
|
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۱
یکی از شرکت‌های فناور انواع دستگاه پوشش‌دهی نانویی روی سطوح شیرآلات، سرامیک و لوازم خانگی تولید کرده که علاوه بر ضدخش بودن، ماندگاری بالایی دارد.

به گزارش« نبض فناوری»، یکی از شرکت‌های فناور حوزه نانو که از سال ۱۳۸۸ کار خود را در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌های لایه‌نشانی و تجهیزات پیشرفته تحت خلأ آغاز کرده است، در حال حاضر تجهیزاتی نظیر دستگاه لایه‌نشانی تبخیر فیزیکی با استفاده از قوس کاتدی، دستگاه لایه‌نشانی تبخیر فیزیکی با استفاده از پرتو الکترونی، دستگاه اسپارک پلاسما زینترینگ، دستگاه لایه‌نشانی چند منظوره در خلا، دستگاه پرس داغ در خلا و کوره دما بالا – خلا بالا را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

دستگاه لایه‌نشانی در خلا این شرکت قابلیت پوشش‌دهی انواع سطوح فلزی، شیرآلات، لوازم خانگی و سرامیکی را دارد. دستگاه لایه‌نشانی چند منظوره با فناوری مگنترون اسپاترینگ امکان تبخیر طیف وسیعی از مواد و لایه‌نشانی بر روی انواع زیرلایه با جنس‌های متفاوت را امکان پذیر می‌کند. این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که نصب انواع دیگر چشمه‌های تبخیر، ملحقات و ادوات پیشرفته لایه‌نشانی در آن به سهولت قابل انجام است. تنوع گسترده‌ای از فیلم‌های لایه نازک (حتی زیر ۱۰۰ نانومتر)، پوشش‌های سخت و پوشش‌های نانوکامپوزیتی را می‌توان با روش PVD ایجاد کرد.

TiN، TiAlN، CrN، ZrN، AlCrTiN و TiAlSiN از جمله پوشش‌هایی است که با استفاده از این فناوری قابل دستیابی است.

زهره قلی‌زاده، رئیس هیئت مدیره این شرکت با بیان اینکه دستگاه پوشش‌دهی در خلا، لایه‌های نانومتری روی سطوح تزئینی ایجاد می‌کند، گفت: در بسیاری از محصولات نظیر شیرآلات، سرامیک و لوازم خانگی می‌توان از این فناوری استفاده کرد.

به گفته وی در روش‌های رایج برای پوشش‌دهی شیرآلات، هم ضخامت پوشش بالا است و هم چسبندگی ضعیفی بین پوشش و سطح وجود دارد. اما با این روش پوشش‌دهی در خلاء، در عین حال که ضخامت پوشش کاهش یافته، عملکرد آن بهبود می‌یابد، به طوری که شیرآلات ضداسید شده و شوینده‌هایی که برای تمیزکاری استفاده می‌شوند، تاثیر منفی روی پوشش ندارند.

به نقل از ستاد نانو، قلی زاده خاطر نشان کرد: این نانوپوشش‌ها ضدخش بوده و ماندگاری آنها تا ۲۰ سال ضمانت می‌شود. هزینه جاری دستگاه‌های پوشش‌دهی این شرکت بسیار پایین و مصرف مواد در آن نیز کم است، چرا که ضخامت پوشش ایجاد شده کم بوده و در حد ۵۰۰ نانومتر است.

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها