کد خبر: ۱۷۱۷۴
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۵
تراشه های کوچک، بی سیم و قابل کاشت از فراصوت برای نظارت بر فرایندهای بدن استفاده می کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، دستگاه های پزشکی قابل کاشت به طور گسترده ای برای نظارت و نقشه برداری از سیگنال های بیولوژیکی، پشتیبانی و تقویت عملکردهای فیزیولوژیکی و درمان بیماری ها استفاده می شودکه در حال تغییر در مراقبت های بهداشتی و بهبود کیفیت زندگی برای میلیون ها نفر هستند.

 محققان به طور فزاینده ای به طراحی دستگاه های پزشکی قابل کاشت بی سیم و کوچک برای نظارت فیزیولوژیکی علاقه مند هستند. از این دستگاه ها می توان برای نظارت بر شرایط فیزیولوژیکی مانند دما، فشار خون، گلوکز و تنفس برای هر دو روش تشخیصی و درمانی استفاده کرد.

تا به امروز وسایل الکترونیکی کاشته شده معمولی بسیار کم حجم بوده اند؛ آنها معمولاً به تراشه های متعدد، بسته بندی، سیم و مبدل های خارجی و باتری احتیاج دارند.

محققان مهندسی کلمبیا گزارش دادند که آنها با مصرف حجم کمتر از 0.1 میلی متر مکعب، کوچکترین سیستم تک تراشه ای جهان را ساخته اند. این سیستم فقط در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. به منظور دستیابی به این هدف، تیم از فراصوت برای برق رسانی و ارتباط بیسیم با دستگاه استفاده کردند. این مطالعه به صورت آنلاین ی 7 می در Science Advances منتشر شده است.

این تراشه به تنهایی یک سیستم الکترونیکی کامل عملکردی است. این باید انقلابی برای تولید بدون سیم دستگاه های پزشکی قابل کاشت کوچک در کاربردهای بالینی باشد و در نهایت برای استفاده انسانی مورد تأیید قرار می گیرد.

هدف این تیم تولید تراشه هایی است که می توانند با سوزن زیر پوست به بدن تزریق شوند و سپس با استفاده از فراصوت به خارج از بدن ارتباط داده شوند و اطلاعاتی را در مورد اندازه گیری ها از محل ارائه دهند. دستگاه های فعلی دمای بدن را اندازه گیری می کنند، اما امکانات بیشتری وجود دارد که تیم محققان در حال کار بر روی آنها است.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها