کد خبر: ۱۷۱۵۷
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۰
بسیاری از فیلم‌های هالیوودی مانندBlade Runner،The Terminator،The Matrix، Transcendence وEx Machina‌ نشان از آن دارند که هوش مصنوعی همان ربات‌های شومی هستند که پس از مدتی سرکش خواهند شد؛ فهرستی که اگر بنا باشد به صورت کامل نوشته شود، بیشتر متوجه خواهیم شد که چرا مفهوم هوش مصنوعی آن‌گونه که باید در بین مردم جا نمی‌افتد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ؛ این تصاویر هالیوودی از هوش مصنوعی شاید سرگرم‌کننده باشد، اما تصورات غلطی را در فرهنگ عامه ماندگار می‌کند؛ کاربردهای هوش مصنوعی می‌تواند یاری‌گر افراد باشد شاید حتی فراتر از خانه‌ها و موبایل‌های هوشمند هستند که این‌ها تنها نقطه آغازین عملکرد هوش مصنوعی در صنایع است و حالا این فناوری در حال اثربخشی روی مدیران و رهبران کسب‌وکارهای آینده است تا با استفاده از یک سیستم یکپارچه‌ هوش مصنوعی فضای مشاغل را تغییر دهند.با توجه به آنچه گفته شد،

بهتر است کمی بیشتر درباره هوش مصنوعی بدانیم و آگاهی بیشتری از کاربردها و همچنین تصورات غلط درباره آن پیدا کنیم.

هوش مصنوعی اتوماسیون نیست

رایج‌ترین تصور غلط در مورد هوش مصنوعی مترادف دانستن آن با اتوماسیون است؛ در واقع تنها نقطه مشترک بین هوش مصنوعی و اتوماسیون اتکا به داده‌ها با هدف ساده‌سازی عملکرد است. تشبیه هوش مصنوعی به اتوماسیون فراتر از آن نقاط مشترک، به معنای نادیده گرفتن ظرافت بیشتر یک سیستم هوش مصنوعی است؛ در حالی که سیستم‌های خودکار باید برای انجام کارهای یکنواخت و تکراری به صورت دستی پیکربندی شوند، سیستم‌های هوش مصنوعی به محض اینکه داده‌ای برای پردازش داشته باشند، به طور مستقل فرآیند سازگاری را آغاز کرده و این به آن معناست که می‌توانند بدون نظارت مستمر هنگام کار یاد بگیرند.

باید در نظر داشت که هوش مصنوعی از جنبه‌های اتوماسیونی بهره می‌برد، اما با یادگیری، خودتصمیم‌گیری و تقلید از رفتار انسان، فراتر از اجرای ساده وظایف عمل می‌کند.

هوش مصنوعی پایان بشریت نیست

بسیاری از افراد توانایی هوش مصنوعی را برای پیشی گرفتن از هوش انسانی و در نهایت کنترل جامعه بشری، نادرست معرفی کرده و با اغراق همراه می‌سازند. به صورت کلی هوش مصنوعی فناوری ترسناکی به حساب نمی‌آید؛ هر چند می‌تواند با استفاده‌ نامناسب کارآیی نامناسبی نیز پیدا کند؛ اما به خودی خود دارای هدف مخرب نیست. ضمن آنکه باید توجه داشته باشیم که هر علم یا نظریه جدید یا فناوری نو، نسبت به کاربری افراد از آن می‌تواند دارای خطر شود، ولی خود فناوری و علم هیچ‌وقت هدف مخرب و آسیب‌رسانی در ماهیت خودش ندارد.

هوش مصنوعی فقط به اندازه داده‌هایی که به آن می‌دهید، قدرتمند است

هوش مصنوعی فرآیندی است برای جمع‌آوری اطلاعات (یعنی داده‌ها)، مرتب‌سازی آنها و یادگیری از آنچه ذخیره شده است و رایانه‌ها را قادر می‌سازد وظایفی را انجام دهند که معمولا به هوش انسان نیاز دارند. نکته‌ اصلی این است که هوش مصنوعی از هوش انسان تقلید می‌کند. این به آن معنی است که به کمک هوش مصنوعی نیاز‌ کمتری به برنامه‌ریزی، یادگیری، حل مساله، بازنمایی دانش، حرکت و دستکاری و همچنین مهارت‌ها و خلاقیت‌های اجتماعی وجود خواهد داشت.

بر این اساس لازم است تا هوش مصنوعی را در مورد درک اهمیت داده‌ها و سنتز و تجزیه و تحلیل و عملکرد داده‌ها آموزش داد. هوش مصنوعی همچون موتوری است که با استفاده از داده‌ها تغذیه شده است؛ به این صورت که داده‌ها را مصرف کرده، الگوها را در داده‌ها تشخیص داده و ضمن الگو گرفتن از آنها بر اساس آن اقدام می‌کند و همان‌طور که کیفیت بهتر سوخت منجر به عملکرد بهتر موتور در جاده‌ها می‌شود، کیفیت بهتر داده و اطلاعات خوب در سازمان‌ها موجب پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و تقویت عملکرد آنها می‌شود.

هوش مصنوعی مجموعه‌ای از تعاملات مداوم با داده‌ها است

هوش‌مصنوعی شامل یکپارچگی و پیش‌بینی داده‌ها، علم داده، یادگیری ماشینی و موارد دیگری است. آن را می‌توان هم کاربرد فناوری و هم یک مکتب فکری دانست؛ درست شبیه فیزیک. در عصر کنونی هوش مصنوعی، فعالیت‌های تجاری، پزشکی، آموزشی و زندگی شخصی ما را متحول خواهد کرد و برخلاف تصویری که فیلم‌های تخیلی از آن نشان می‌دهند، واقعیت هوش مصنوعی به معنای درک بهتر، بهبود فرآیندها و رهایی ذهن انسان است.

منبع/ دنیای اقتصاد 

ارسال نظرات
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها