کد خبر: ۱۷۲۳۲
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۰
به گفته سازمان ملی فضایی چین قرار است امشب مریخ نورد ژورونگ روی سیاره سرخ فرود بیاید.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از دیلی میل، قرار است امروز مریخ نورد ژورونگ چینی روی مریخ فرود بیاید. این مریخ نورد بخشی از فضاپیمای تیان ون ۱ است که از ماه فوریه ۲۰۲۱ مشغول مدار زدن دور مریخ است.

به گفته سازمان فضایی ملی چین(CNSA)، طبق برنامه ریزی ها قرار است مریخ نورد وارد اتمسفر رقیق سیاره سرخ شود و در منطقه‌ای فرود بیاید که قبلاً لندر وایکینگ ۲ ناسا در سال ۱۹۷۶ میلادی فرود آمده بود.

به این ترتیب به نظر می‌رسد ژورونگ نیز مانند کاوشگر استقامت ناسا باید ۷ دقیقه وحشت را تحمل کند تا بتواند روی سیاره سرخ فرود بیاید.

۷ دقیقه وحشت اصطلاحی است که برای توصیف شرایطی به کار می‌رود که کاوشگر طی آن وارد اتمسفر مریخ می‌شود و روی سطح فرود می‌آید. طبق اطلاعات موجود این کپسول امروز ساعت ۲۳:۱۱ دقیقه گرینوویچ (۷:۱۱ دقیقه ET) فرود می‌آید.

به نوشته نشریه ایندیا تودی فضاپیمای تیان ون ۱ در ۲۳ جولای ۲۰۲۰ میلادی به فضا ارسال شد. این فضاپیما شامل یک مدار گرد، لندر و مریخ نورد در فوریه ۲۰۲۱ میلادی وارد مدار مریخ شد. این مریخ نورد قرار است معادل ۹۰ روز مریخی فعالیت کند و طی این مدت ویژگی‌های خاک سطح و ترکیبات آن را بررسی و تحلیل می‌کند.

اگر این مأموریت به طور موفقیت آمیز انجام شود، چین پس از آمریکا و روسیه، سومین کشوری خواهد بود که مریخ نورد به سیاره سرخ می‌فرستد.
منبع: مهر

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها