کد خبر: ۱۷۲۹۹
|
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۰
بیستمین ماموریت شرکت فضایی "راکت لب"(Rocket Lab) با موشک "الکترون"(Electron) با شکست به پایان رسید تا این شرکت، دومین شکست را در یک سال تجربه کند.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از انگجت، شرکت "راکت لب" طی یک سال دومین شکست را در پرتاب‌های خود تجربه کرد.

این شرکت اعلام کرد بیستمین ماموریت موشک "الکترون" اندکی پس از اشتعال مرحله دوم موشک دچار یک ناهنجاری و مشکل شد و بار فضاپیما به همراه ماهواره رصد زمین متعلق به شرکت "بلک اسکای"(BlackSky) از دست رفت.

کارکنان این شرکت هنوز در حال بررسی علت این موضوع هستند، اگرچه تصاویر نشان می‌دهد که مرحله دوم موشک به عنوان بخشی از واکنش خودکار به خرابی، خاموش شده است.

مرحله اول موشک مطابق انتظار در اقیانوس سقوط کرد و "راکت لب" امیدوار به بازیابی آن است.

مرحله دوم موشک نیز پس این مشکل در امتداد راه تعیین شده خود حرکت کرد و خطری برای کسی ایجاد نکرد.

"پیتر بک" مدیر عامل "راکت لب" از شرکت "بلک اسکای" عذرخواهی کرد و قول داد که شرکتش علت این حادثه را دریابد.

"راکت لب" طبق معمول، چندین فضاپیما در دست تولید دارد و احتمالا با تأخیری طولانی مواجه نخواهد شد. گفتنی است که فقط چند هفته طول کشید تا "راکت لب" پس از شکست در ژوئیه سال ۲۰۲۰ ماموریت خود را از سر بگیرد.

"راکت لب" تاکنون بیشتر موفق بوده است و ۱۷ مأموریت را به مدار زمین رسانده است.

حادثه اخیر برای این شرکت یک یادآوری است که استارتاپ‌های فضایی در اوایل کار خود با مشکلاتی روبرو می‌شوند. به عنوان مثال شرکت "اسپیس‌ایکس"(SpaceX) سال‌ها طول کشید تا معایب موشک‌های قابل استفاده مجدد خود را برطرف کند. بنابراین قبل از اینکه "راکت لب" بتواند مشکلات خود را پشت سر بگذارد، ممکن است نیاز به اصلاحات بیشتری داشته باشد.
منبع: ایسنا

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها