کد خبر: ۱۷۲۰۰
|
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۰
محققان "دانشگاه براون" در مطالعه اخیرشان گفته‌اند یک واسط مغز و رایانه (BCI) جدید می‌تواند دست خط ذهنی (عملی که تصور می‌کنید در حال نوشتن روی یک تکه کاغذ هستید) را در زمان حال به متن روی یک صفحه تبدیل کند.

به گزارش «نبض فناوری»، دیلی میل اعلام کرد، این سیستم که توسط محققان آمریکایی ساخته شده است، از رایانه برای رمزگشایی دست خط ذهنی افراد توسط سیگنال‌های موجود در مغز استفاده می‌کند.

این سیگنال‌ها توسط آرایه‌های الکترود مربعی کوچک و تقریباً به اندازه قرص آسپرین کودک که در مغز قرار داده شده‌اند، شناسایی می‌شوند.

محققان می‌گویند این سیستم می‌تواند به افرادی که فلج کامل هستند و نمی‌توانند از دست و انگشتان دست خود استفاده ‌کنند، اجازه ارسال سریع پیام را بدهد.

در یک آزمایش بالینی یک مرد فلج با کمک واسط مغز و رایانه و تنها با فکر کردن در مورد حرکات مربوط به نوشتن با دست توانست روی صفحه رایانه چیزی بنویسد. این مرد قادر به کپی کردن جملات و پاسخگویی به سوالات با سرعتی شبیه به شخصی بود که در سن او با تلفن هوشمند تایپ می‌کند.

"فرانک ویلت" (Frank Willett) گفت: ما می‌خواهیم راه‌های جدیدی برای افراد برای برقراری ارتباط سریعتر پیدا کنیم.

محققان آزمایشات خود را بر روی مرد ۶۵ ساله ای که در سال ۲۰۰۷ از ناحیه نخاع آسیب دیده بود و این موضوع باعث شده بود وی از گردن به پایین فلج شود، انجام دادند.

دانشمندان دو عدد از آرایه‌های الکترود کوچک را در قشر حرکتی، بخشی از مغز او که دست و بازو را کنترل می‌کند، کاشتند.

هر یک از آرایه‌های الکترود با ۱۰۰ الکترود پوشانده شده است. محققان به این مرد دستور دادند که سعی کند با تصور داشتن قلم در دست بر روی کاغذ و دستی که فلج نشده، جملاتی را روی صفحه بنویسد. در طول آزمایش، یک شبکه عصبی (نوعی یادگیری ماشینی) قادر به ترجمه حرکات دست خط از فعالیت عصبی به متن بود و این جملات نیز در زمان حال روی صفحه ظاهر می‌شد.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Nature" منتشر شده است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها