کد خبر: ۱۷۱۶۷
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۲
با کمک دانش‌بنیان‌ها، ۲۰ ماده اولیه آرایشی و بهداشتی در کشور تولید می‌شود تا بازار واردات این محصولات از رونق بیفتد.

به گزارش« نبض فناوری» ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حامی شرکت‌هایی است که در تلاش هستند تا بازار داخلی محصولات آرایشی و بهداشتی کشور را رونق دهند. محصولاتی که تنور گرمی دارند و سال‌ها است بازار پررونق آن در اختیار دیگر کشورها است. این اتفاق باعث شده که محصولات غیرقانونی و قاچاق نیز به وفور وارد کشور شود.

اما تولید داخلی این محصولات که ارتباطی مستقیم با سلامتی افراد جامعه دارد می تواند در کنار تامین سلامت مصرف کنندگان نقشی جدی در رونق اقتصادی کشور داشته باشد. به گونه‌ای که ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرده در یک برنامه 5 ساله، قرار است 20 ماده اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی در کشور تولید شود. محصولاتی استاندارد که با کمک توان و تخصص شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق این حوزه به تولید می رسد و روانه بازار خواهد شد.

این برنامه 5 ساله که در قالب 20 پروژه ملی در حال اجرا است، می تواند 600 میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به ارمغان آورد و برای 400 نفر نیز اشتغال زایی کند. از جمله این مواد اولیه و کاربردی مورد نیاز در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی می توان به موادی چون ویتامین آ پالمیتات، آسکوربیل پالمیتات، آسکوربیل تترا پالمیتات، آسکوربیل گلوکزید و کوجیک اسید دی پالمیتات اشاره کرد.

در این برنامه تلاش می شود تا مواد اولیه حوزه آرایشی که بر پایه پالمتیک اسید یا ایزوپالمتیک هستند و تنوع و حجم بالایی از مصرف و ارزبری را دارند، توسط شتابدهنده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به تولید برسد.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها