کد خبر: ۱۷۳۸۱
|
۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰
رییس سرویس اطلاعات خارجی روسیه مسئولیت در حمله سایبری به شرکت سولارویندز را تکذیب کرد اما گفت از این که آمریکا و انگلیس سرویس جاسوسی روسیه را عامل چنین حمله پیشرفته ای می دانند حس خوشایندی داشته است.

به گزارش «نبض فناوری»، آمریکا و انگلیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه که جایگزین فعالیتهای جاسوسی خارجی کا گ ب است را عامل هک سولار ویندز شناخته اند که به رخنه اطلاعاتی به ۹ سازمان فدرال آمریکا و صدها شرکت بخش خصوصی منجر شد.

سرگی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در مصاحبه با بی بی سی روسیه گفت: این ادعاها مانند یک رمان پلیسی بد است.

وی در پاسخ به این که آیا سرویس اطلاعات خارجی روسیه مسئول هک سولارویندز بوده است، با لبخند پاسخ داد: اگر سرویس اطلاعات خارجی مسئول چنین حمله پیشرفته ای بود وی حس غرور می کرد اما نمی تواند مدعی دستاورد خلاقانه افراد دیگر شود.

ناریشکین گفت: نمی خواهد آمریکا را به دست داشتن در این حمله متهم کند اما اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا نشان می دهد که این تاکتیکهای حمله مشابه تاکتیکهایی هستند که توسط سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و انگلیس انجام می شوند.

آمریکا و انگلیس روسیه را به عنوان یک ابرقدرت سابق خطرناک معرفی کرده اند که دشمنان را با گاز اعصاب مسموم و مواد رادیواکتیوی می کند، در انتخاباتهای غرب مداخله کرده و فعالیتهای هک در سراسر جهان انجام می دهد.

ناریشکین گفت: چنین اتهاماتی پوچ بوده و برخلاف آنچه ادعا شده است، روسیه مسئول حملات سایبری، هک یا مداخله در انتخابات نیست.

هک شرکت سولار ویندز که دسامبر گذشته شناسایی شد، به هکرها امکان دسترسی به شبکه هزاران شرکت و دفاتر دولتی فراهم کرد که از محصولات این شرکت استفاده می کردند. برد اسمیت، رییس مایکروسافت این حمله را بزرگترین و پیچیده ترین حمله ای توصیف کرد که تاکنون در جهان به وقوع پیوسته است.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان جاسوسی انگلیس اعلام کرد به احتمال زیاد سرویس اطلاعات خارجی روسیه عامل حمله به سولار ویندز بوده است.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها